menu

14 C
Czech
Neděle 11. května 2025

Pákistánská armáda tvrdí, že sestřelila 12 indických dronů

Pákistánská armáda sestřelila 12 indických dronů, které pronikly do vzdušného prostoru Pákistánu, oznámil dnes podle agentury Reuters armádní mluvčí Ahmad Šaríf Čaudhrí. V důsledku dronového útoku podle něj zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Napětí mezi oběma zeměmi narůstá po indickém leteckém útoku na Pákistán, při němž v noci na středu zahynulo podle pákistánských úřadů nejméně 31 civilistů.

Češi zvládli vstup do MS. Švýcary porazili po přestřelce v prodloužení

Hokejové mistrovství světa odstartovali Češi vítězně. Po napínavé bitvě porazili Švýcarsko 5:4 v prodloužení. Kapitán Roman Červenka zazářil třemi body a v nastavení rozhodl o výhře. Repríza loňského finále nabídla divoké zvraty i dramatický závěr.

Kam zajít v Lisabonu, abyste si návštěvu města užili na maximum

Pokud máte chuť na slunce, dobré jídlo, tradici a kulturu, vyrazte do teplého a přívětivého Lisabonu. Zde je několik míst k návštěvě, která byste neměli minout.

Belém

Belém býval důležitým námořním přístavem, zejména během portugalských objevů. Dnes zde najdete velké množství muzeí a historických památek. Nejvýznamnějšími památkami jsou Mosteiro dos Jerónimos (klášter Jeronýmů) a Torre de Belém (Belémská věž), obě postavené v 16. století ve stylu známém jako Manuelino podle vkusu krále Manuela I.

Vedle kláštera jsou další místa, která stojí za návštěvu, jako Planetário (Planetarium) a Museu Marítimo (Námořní muzeum), C.C.B. (Kulturní centrum Belém) s muzeem Berardo, kde si můžete prohlédnout stálou sbírku současného umění.

Jedním z nejpozoruhodnějších míst je továrna Pastéis de Belém, která vyrábí slavné portugalské pudinkové dorty známé jako Pastéis de Nata. Další muzea a památky, které stojí za návštěvu, jsou mimo jiné Museu Nacional de Arqueologia, Museu Nacional de Etnologia a Museu de Arte Popular.

Alfama

Alfama je považována za nejtradičnější čtvrť v Lisabonu. Je známá svými maurskými základy a dodnes je plná úzkých uliček, zákoutí a malých domků. To vše přispívá k pocitu, že Alfama je malá vesnice uvnitř samotného města.

Této oblasti dominuje hrad v maurském stylu na vrcholu kopce, který pochází z 11. století. Uvnitř starých opevněných hradeb se nachází malé archeologické muzeum, ruiny středověkého paláce, obchod a restaurace s tradičním jídlem.

Opravdu však musíte navštívit Portas do Sol neboli „Brány ke slunci.“ Slavná Sé de Lisboa, lisabonská katedrála, postavená v roce 1147 v románském stylu, byla uvedena do provozu poté, co první portugalský král D. Afonso Henriques převzal město od Maurů.

Ajuda

V Ajuda se nachází Palácio Nacional da Ajuda známý svými bohatými a propracovanými interiéry, které kontrastují se strohým aspektem budovy. Kdysi byl domovem královské rodiny. Byl postaven v roce 1795 v neoklasicistním stylu, ale původní plán nebyl nikdy dokončen a v důsledku toho prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Zejména v průběhu 19. století.

Kousek od paláce je Jardim Botânico da Ajuda, což byla první botanická zahrada v Portugalsku, postavená na konci 18. století v pozdně barokním stylu. Je známá svým přesným geometrickým plánem.

Parque das Naçöes

Na severu Lisabonu byl v roce 1998 dokončen Parque das Nações (Park národů), aby připomněl 500 let portugalských námořních objevů. Logo Expo symbolizuje moře a slunce a vítá každého s otevřenou náručí.

Pro úžasný výhled ze břehu řeky můžete naskočit na palubu lanovky a poté si vychutnat jídlo a obchody v nákupním centru Vasco da Gama. Doporučujeme také navštívit největší vnitřní akvárium v Evropě Oceanario de Lisboa, kde se seznámíte s různými druhy žraloků, rejnoků, tučňáků a tropických ryb, které jinde neuvidíte.

Queluz

V Queluz se nachází Palácio Nacional de Queluz (Národní palác Queluz), královský letní palác z 18. století. Spolu se svými zahradami představuje jeden z nejneobvyklejších harmonických příkladů vztahu mezi krajinou a architekturou. Palác byl postaven v roce 1747 pro tehdy budoucího krále Pedra III. a královskou rodinu, kteří zde žili až do roku 1807.

Sintra

Na okraji města je malá vesnice s domy v honosném stylu, krásnou krajinou a čistým, čerstvým vzduchem. Sintra má mnoho tradičních restaurací, jako je Curral dos Caprinos a cukrárny, včetně Piriquita a Antiga Fábrica De Queijadas.

Nejvýznamnější památkou je Palácio da Pena a jeho zahrady, které jsou součástí národního parku Sintra. Budova na vrcholu kopce byla postavena v průběhu 19. století a zahrnuje části starého kláštera řádu sv. Jeronýma. Byl to první palác v Evropě, který byl postaven v romantickém stylu, včetně eklektického střetu stylů v historickém obrození (gotika, manuelino, islám a renesance), ve kterém je každé části přiřazena jiná barva.

Když se palác stavěl, původní skalní podloží bylo pokryto více než 500 rostlinnými druhy!

Lisabon Baixa

Baixa de Lisboa (Centrum města Lisabon) je známé svou kulturní a obchodní atmosférou. Pravidelné a kolmé ulice ukazují plánování města po zemětřesení v roce 1755. Abychom pochopili vývoj a změny v této části města, můžeme doporučit návštěvu Núcleo Arqueológico (Archeologické centrum) na Rua dos Correeiros.

Pokud máte hlad, vychutnejte si pivo a nějaké tradiční jídlo v Museu da Cerveja (Muzeum piva). Pro gurmány je toto místo, které by neměli minout.

Estrela

Bazilika Estrela – neboli Královská bazilika a klášter Nejsvětějšího Srdce Ježíšova – v Estrele je bazilika a starověký karmelitánský klášter. Nechala ho postavit portugalská královna Marie I. a byl jí přislíben, pokud porodí syna. Stavba probíhala v letech 1779 až 1790, takže budova představuje jak pozdně barokní, tak neoklasicistní styl. Díky své architektuře a stylu je bazilika považována za jeden z nejkrásnějších kostelů v Evropě.

Na druhé straně tohoto monumentu jsou Jardins da Estrela. Tyto zahrady byly vybudovány v průběhu 19. století a jsou známé svou krásou, stejně jako množstvím soch a rostlinných a živočišných druhů.

Almada

V Almadě si udělejte čas a podívejte se na Cristo Rei neboli sochu Krista Krále. Jedná se o katolický památník a svatyni zasvěcenou Nejsvětějšímu Srdci Ježíše Krista s výhledem na město Lisabon. Nemluvě o tom, že podél pobřežní oblasti Caparica můžete také najít jedny z nejlepších pláží v zemi.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

Nezapomeňte na nový online formulář, bez něj vás do Thajska nevpustí

Od začátku května 2025 platí pro vstup do Thajska nová povinnost – každý cizinec musí mít před příjezdem vyplněný digitální formulář. Bez něj se do země nedostane. Ať už míříte do Bangkoku, na ostrovy, nebo třeba přejíždíte hranice po souši, registrace je teď podmínkou.

Japonské letiště se dočasně proměnilo ve svět Hello Kitty

Cestující mířící na jihozápadní ostrov Kjúšú se možná zarazí při pohledu na letenku – cílová destinace nese název „Hello Kitty“. Nemusí se však bát, let si nespletli. Letiště v prefektuře Óita se totiž dočasně přejmenovalo na Oita Hello Kitty Airport.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil Trump

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.

Mexiko žaluje Google kvůli přejmenování Mexického zálivu

Mexiko podalo žalobu na Google kvůli změně názvu Mexického zálivu na „Gulf of America“ v mapové aplikaci. Technologický gigant tak reagoval na lednový výnos prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil americkým úřadům používat nový název pro severní část zálivu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás