Bývalou afghánskou poslankyni Mursal Nabizadu zastřelili v jejím domě v Kábulu. Její bratr a bodyguard utrpěli zranění. Totožnost pachatelů není jasná, kábulská policie incident vyšetřuje. Nabizada jako jedna z mála poslankyň po převzetí moci Tálibánem z Afghánistánu neuprchla. Informovaly o tom televize BBC News a AL Jazeera.
Bývalá afghánská poslankyně Mursal Nabizada (38 let) byla podle BBC News v neděli zavražděna u sebe doma v Kábulu. Útočníci postřelili jejího bratra a jednoho z bodyguardů, uvedla televize.
Mluvčí kábulské policie Khalid Zadran sdělil, že bezpečnostní síly zahájily vyšetřování incidentu, totožnost pachatelů prozatím není známa. „Bezpečnostní složky zahájily vážné vyšetřování,“ prohlásil Zadran.
Mursal Nabizada: Gunmen kill former Afghan MP at home in Kabul https://t.co/RrGlGvIb27
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 16, 2023
Střelbu potvrdil i šéf místní policie Molvi Hamidullah Khalid, na otázky možných motivů však médiím neodpověděl. Prozradil však, že třetí člen ochranky z místa činu po střelbě uprchl penězi a šperky, píše Al Jazeera.
Nabizada byla jednou z mála političek, která z Kábulu v roce 2021 po převzetí moci Tálibánem neuprchla. Bývalí kolegové ji popisovali jako „nebojácnou šampiónku Afghánistánu“, která odmítla možnost stát opustit.
Bývalá afghánská poslankyně Mariam Solaimankhil popsala zastřelenou političku jako „skutečného průkopníka“ a jako silnou, otevřenou ženu, která si stála za tím, čemu věřila, i když čelila vážnému nebezpečí.
„Navzdory tomu, že jí byla nabídnuta možnost opustit Afghánistán, rozhodla se zůstat a bojovat za svůj lid,“ napsala Solaimankhil na Twitteru.
Tálibán vyčleňuje ženy ze společnosti
„Jsem smutná a naštvaná. Chci, aby to svět věděl,“ doplnila poslankyně evropského parlamentu Hannah Neumann. „Byla zabita ve tmě, ale Tálibán buduje svůj systém genderového apartheidu za plného denního světla.“
Zarmoucení smrtí bývalé političky přiznal i afghánský premiér Abdullah Abdullah. Popsal ji jako „zástupkyni a služebnici lidu.“
Tálibán zahájil po převzetí moci v Afghánistánu hon na nepohodlné lidi, členy bezpečnostních sil a svržené politiky. Většina poslanců a poslankyň ze země ze strachu o život uprchla.
Ženy a dívky Tálibán vyčlenil ze společnosti. Zakázal jim například vysokoškolské studium. A humanitární pomoc zmařil zákazem pro ženy pracovat v nevládních humanitárních organizacích. Celkem 150 agentur a organizací muselo dočasně či trvale působení v Afghánistánu zastavit.
Šéf OSN pro humanitární pomoc Martin Griffith přiznal, že politika Tálibánu komplikuje i pomoc poskytovanou OSN. Organizace se totiž často spoléhá na soukromé humanitární agentury.