ZprávyK Jižní Koreji se blíží tajfun, zrušeny byly desítky letů a vlakových...

K Jižní Koreji se blíží tajfun, zrušeny byly desítky letů a vlakových spojů

V Jižní Koreji byly dnes zrušeny desítky letů, trajektových a železničních spojů v souvislosti s blížícím se tajfunem Khanun, který už přinesl silné lijáky do jižních oblastí země a také do sousedního Japonska. Kvůli bouři bylo v úterý z dějiště světového jamboree v Jižní Koreji evakuováno více než 35.000 skautů, včetně českých a slovenských.

Setkání skautů na jihozápadě Koreje provázely od začátku problémy související s extrémním vedrem a špatnou organizací. Náhradní ubytování poskytla českým skautům Korejská vojenská akademie v Soulu. „Skauti jsou spokojení, poprvé po mnoha nocích měli klimatizované ubytování, takže nemuseli spát v horku,“ uvedl dnes v podvečer místního času (dopoledne SELČ) na dotaz ČTK český konzul v Soulu Roman Masařík. „Jsou rozdělení do několika skupin a měli dnes převážně venkovní program, neboť v Soulu nepršelo,“ dodal.

Podle mluvčí české skautské organizace Barbory Trojak program mladým lidem ve věku 14 až 18 let z Česka organizují členové korejské armády a představitelé regionu, kde pobývají. „Program je pestrý a je zajištěný na odpoledne, dopoledne i večer. Zatím účastníci byli třeba ve skleníku a v motýlí zahradě, vyráběli výrobky se suchými květy a byli na lezení, v bludišti a na vyhlídce,“ popsala. Členové výprav z jiných států mají podle ní program zajištěný v místě, kde jsou ubytovaní. Každá skupina tak bude mít rozdílné aktivity. Podle Trojak se ale zvažují různá setkání mezi skupinami a v plánu je také společný závěrečný ceremoniál.

Jihokorejští organizátoři uvedli, že jamboree bude pokračovat formou kulturních akcí a dalších aktivit. Od čtvrtka ale budou všechny venkovní aktivity zakázány, dokud se tajfun nepřežene. „Na místě původního tábořiště už je bouřka a lije,“ uvedl Masařík.

Tajfun Khanun podle očekávání udeří na jihokorejskou pevninu ve čtvrtek ráno u přístavního města Tongjong, následně bude pokračovat Korejským poloostrovem směrem na sever, uvedly jihokorejské úřady. V současné době se bouře, jejíž vichry dosahují rychlosti 126 kilometrů za hodinu, nachází nedaleko jihojaponského ostrova Kjúšú.

Živel postupuje velmi pomalým tempem deset kilometrů za hodinu, což znamená, že vítr a déšť budou v oblasti přetrvávat déle, napsala agentura Reuters.

Japonský meteorologický ústav vydal varování před silnými srážkami a vichrem pro mnoho regionů jižního a západního Japonska, což přimělo výrobce automobilů, včetně firmy Toyota, pozastavit část výroby. Japonský premiér Fumio Kišida zrušil svou účast na dnešním ceremoniálu v Nagasaki, které si připomíná 78. výročí jaderného útoku na město. Na ostrově Kjúšú byly také zrušeny některé spoje vysokorychlostní železnice.

Jižní Korea vydala nejvyšší varování před bouří. Zrušeno bylo přes 140 letů, především na turistickém ostrově Čedžu, a uzavřeny byly desítky trajektových tras a silnic, sdělilo jihokorejské ministerstvo vnitra.

Jižně od Japonska se v Tichém oceánu již zformovala další bouře Lan, která bude podle meteorologů při postupu na sever sílit. Počátkem příštího týdne by mohla ovlivnit počasí v Tokiu, uvedl japonský meteorologický ústav.

Doporučujeme

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po nočních útocích

Noční ruské útoky zabily nejméně dva lidi v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl šéf oblastní správy Oleksandr Hanža. V Chersonu ruský dron zabil 61letého muže, oznámil náčelník městské správy Jaroslav Šaňko. Ve městě Sumy ruské letecké bomby zabily stejně starého muže a zranily sedm lidí, uvedl náčelník regionální správy Oleh Hryhorov. Ruský dron ve městě Zmijiv u Charkova zabil ženu a zranil její dceru a další ženu, informovala prokuratura. Ruskem dosazená správa zase hlásí čtyři zraněné po dronovém útoku na obytný dům v Sevastopolu na okupovaném Krymu.

Katastrofa v Nepálu a Číně má už 472 obětí. Hrozí další ničivá povodeň

Jezero, které se vytvořilo po středečním sesuvu části ledovce na hranici mezi Čínou a Nepálem, dnes začalo přetékat. Hrozí další povodeň, která může zasáhnout oblasti, jež už před dvěma dny poničil příval vody, varovala čínská stanice CCTV. Čínské úřady přerušily záchranné práce v postižené oblasti. Stoupající hladiny řek už potvrdily také nepálské úřady, které rovněž přerušily záchranné práce, napsala agentura Reuters.

Trump nařídil přejmenovat Ontarijské jezero na Americké jezero

Americký prezident Donald Trump podepsal výnos nařizující přejmenování Ontarijského jezera na Americké jezero, informují agentury AP a Reuters. Se změnou názvu jezera na hranici s Kanadou přišel v době vyhrocující se obchodní války se sousední zemí. Nový název bude závazný pro americké úřady, nikoli pro Kanadu, uvedla AP.

Írán a Katar jednaly o obnovení diplomatických vztahů s USA

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se včera v Teheránu setkal s katarským premiérem a ministrem zahraničí Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním ve snaze oživit diplomatická jednání mezi Íránem a Spojenými státy, v nichž Katar dlouhodobě působí jako klíčový zprostředkovatel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na katarské ministerstvo zahraničí. Klíčovým tématem rozhovorů byla také otázka Hormuzského průlivu.

V Petrohradu vybuchl automobil, na místě zahynul ruský důstojník

V Petrohradu dnes zahynul při výbuchu auta vysoce postavený ruský důstojník, jeho manželka byla těžce raněna, oznámil místní server Fontanka. Totožnost oběti úřady neupřesnily. Podle očitých svědků kolem desáté hodiny ráno explodovala ve voze nastražená nálož, když za volantem seděl podplukovník. Výbuch utrhl obětem nohy; voják zahynul na místě, jeho ženu převezli do nemocnice, kde bojují o její život, napsal portál. Podle Fontanky šlo o důstojníka letectva a protivzdušné obrany. Telegramový kanál 112 píše, že obětí se stal vojenský pilot.

Rusko zasáhlo nákupní středisko v Charkově, úřady hlásí jednu oběť a raněné

Nejméně jednoho mrtvého a pět raněných si vyžádal ruský útok na nákupní středisko v Charkově na východě Ukrajiny, oznámil náčelník oblastní správy Oleh Syněhubov. Raněné po ruských útocích hlásí úřady dalších ukrajinských regionů, včetně hlavního města.

Světová zdravotnická organizace oznámila konec výskytu eboly v Ugandě

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila konec výskytu eboly v Ugandě. V zemi se nový případ nákazy neobjevil už 42 dní, což je mezinárodně uznávaná lhůta pro potvrzení konce přenosu viru. Ugandské úřady podle WHO zároveň pokračují v dohledu nad nemocí.

Zdravotní stav norského krále se zhoršil a je velmi vážný, oznámil palác

Zdravotní stav devětaosmdesátiletého norského krále Haralda V. se v nemocnici nadále zhoršil a jeho stav je nyní velmi vážný, oznámil podle agentur královský palác. Nejstarší evropský panovník je v péči lékařů už od minulého pondělí. Norský premiér Jonas Gahr Störe kvůli špatnému zdravotnímu stavu monarchy zrušil dnešní cestu do Německa, kde se měl setkat s kancléřem Friedrichem Merzem, oznámila později jeho kancelář.

Nvidia válcuje technologický trh. Zdvojnásobila tržby i zisk

Americký výrobce čipů Nvidia ve druhém čtvrtletí svého finančního roku 2026 více než zdvojnásobil tržby i čistý zisk. Tyto výsledky ukazují nezastavitelný boom umělé inteligence (AI), za jehož ukazatel je Nvidia považována.

USS Abraham Lincoln po 250 dnech na moři zamíří do Thajska

Letadlová loď USS Abraham Lincoln po náročném nasazení na Blízkém východě zakotví v Thajsku. Důvodem je odpočinek posádky před návratem na americkou základnu. Během zastávky se nebudou konat žádná vojenská cvičení.

Nic nezkoušejte. Ratcliffe v Moskvě varoval před akcemi proti NATO

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe během úterní neohlášené návštěvy Moskvy varoval ruské představitele, aby neeskalovali konflikt proti Severoatlantické alianci (NATO), uvedly zdroje obeznámené se situací.

Po najetí auta do davu před barem ve francouzském Caen zemřeli dva lidé

V severofrancouzském městě Caen auto ve středu večer zřejmě úmyslně najelo před místním barem do skupiny chodců, uvedly dnes agentury Reuters a AFP s odkazem na místní úřady. Srážka si vyžádala dva životy. Zraněno je devět osob. Úřady původně informovaly o jedné oběti a deseti zraněných. Podezřelý řidič, muž narozený v Rusku, byl později zatčen. Úřady incident prozatím nevyšetřují jako terorismus.

Po bleskových povodních v Nepálu se pohřešuje přes 1300 lidí, nejméně 165 zemřelo. Příčinou mohl být pád ledovce

Čína po středeční povodni na hranici Tibetu s Nepálem pohřešuje podle nové bilance 558 lidí, další tři pak eviduje jako mrtvé, informovala agentura AP. Nepál jako počet mrtvých nově udává 162, pohřešuje podle AFP dalších nejméně 823 lidí, z nichž 579 jsou nepálští i zahraniční turisté. Na obou stranách hranice tak celkový počet mrtvých činí nejméně 165, pohřešovaných je pak dohromady nejméně 1381 lidí.

Katastrofální záplavy na hranici Nepálu a Tibetu mají stovky obětí. Mezi pohřešovanými jsou stovky turistů

Mohutné sesuvy půdy a přívalové záplavy zasáhly oblast na hranici Nepálu a Tibetu. Zahynuly desítky až stovky lidí a další stovky se pohřešují, včetně velkého počtu zahraničních turistů. Záchranné práce pokračují na obou stranách hranice.

Írán zařadil na seznam vojenských cílů stanici Radio Farda sídlící v Praze

Íránské ozbrojené síly zařadily na seznam svých vojenských cílů několik perskojazyčných médií sídlících v zahraničí, včetně stanice Radio Farda. Tu provozuje americká stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), která sídlí v Praze. Na seznamu jsou také stanice BBC Persian či Iran International.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama