Protext ČTKJelikož je nízká oběžná dráha zahlcena odpadem, Evropa od roku 2026 zahajuje...

Jelikož je nízká oběžná dráha zahlcena odpadem, Evropa od roku 2026 zahajuje misi na sbírání vesmírného odpadu

Praha 8. září 2023 (PROTEXT) – Minulý měsíc jsme podepsali smlouvu o spolupráci se společností ClearSpace a tím jsme se zařadili do týmu, který pracuje na vůbec první misi zaměřené výhradně na odstranění neaktivního objektu z oběžné dráhy,“ uvádí ředitel brněnské společnosti G.L. Electronic s.r.o., Luděk Graclík.

Na oběžné dráze Země se nachází více než 1 036 500 objektů o velikosti větší než 1 cm, které mohou ukončit jakoukoliv misi.

Nachází se zde celé neaktivní družice, horní stupně nosných raket či další vyřazené kousky, které zde zůstaly po rozdělení rakety a družice. Tyto kusy vesmírného smetí se pohybují rychlostí desítek tisíc kilometrů za hodinu a mohou se srazit s aktivními družicemi či raketami, které jim stojí v cestě.

I kdyby se všechny starty do vesmíru okamžitě zastavily, množství trosek by nadále narůstalo kvůli srážkám, které by vedly k dalším úlomkům, a tím k dalším nehodám atd. Nejúčinnějším způsobem, jak tuto řetězovou reakci ukončit a stabilizovat populaci trosek na kritických oběžných drahách, je odstranit z vesmíru velké kusy trosek.

Mise ADRIOS Clearspace-1

Mise ADRIOS Clearspace-1 je vyvíjena v rámci programu Evropské kosmické agentury (ESA) a představuje tak první krok k čistší oběžné dráze Země. ADRIOS (Active Debris Removal & In-Orbit Servicing) je členěn na ClearSpace-1 Mission a In-Orbit Servicing Mission.

Mise byla schválena na ministerské radě ESA v listopadu 2019 po výběrovém řízení, v němž byl zvolen koncept předložený švýcarským start-upem ClearSpace. ESA se společností ClearSpace podepsala smlouvu v hodnotě 86 milionů EUR, aby tohoto úkolu dosáhla.

Projekt vyvrcholí v roce 2026, kdy ClearSpace vypustí svou první družici, jež se přiblíží k horní části družicového adaptéru Vespa (Vega Secondary Payload Adapter), který v roce 2013 na orbitu zanechala nosná raketa ESY, Vega. Tento adaptér pak experimentální čtyřramenný robot zachytí a stáhne do atmosféry, kde spolu shoří.

Přínos G.L. Electronic

„V G.L. Electronic budeme zodpovědní za design, výrobu a testování kabelových svazků a výrobu makety (1:1), tzv. mock-up, který slouží k verifikaci designu kabelových svazků i např. k verifikaci délky kabelů. Již od začátku se účastníme velmi intenzivních schůzek v rámci technické podpory při realizaci kabelových svazků. Pro EM i FM fázi projekut poskytneme datové kabely, napájecí kabely či kabely pro samotná záchytná ramena atd.,“ vysvětluje Product Manager for Space Manufacturing, Jan Novotný.

G.L. Electronic dodá kabely pro vývojovou i letovou fázi projektu.

„Jsme velice rádi, že se nám podařilo dotáhnout jednaní až k podpisu smlouvy s ClearSpace a můžeme se tak podílet na další velmi významné evropské misi. Věříme, že z nás naše zkušenosti a zavedené know-how dělají z ideálního partnera pro tento projekt. O tom, že si G.L.Electronic si začíná upevňovat pozici středoevropského dodavatele kabelových svazků, svědčí nedávno podepsané smlouvy k misím Copernicus,“ dodává Luděk Graclík.

Financováno ESA. Text není oficiální stanovisko ESA.

Doporučujeme

Změna pohlaví před nástupem do vězení. Česko vydalo Německu extremistku Liebich

Česká policie dnes převezla zadrženou německou pravicovou extremistku Marlu Svenju Liebich do Německa, kde má nastoupit do vězení. Z litoměřické vazební věznice ji eskorta odvezla ráno, před 10:00 překročila česko-německou hranici, uvedli policisté na síti X. Následně ji pak podle německých médií předala na hranici německým kolegům.

Ceny ropy se drží kolem 80 dolarů za barel, mohou se přitom vrátit ke 100 dolarům

Ceny ropy ve středu opět vzrostly po amerických útocích na cíle spojené s Íránem a obnovení námořní blokády íránských přístavů. Pokračující válka představuje riziko pro USA, jejichž nouzové zásoby ropy jsou na nejnižší úrovni od 80. let. Konflikt se přitom vrátil na eskalační trajektorii, což navíc může vést k opětovnému růstu cen ropy až k hranici 100 dolarů za barel, obávají se odborníci.

Počet obětí požáru v bangkockém baru Rong Beer vzrostl na 32 mrtvých

Počet obětí nedělního požáru v baru Rong Beer Na Ladprao v thajském Bangkoku vzrostl na 32 poté, co v nemocnici zemřeli další dva zranění. Informovala o tom agentura AP. Zranění utrpělo více než 70 lidí a 24 z nich zůstává v kritickém stavu.

Ukrajina hlásí mrtvé a zraněné po ruských útocích

Ruský útok na ukrajinské město Oděsa si vyžádal tři mrtvé, uvedl ráno šéf oblastní vojenské správy Oleh Kiper. Po jednom mrtvém oznámily ukrajinské úřady z Černihivské oblasti a Chersonu. Podle letectva zaútočilo Rusko v noci na dnešek dvěma střelami a 122 drony.

Trump pohrozil Íránu zničením elektráren a mostů

Usedněte k jednacímu stolu, jinak zničíme vaše elektrárny a mosty, vzkázal do Teheránu americký prezident Donald Trump. Podobnou výhružkou šéf Bílého domu pobouřil svět již v dubnu. Údery na civilní objekty jsou totiž klasifikovány jako válečný zločin. Prodloužení války představuje riziko kvůli téměř vyčerpaným zásobám ropy.

Gibraltar a Španělsko po letech zjednodušily překračování hranice

Lidé mohou od středy volně přecházet mezi Španělskem a britským Gibraltarem bez běžných kontrol na pozemní hranici. Po letech vyjednávání začala předběžně platit dohoda mezi Evropskou unií a Británií, která řeší jednu z posledních otevřených otázek po brexitu.

Mandát zesnulého senátora Lindseyho Grahama dočasně převezme jeho mladší sestra Darline

Po smrti amerického republikánského senátora Lindseyho Grahama bude jeho místo v Senátu Spojených států dočasně zastávat jeho mladší sestra Darline Graham Nordone. Do funkce ji v pondělí jmenoval guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster.

Film o Michaelu Jacksonovi jako první životopisný snímek vydělal miliardu dolarů

Životopisný film Michael dosáhl historického úspěchu. Snímek o Michaelu Jacksonovi překonal v celosvětových kinech hranici jedné miliardy dolarů a stal se prvním životopisným filmem, kterému se to podařilo. Hlavní roli ztvárnil zpěvákův synovec Jaafar Jackson.

Horko zvyšuje riziko duševních potíží. Nejohroženější jsou děti a mladiství

Vysoké teploty máme spojené s dobrou náladou, když jsme na dovolené u moře nebo vysedáváme na zahrádkách. Zároveň je ovšem známo, že vedro zhoršuje naše kognitivní funkce i náladu a zvyšuje agresivitu. Nová studie teď zjistila, že během horkých dnů stoupá počet hospitalizací spojených s duševními problémy u dětí a mladistvých.

USA dokončily další vlnu úderů na Írán, oznámilo regionální velitelství

Americká armáda dokončila další vlnu úderů na Írán, kde útočila na pobřežní obranné systémy, odpalovací zařízení pro střely a drony a na námořnictvo. Na síti X to dnes nad ránem oznámilo americké velitelství CENTCOM, které koordinuje síly USA na Blízkém východě. Podle agentury Fars zahynuli při jednom z útoků tři lidé z téže rodiny.

Pesticid používaný v zemědělství může snižovat počet čmeláků

Čmeláci patří mezi nejvýznamnější opylovače zemědělských plodin i volně rostoucích rostlin. Nový výzkum ukazuje, že sulfoxaflor, běžně používaný pesticid proti savému hmyzu, může narušovat jejich rozmnožování už při nízkých dávkách. Změny se projevily přímo v aktivitě genů spojených s reprodukcí, což by při dlouhodobém působení mohlo přispívat k úbytku čmeláčích populací.

Volkswagen zvažuje zrušení dalších 50 tisíc pracovních míst

Volkswagen může v rámci rozsáhlé restrukturalizace zrušit dalších přibližně 50 tisíc pracovních míst. Šéf koncernu Oliver Blume zaměstnancům oznámil, že firma stále hledá způsob, jak snížit výrazně vyšší náklady a přiblížit se konkurenci. Konečný počet zrušených pozic zatím nebyl stanoven.

Rusko v noci udeřilo střelami a drony na Kyjev, oběti nejsou hlášeny

Rusko během noci na dnešek zaútočilo střelami a drony na ukrajinskou metropoli Kyjev. S odvoláním na představitele města o tom nad ránem informovala agentura Reuters, podle které byly hlášeny exploze a požáry, žádné oběti ale úřady neoznámily. Ukrajinská obrana sestřelila pět z osmi ruských balistických raket. Stalo se tak poprvé za měsíc, napsala agentura Unian s odvoláním na hlášení ukrajinského letectva a připomněla, že problémy souvisely s nedostatkem protiraketových střel.

Ceny ropy nepřestávají růst. Trh znervózňují americké kroky v Hormuzu

Ceny ropy vzrostly poté, co americký prezident Donald Trump oznámil plány na zavedení poplatků za přepravu v Hormuzském průlivu a obnovení blokády íránských přístavů. Tyto kroky na trhu vyvolaly další vlnu obav z narušení dodávek černého zlata. Zatímco USA trvají na tom, že Hormuzský průliv je otevřený pro plavbu, podle údajů o sledování lodní dopravy došlo k prudkému poklesu tranzitů.

Francie umožní Ukrajině licenční výrobu zbraní, Kyjev nakoupí 16 letounů Rafale

Francie umožní Ukrajině licenční výrobu francouzských řízených střel, přesně naváděných bomb a protivzdušných střel, zatímco Kyjev nakoupí francouzsko-italské systémy protivzdušné obrany nové generace a 16 stíhacích letounů Rafale. Po jednání koalice ochotných to dnes v Paříži oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama