Více
  17.9 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Je světoznámý Mt. Everest opravdu nejvyšší horou světa? Záleží, odkud to měříte

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Od mala se učíme, že nejvyšší horou světa je Mount Everest nacházející se v Himalájích. Za nejvyšší vrchol Země by se však daly považovat i jiné hory. Záleží ale, jak to měříte, uvádí Live Science.

  Světoznámý Mount Everest, jenž se oficiálně nově honosí úctyhodnou výškou 8 848,86 metrů, některými nemusí být brán za nejvyšší horu světa. Je totiž mnoho různých parametrů, podle kterých to může být posouzeno.

  Mount Everest, kterému se také říká Čomolungma, což v tibetštině znamená „Bohyně Matka světa“, byl měřen během historie několikrát.

  Pro srovnatelnost měření je nutné mít konzistentní základní linii,“ uvedl pro Live Science profesor Martin Price, zakládající ředitel Centre for Mountain Studies na University of Highlands and Islands ve Skotsku.

  Dodal dále pro vědecký server, že se nadmořská výška i v současnosti obvykle udává jako výška nad střední hladinou moře.

  To však musí být vztaženo ke standardní střední hladině moře, která musí být definována. Hladiny moří jsou v různých částech světa různé a mění se v důsledku klimatických změn,“ sdělil dále v emailu.

  V důsledku toho je tak nyní nadmořská výška měřena ve vztahu k matematicky definovanému geoidu Země, vysvětluje Price.

  Neaktivní sopka a nejvyšší hora Ekvádoru

  Kdyby se však hory nesrovnávaly podle výšky nad hladinou moře, jak je tomu nyní, ale například od základny k vrcholu, Everest už by na špici nebyl.

  V tomto případě by první příčku brala neaktivní sopka Mauna Kea nacházející se na Havaji. Její většina je totiž ukryta pod hladinou moře. Pokud by byla ale měřena od základny k vrcholu bude mít podle údajů United States Geological Survey 10 211 metrů, a to přesto, že její vrchol je oficiálně v nadmořské výšce 4 205 metrů.

  Hora Chimborazo v Ekvádoru pak má vrchol, který je nejvzdálenějším bodem od středu Země. Nachází se totiž blízko rovníku, uvádí Live Science.

  Podle Goddard Space Flight Center NASA je mezi polárním poloměrem planety (6 356,75 km) a rovníkovým poloměrem (6 378,14 km) rozdíl 21,39 km.

  Ve vesmíru nás předčí planetka Vesta

  Kdyby na naší planetě nebyly oceány, nebylo by o čem diskutovat! Mohli byste to srovnat s nejvyššími horami na jiných tělesech naší sluneční soustavy, která nemají oceány.“ Vše je tak otázkou perspektivy, dodává Price.

  Pokud bychom se tedy podívali do vesmíru, předčila by nás planetka Vesta. Ve středu kráteru zvaného Rheasilvia se nachází vrchol, který by podle vědců mohl být vysoký 20 až 25 km, což podle NASA Jet Propulsion Laboratory znamená, že by se mohlo jednat o nejvyšší horu v naší Sluneční soustavě, dodává Live Science.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  4 KOMENTÁŘE

  1. Doteď jsem si myslel, že nejvyšší hora sluneční soustavy je Olympus Mons na Marsu. No a když se podívám na článek „Na ruském poloostrově vykopali nejhlubší díru v historii země“ a vidím fotku diamantového dolu Mir, myslím si to stále. Skvělá práce lidí, kteří se tím živí. Víc takových článků!

  Comments are closed.