-3.6 C
Czech
Pátek 23. ledna 2026
Protext ČTKJe čas nechat se očkovat proti chřipce

Je čas nechat se očkovat proti chřipce

Praha 10. září 2024 (PROTEXT) – Na českém trhu je dostupná vakcína šitá na míru přímo seniorům.

  • Podle České vakcinologické společnosti se viry chřipkového onemocnění každoročně nakazí 5–15 % obyvatel.
  • Česká republika se zhruba 7–8 % dlouhodobě patří mezi státy s velmi nízkou proočkovaností.
  • Chřipka představuje riziko zejména pro seniory, ale i pacienty s některými chronickými onemocněními.

Chřipka je vysoce infekční virové onemocnění dýchacích cest, které může mít velmi vážný průběh a nezřídka bývá provázeno nebezpečnými komplikacemi. Přestože každoročně v České republice postihuje statisíce obyvatel a umírá na ni nebo její komplikace až 2 000 osob, bývá toto onemocnění často neprávem podceňováno.

Nejúčinnější ochranou proti chřipce je očkování. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje očkování proti chřipce zejména vysoce rizikovým skupinám populace, kam se řadí osoby starší 65 let, pacienti s chronickými onemocněními, děti od 6 měsíců do 5 let, těhotné ženy, veřejně činné osoby, ale i pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách. Podle České vakcinologické společnosti se během každoroční chřipkové epidemie, která trvá obvykle od prosince do března, infikuje 5–15 % obyvatel.

Právě proto je ideální nechat se očkovat v době od října do prosince. O vakcínu si mohou lidé včas zažádat u svého praktického lékaře. „Očkování je třeba opakovat každoročně, a to vakcínou připravenou na stávající sezónu dle očekávaných kmenů chřipky. Její virus se neustále mění, proto jsou i vakcíny každoročně aktualizovány, aby chránily před právě cirkulujícími kmeny. Ty se každý rok více či méně liší. Lidský imunitní systém je v případě nové infekce nedokáže rozpoznat, a proto prodělaná chřipka člověka nechrání před opakováním onemocnění v dalším roce,“ upozorňuje Rami Mroueh, generální ředitel Vaccines, Sanofi Česká republika.

Česká republika dlouhodobě patří mezi státy s velmi nízkou proočkovaností. Ta podle dat, která uvedli zástupci Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) pro Asociaci Inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), každoročně dosahuje u lidí starších 18 let jen 7 až 8 %. U seniorů nad 65 let, kteří patří do rizikové skupiny, pak proočkovanost nepřesahuje 25 až 30 %. Lidé v této skupině přitom mají očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jak zaznělo od odborníků na Hradeckých vakcinologických dnech, u diabetiků, kteří rovněž patří mezi rizikové pacienty, činí proočkovanost pouze 19,4 % a u lidí s kardiovaskulárními onemocněními jen 12,7 %. V Evropě se proočkovanost mezi jednotlivými státy liší, prim podle statistik Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) hrají například Portugalsko, Španělsko nebo Norsko, kde u seniorů přesahuje 60 %. Snahou WHO přitom je, aby bylo ve společnosti proočkováno 75 % seniorů.

V České republice je v současnosti dostupná moderní a prověřená vakcína Efluelda Tetra, vyvinutá speciálně pro starší populaci. Společnost Sanofi ji v těchto týdnech bude distribuovat do ordinací praktických lékařů. Užívá se již několik let v USA, v Evropě je dostupná od roku 2021 a v ČR ji lékaři aplikují už třetí sezónu. Je přizpůsobena stárnoucímu organismu tak, aby poskytovala účinnou ochranu ve vyšším věku. V tuto chvíli je v České republice k dispozici o něco vyšší množství této vakcíny, než si předobjednali lékaři. Toto množství pokryje značnou část seniorů, kteří se proti chřipce každoročně očkují. K dispozici jsou samozřejmě i standardní vakcíny, které pokrývají celou dospělou populaci, a to včetně seniorů. „Distribuce standardních chřipkových vakcín od Sanofi bude probíhat v druhé polovině září, aby v říjnu mohlo být zahájeno očkování všech, kteří si pro ně letos přijdou. Optimálním termínem je období října až listopadu, případně i prosince. Proti chřipce je vhodné se chránit včas a žádat vakcínu u svého praktického lékaře,“ dodává Rami Mroueh.

 

Poznámka: Efluelda® Tetra je vakcína k injekčnímu podání do svalu nebo pod kůži. Výdej je vázán na lékařský předpis. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem. Vakcína je určena k prevenci chřipky u dospělých od 60 let věku v souladu s oficiálním doporučením. Žádná vakcína nemusí plně ochránit všechny očkované osoby. Pacientům od 65 let je hrazena z veřejného zdravotního pojištění ve znění zákona 48/1997 Sb. Vakcinační akce č. j.: MZDR 16692/2024-2/OVZ.

 

Tento dokument je určen médiím a je striktně informativní povahy. Zabývá se dostupností vakcíny Efluelda Tetra® (léčivého přípravku jehož výdej je vázán na lékařský předpis a na doporučení lékaře).

 

O společnosti Sanofi

Jsme inovativní globální zdravotnická společnost, která sleduje jediný cíl: hledáme zázraky ve vědě, abychom zlepšovali životy lidí. Náš tým, který působí ve 100 zemích, chce proměnit lékařskou praxi úsilím o to, aby se nemožné stalo možným. Milionům lidí po celém světě poskytujeme možnosti léčby, které mohou změnit jejich život, a ochranu v podobě život zachraňujících vakcín. Do centra svých ambicí přitom stavíme udržitelnost a společenskou odpovědnost.

Sanofi je kotována na burze EURONEXT: SAN a NASDAQ: SNY.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.

Vojáci NATO v Afghánistánu se vyhýbali boji, blouznil Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že jednotky Severoatlantické aliance (NATO) v Afghánistánu se držely za frontovou linií, a nezúčastnily se tedy bojů. Opět zpochybnil efektivitu aliance a to, zda by přišla Spojeným státům v případě nouze na pomoc. Vyvolal tím ostré reakce.

Ukrajinské drony zasáhly sklad paliv v hloubi Ruska

Ukrajinské drony během noci zasáhly sklad pohonných hmot ve městě Penza, ležícím asi 700 kilometrů východně od Moskvy. Ve skladu vypukl požár, ale nálet se podle předběžných údajů obešel bez mrtvých a raněných, informoval gubernátor Penzenské oblasti Oleg Melničenko. Ukrajinský Kryvyj Rih ve čtvrtek zažil nejdelší útok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, trval skoro celý den.

Trump stáhl pozvánku Kanady do své Rady míru

Americký prezident Donald Trump zrušil Kanadě pozvánku do svého nového projektu „Board of Peace“, který má podle něj pomáhat řešit globální konflikty. Otočil přitom během pár dní. Ještě minulý týden kanadská strana tvrdila, že pozvání přišlo a premiér Mark Carney ho plánuje přijmout.

Íránské revoluční gardy varují USA a Izrael, že jsou připraveny jednat

Šéf íránských revolučních gard Mohammad Pakpúr dnes varoval Washington, že jeho bezpečnostní složky mají po několika týdnech protestů a represí v Íránu "prst na spoušti" a jsou připraveny vykonat rozkazy íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Podle agentury AFP tím jen Írán přilévá olej do ohně v době, kdy americký prezident Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že Teherán je otevřený vyjednávání s Washingtonem.

Územní otázky zůstávají nevyřešeny, řekl Zelenskyj před ohlášeným jednáním v SAE

Nadcházejících trojstranných jednání ve Spojených arabských emirátech (SAE) se zúčastní diplomatičtí a vojenští představitelé, přičemž ukrajinskou delegaci povede hlavní vyjednavač Rustem Umerov. Novinářům to ve švýcarském Davosu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který jen o něco dříve konání schůzky mezi zástupci USA, Ukrajiny a Ruska oznámil. Zelenskyj se dnes v Davosu asi na hodinu setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

OSN varuje před dlouhodobým nedostatkem vody ve světě

Voda byla dlouho považována za samozřejmý zdroj. Nová zpráva OSN ale varuje, že tento předpoklad přestává platit. Svět se podle odborníků dostal do fáze, kdy už nejde jen o krizi, ale o trvalý problém s hlubokými dopady.

Trumpovi vyslanci Witkoff a Kushner v Kremlu jednají s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu jedná se zvláštním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, informuje agentura TASS. Schůzka se týká možností ukončení války na Ukrajině, již Rusko na rozkaz šéfa Kremlu rozpoutalo v únoru 2022.

Musk brzy očekává schválení samořídicího systému Tesly v EU a Číně

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk očekává, že jeho výrobce elektromobilů v Evropské unii příští měsíc získá schválení svého samořídicího systému Full Self-Driving (FSD). Podle agentury Reuters to řekl dnes na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. Musk zároveň doufá, že v podobném termínu úřady schválí využití této technologie také v Číně.

Zelenskyj v Davosu ostře kritizoval Evropu

Volodymyr Zelenskyj v Davosu varoval, že Evropa působí bezradně a opakuje stejné chyby. Přirovnal to k filmu Na Hromnice o den více a vyčetl evropským lídrům pomalou a roztříštěnou reakci na bezpečnostní hrozby. Znovu otevřel i otázku tvrdších kroků proti Rusku a jasnější podpory Ukrajiny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama