Reklama

Japonsko: Počet sebevražd ve druhé vlně covidu-19 vzrostl o 16 procent

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Japonsko ve druhé vlně pandemie covidu-19 čelilo meziročnímu nárůstu počtu sebevražd, zejména v případě žen a dětí. V první vlně šíření koronaviru naopak míra sebevražd poklesla, mimo jiné díky větší podpoře obyvatel ze strany vlády, informovala agentura Reuters na základě studie.

Míra sebevražd od července do října vzrostla oproti stejnému období předchozího roku o 16 procent, ukázala studie vědců z Hongkongské univerzity a Metropolitního institutu gerontologie v Tokiu. Ve srovnání se 14procentním meziročním poklesem v období od února do června se tak jedná o výrazný obrat.

„Na rozdíl od běžných ekonomických okolností tato pandemie neúměrně ovlivňuje duševní zdraví dětí, dospívajících a žen (zejména žen v domácnosti),“ upozornili autoři ve studii publikované v pátek v časopise Nature Human Behavior.

Dřívější pokles počtu sebevražd byl ovlivněn faktory jako vládní dotace nebo zkrácená pracovní doba, zjistila studie.

Ve vývoji však došlo k obratu a míra sebevražd u žen vyskočila o 37 procent, což je pětkrát větší nárůst ve srovnání s muži. Přetrvávající pandemie poškodila odvětví, v nichž převládají ženy, což zvýšilo zátěž pracujících matek. Zároveň vzrostla míra domácího násilí, uvedla zpráva.

Studie založená na datech ministerstva zdravotnictví od listopadu 2016 do října 2020 zjistila, že míra sebevražd u dětí ve druhé vlně vzrostla dokonce o 49 procent, což korespondovalo s obdobím po celonárodním uzavření škol.

Japonsko se potýká s vysokým počtem sebevražd dlouhodobě

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) Japonsko bojuje s jednou z nejvyšších měr sebevražd na světě dlouhodobě. V roce 2016 činila 18,5 sebevražd na 100 000 lidí, což Japonsko v oblasti západního Pacifiku zařadilo na druhé místo za Jižní Koreu. Šlo o téměř dvojnásobek ročního celosvětového průměru 10,6 sebevražd na 100 000 osob.

Důvody vysoké míry sebevražd v Japonsku jsou komplexní, mezi přispívající faktory je nicméně řazena dlouhá pracovní doba, tlak ve škole, sociální izolace a kulturní stigma problémů ve sféře duševního zdraví.

Po dobu 10 let před rokem 2019 se však počet sebevražd v Japonsku snižoval. Podle ministerstva zdravotnictví v roce 2019 klesl na zhruba 20 000, nejnižší počet od doby, kdy japonské úřady začaly vést záznamy v roce 1978.

Eriko Kobayashi se o sebevraždu pokusila čtyřikrát. Poprvé jí bylo pouhých 22 let a pracovala na plný úvazek ve vydavatelství. Výdělek jí však nestačil na pokrytí nákladů na nájem v Tokiu a nákup potravin. „Byla jsem opravdu chudá,“ uvedla podle CNN Kobayashi, která po incidentu strávila tři dny v bezvědomí v nemocnici.

Nyní třiačtyřicetiletá Kobayashi napsala o svých bojích o duševní zdraví v několika knihách a má stálé zaměstnání v nevládní organizaci. Koronavirus však vrací zpět stres, který pocítila v minulosti. „Můj plat byl snížen a nevidím světlo na konci tunelu,“ prohlásila. „Neustále cítím pocit krize, že bych se mohla znovu propadnout do chudoby.“

Odborníci varovali, že pandemie může vést k problémům s duševním zdravím. Masová nezaměstnanost, sociální izolace a úzkost si vybírají svou daň na lidech po celém světě.

Japonská vláda hledá rovnováhu mezi zdravím a ekonomikou

Předseda vlády Yoshihide Suga tento měsíc pro Tokio a tři okolní prefektury vyhlásil nouzový stav ve snaze zastavit další šíření koronaviru. Minulý týden jej rozšířil o dalších sedm prefektur, včetně Ósaky a Kjóta.

Taro Kono, ministr pro administrativní a regulační reformy, ve čtvrtek agentuře Reuters řekl, že zatímco vláda bude uvažovat o prodloužení výjimečného stavu, „nemůže zabít ekonomiku“.

„Lidé si dělají starosti s covidem-19. Ale spousta lidí také spáchala sebevraždu, protože ztratili práci, ztratili příjem a neviděli naději,“ řekl ministr. „Musíme nastolit rovnováhu mezi řízením covidu-19 a řízením ekonomiky,“ dodal ministr.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama
Reklama
Reklama