Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Jak Singapur mění vícepodlažní parkoviště na farmy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Farmáři v městském státě Singapur začínají pěstovat své plodiny přímo v hustě obydlených čtvrtích. Využívají k tomu střechy vícepodlažních parkovišť, jejichž pronájem singapurská vláda začala nabízet v roce 2020. Jde o vládní plán, který má zvýšit místní produkci potravin a snížit závislost na jejich dovozu. Informuje o tom server BBC News a web Asiana Times.

  V ostrovním státě Singapur vzniklo nejméně tucet farem umístěných na střechách vícepodlažních parkovišť. Vláda začala neobvyklé pozemky pronajímat v roce 2020 jako součást svých plánů na zvýšení místní produkce potravin. Stát s 5,5 milionu obyvatel v současnosti dováží více než 90 procent potravin, píše server BBC.

  Jak to chodí na střešní farmě

  Střešní farma, kterou vlastní Eyleen Goh, je velká asi jako třetina fotbalového hřiště. Denně se na farmě vyprodukuje až 400 kilogramů zeleniny, tu skupují místní obchodníci. Založení farmy Eyleen vyšlo na milion singapurských dolarů (téměř 17,5 milionu korun), přičemž velká část byla vynaložena na vybavení, které pomáhá urychlit sklizeň.

  Přestože na farmu získala dotace, její podnikání stále není ziskové. „Začínali jsme v době Covidu, takže logistika byla mnohem dražší a trvala déle,“ vysvětluje majitelka farmy.

  Existenční problém

  Střešní farmy nejsou jediným způsobem, jak se Singapur snaží zvýšit množství vypěstovaných potravin. Většina domácí produkce v zemi pochází z high-tech zařízení, která vláda hojně dotuje. Podle oficiálního průzkumu z roku 2020 bylo v zemi zřízeno 238 licencovaných farem.

  Jako globálně propojený malý městský stát s omezenými zdroji je Singapur zranitelný vůči vnějším výpadkům dodávek potravin. Do roku 2030 si Singapur klade za cíl produkovat 30 procent potravin, které sám spotřebuje, což je více než trojnásobek současného množství, píše server Asiana Times.

  Začátkem tohoto roku otázka potravinové bezpečnosti probublala na povrch, když několik zemí v regionu zakázalo nebo omezilo vývoz klíčových potravin. Vlády závislé na dovozu se snažily chránit své zásoby potravin, protože válka na Ukrajině a pandemie zvýšily cenu všeho od základních potravin po ropu.

  Budoucnost farem

  Budoucnost střešních farem je nejistá. Ceny pronájmů prostor jsou vysoké, stejně jako provozní náklady. Otázkou zůstává, zda budou tyto projekty schopny provozu i poté, co přestane do tohoto sektoru proudit vládní podpora.

  Na střeše obklopené věžovými bloky uprostřed singapurské městské zástavby se farma Eyleen Goh může zdát na míle vzdálená od tradičního zemědělství. Ona však opakuje pocity generací farmářů, kteří přišli před ní: „Vzdát se není řešení. Čím náročnější to je, tím větší odměna to bude.“

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS