Více
  9.9 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Jak si udržet pravidelnou praxi jógy během prázdnin

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Může být obtížné držet se pravidelné rutiny za těch nejpříznivějších okolností, natož během shonu letních prázdnin. Těchto šest strategií vám pomůže co nejlépe využít vaši jógu, bez ohledu na to, kolik času máte.

  Prázdninové období je dobou dovolených, děti nechodí do školy a mnoho lidí tráví léto na cestách. Může to být hektické a poněkud stresující. V těchto dnech potřebujeme naši jógovou praxi více než kdy jindy. Přesto, i když máme sebelepší úmysly, často je pro nás stále obtížnější držet se své pravidelné rutiny, protože jsme zaplaveni plánováním, cestováním a společenskými povinnostmi. Všechny tyto dodatečné nároky na náš čas mohou také ztížit udržení naší energie a schopnosti soustředit se na naši duchovní praxi.

  Zde je sedm věcí, které můžete udělat, abyste si udrželi svou praxi a našli tolik potřebné vycentrování během prázdninového shonu. A co je nejdůležitější, snažte se odpočívat a užívat si tyto výjimečné chvíle. Cvičení jógy je technika, která nám pomáhá cítit se hlouběji propojeni se vším kolem nás.

  Domluvte si schůzku sami se sebou

  Je důležité vyhradit si na cvičení jógy speciální čas a tento čas si hlídat jako každou schůzku. Pokud víte, že vás čeká obzvlášť rušný den, vstaňte hodinu před zbytkem vaší rodiny, abyste dodrželi svůj závazek vůči sobě. Pokud cvičíte hned ráno, může být užitečné vyčistit prostor, kde budete cvičit už večer a rozložit si podložku na jógu, abyste mohli začít hned po probuzení. Na druhou stranu, pokud je pro vás lepší se vyspat, dohodněte se s rodinou, že tento soukromý čas je nedotknutelný. Nechte je, aby vám pomohli hlídat čas na cvičení.

  Začněte a ukončete svou praxi tichým rozjímáním

  Prázdniny mohou být zvláštně stresujícím obdobím i přes to, že bychom si měli užívat léta a dovolených. Abyste pomohli čelit této aktivaci vašeho sympatického nervového systému, je velmi užitečné, když si před nebo po cvičení vyhradíte několik minut, abyste se tiše posadili a rozjímali. Začněte pozorováním svého dechu. Poté začněte vědomě prodlužovat výdech. Tím přímo stimulujete přirozenou parasympatickou reakci, která vám pomůže zvýšit vaše pocity klidu, spojení a soucitu.

  Může být obzvláště příjemné zahrnout meditaci vděčnosti nebo láskyplné laskavosti, abyste zvýšili toto záměrné pěstování vděčnosti a přání dobrého pro sebe i ostatní. Nebo si možná budete přát stanovit záměr pro sebe, svou rodinu nebo další den. Můžete to udělat zpíváním konkrétní mantry, tichou modlitbou nebo recitováním mantry Óm.

  Stanovte si realistické cíle a plánujte dopředu

  Je užitečné mít realistickou představu o tom, kolik času máte každý den na cvičení. Pokud máte jen 20 minut, naplánujte si rutinu, která se do tohoto časového rámce vejde. Zvažte, co je pro vás nejdůležitější udělat, abyste měli pocit, že jste schopni maximalizovat tento čas, kdy se musíte hlouběji propojit sami se sebou. Když máte méně času, je důležité plánovat dopředu a vědět, jaké pozice hodláte cvičit.

  Ujistěte se, že pohybujete páteří ve všech hlavních směrech: předklánění, záklon, kroucení na každou stranu, boční pohyb na každou stranu, extenze a komprese. Věnujte několik minut zahrnutí vědomého dýchání nebo pránájámy, relaxace nebo krátké meditace. Především si pamatujte, že i když je to velmi modifikované, zachování kontinuity ve vaší praxi vám pomůže cítit se mentálně a emocionálně vyrovnaně.

  Vnímejte tok

  Nedělejte si starosti s vytvořením dokonalé polohy nebo provedením „správné“ sekvence v rámci vašeho cvičení. Místo toho se zaměřte na svůj dech a jemné pocity ve vašem těle. Ponořte se do proudu těla, dechu a pohybu dohromady. Pusťte se všech předpojatých představ o tom, jaká by měla být „dobrá“ praxe a dovolte, aby se jógová praxe stala tím, čím potřebujete, aby pro vás v tu chvíli byla. Užijte si tento zážitek takový, jaký je a přistupujte k němu s pocitem hravosti a zvědavosti.

  Cestujte se svou podložkou na jógu

  Pokud o prázdninách navštívíte rodinu nebo cestujete, vezměte si s sebou podložku na jógu. Může být zábavné podívat se na místní lekci jógy či navštívit nové studio. Pokud máte prostor cvičit sami, může vám online lekce jógy pomoci udržet soustředění a motivaci. Pokud se budete snažit spojit se s ostatními praktikujícími nebo jógovou komunitou, pomůže vám to podpořit vaši praxi.

  5 minut dýchání

  I 5 minut kontrolovaného, ​​koherentního dýchání vám pomůže cítit se klidně, propojeně a mírumilovně během rušných nebo stresujících období. Chcete-li procvičit koherentní dechovou techniku, pohodlně se posaďte nebo si lehněte. Poté prodlužte nádech na 4 až 6 sekund a výdech prodlužte na 6 až 8 sekund. Tento druh vědomého, kontrolovaného dýchání může pomoci snížit příznaky nespavosti, úzkosti, deprese a dalších typů neklidu způsobených nadměrným stresem hromadícím se v nervovém systému. Udělat si tento krátký čas na odpočinek a regeneraci při vědomém soustředění se na svůj dech může drasticky změnit váš mentální a emocionální prostor k lepšímu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS