Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Nejstarší jeskynní město v Gruzii – Uplistsikhe

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Uplistsikhe je jedním z několika „jeskynních měst“, která můžete v Gruzii navštívit. Není tak nápadné jako David Gareja nebo tak rozsáhlé jako Vardzia, ale je to nejstarší jeskynní město v zemi. Některé stavby pocházejí z doby železné.

  Ve skutečnosti je Uplistsikhe jednou z nejstarších městských osad jakéhokoli druhu v regionu. Má své zvláštní kouzlo, pravděpodobně proto, že ho obývali všední lidé, obchodníci z Hedvábné stezky, nejen královské rodiny nebo mniši.

  Čím je Uplistsikhe výjimečné?

  Kromě toho, že je Uplistsikhe nejstarším jeskynním městem v Gruzii, je historický významné z několika dalších důvodů. Pro netrénované oko vypadá Uplistsikhe jako měsíční krajina podivně tvarovaných skal a zaoblených otvorů. Ale technika a řemeslná zručnost nutná k vybudování celého komplexu by neměla být podceňována. Architekti zodpovědní za jeho vybudování kombinovali techniky a formy nalezené jak v Anatolii, tak v Íránu, v pohanských i křesťanských tradicích.

  Stejně jako Vardzia má Uplistsikhe strategickou polohu na břehu řeky. Skládá se z několika stovek (přesný počet není znám) komor a místností vyhloubených z relativně ploché čelní stěny skály. Hlavní centrální část komplexu se rozprostírá na 8 hektarech a je propojena s horní a dolní úrovní tunely a schody.

  Když se blížíte k hlavnímu vchodu, okamžitě máte pocit, jako byste šli po hlavní ulici. Ve skutečnosti to opravdu byla hlavní dopravní tepna Uplistsikhe. Uličky a schodiště se větví a vedou k různým jeskyním využívaným jako obytné místnosti, společné prostory a obřadní síně.

  Bývalé významné obchodní město

  Po celé mírně svažité zemi můžete spatřit řadu malých i větších otvorů, kde kdysi stály sloupy pro markýzy a střešní konstrukce. Když bylo v roce 645 n. l. dobyto Tbilisi, křesťanští králové z Kartli se přestěhovali do komplexu a toto místo se stalo důležitou zastávkou na obchodní trase Hedvábné stezky Evropa-Asie. Uplistsikhe muselo být v dobách své největší slávy živým obchodním městem.

  Nejstarší stavby byly datovány do 1. století našeho letopočtu, ale archeologové nyní vědí, že lidé obývali toto místo již od 2. tisíciletí před naším letopočtem. Po mongolské invazi ve 13. století bylo Uplistsikhe jako kulturní a politické centrum regionu zastíněno Mcchetou a později Tbilisi.

  Základní informace pro návštěvu Uplistsikhe

  Nachází se v centrální gruzínské oblasti Shida Kartli, zhruba 80 km západně od Tbilisi. Město Gori leží pouhých 15 km východně a je ideálním výchozím místem pro návštěvu jeskynního komplexu. Doporučujeme si vyhradit alespoň jeden celý den na prohlídku.

  Otevírací doba

  Uplistsikhe je otevřeno 7 dní v týdnu, včetně pondělí a svátků. Otevírací doba pro letní a zimní měsíce je různá.

  15. března – 15. dubna: od 10 do 18 hodin

  16. dubna – 30. září: od 10 do 19 hodin

  1. října – 1. listopadu: od 10 do 18 hodin

  15. listopadu – 15. března: od 10 do 17 hodin

  Na rozdíl od Vardzie nemá Uplistsikhe formálně značenou pěší stezku. Vstupní body jsou dva (po schodišti nebo tunelem) a jakmile jste uvnitř, můžete se pohybovat, jak chcete.

  Přístupnost

  Návštěva Uplistsikhe zahrnuje trochu chůze do kopce a několik strmých schodišť. Z toho důvodu není přístupné pro vozíčkáře a nemusí být vhodné pro ty, kdo mají problémy s chůzí. Schodiště mají ochranná zábradlí, ale dávejte si pozor, pokud jste na návštěvě s dětmi, protože na některých místech není dostatečné.

  Vhodné oblečení

  Budete se pohybovat po nerovném terénu a kluzkých skalách, tak je dobré mít vhodnou sportovní obuv. Pro Uplistsikhe neexistuje přísný kód oblékání, ale pokud jste zde v létě, měli byste se chránit před sluncem.

  Pro vstup do kostela uvnitř komplexu musí mít muži dlouhé kalhoty a ženy dlouhou sukni. U vchodu je možné si půjčit zavinovací sukni. Ženy si také musí uvnitř kostela zakrýt vlasy.

  Tipy na návštěvu Uplistsikhe

  Návštěva v pozdních odpoledních hodinách: prohlídkové skupiny obvykle město navštěvují dopoledne a odpoledne je oblast mnohem tišší.

  Přineste si dostatek pitné vody: u vchodu jsou obchody a stánky, pokud si potřebujete koupit vodu či občerstvení.

  Nenechte si ujít výhledy: jednou z nejlepších věcí na návštěvě Uplistsikhe je panoramatický výhled na povodí řeky Mtkvari, který získáte z vrcholů vyšších skal.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Dubaj

  8 jedinečných atrakcí, které najdete pouze v Dubaji

  Dubaj je místem, jež evokuje úspěch, bohatství a luxus. Je to město plné možností, které vám nabízí některé unikátní zážitky, jež jinde nenajdete. Které to jsou?
  filipínská tatérka Whang Od Oggay

  Seznamte se s Whang Od Oggay, nejstarší tatérkou na Filipínách

  Horská vesnice Buscalan je obklopena svěžími rýžovými terasami a zvlněnou krajinou. Je domovem zhruba 200 rodin. Každoročně sem přijíždějí tisíce turistů, aby se setkali s Whang Od Oggay, nejstarší filipínskou tatérkou a jejím tradičním uměním kalingského tetování.
  Mrtvé moře

  Mrtvé moře rychle vysychá. Možná jednoho dne zmizí úplně

  Mrtvé moře je nejnižší bod na zemi, zasazený mezi Izrael, Jordánsko a Západní břeh. Světově proslulý svými mystickými vodami, do kterých se nelze ponořit, je téměř 10krát slanější než oceán.
  Údolí králů

  Návštěva Údolí králů v Egyptě

  Ponořte se do podzemní hrobky Tutanchamona v Údolí králů, nepřehlédnutelného pokladu Egypta. Využijte svou návštěvu na maximum díky našim doporučením.
  Londýn

  Hyde park či hřbitov z legendárního Drákuly. Objevujte Londýn

  Víte, odkud Churchill plánoval válečné operace? Nebo kde se natáčely děsivé scény z Drákuly? Londýn není jen Tower Bridge a Big Ben. Objevte s námi méně známá místa, která rozhodně stojí za návštěvu.
  buddhistické chrámy na Srí Lance

  Nejkouzelnější buddhistické chrámy na Srí Lance

  Buddhismus ovlivňuje významnou část kultury a historie Srí Lanky. Proto v celé zemi najdeme nepřeberné množství buddhistických chrámů. Které jsou ty nejzajímavější?
  Reklama

  1 komentář

  1. You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most people will consent with your blog.

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama