Padmasana neboli pozice lotosového sedu vytváří základ pro meditační praxi a zároveň protahuje přední stranu stehen a kotníků. Jak ji správně praktikovat?
Padmasana je jak uzemňující, tak energizující póza se silnou symbolikou. „Lotos je zakořeněný v bahně, a když vyroste, rozkvete v nádherný květ,“ říká Richard Rosen, ředitel Piedmont Yoga Studio v Oaklandu v Kalifornii. „Stejným způsobem, když člověk začne s jógou, je zakořeněn v bahně jako součást pozemského světa. Ale jak postupuje ve své praxi, stane se z něj rozkvetlá květina.“
Lotos se často vyskytuje v hinduistické ikonografii a je spojován s mnoha mocnými božstvy. Lakshmi (bohyně hojnosti) je často zobrazena, jak sedí na otevřeném lotosu a v ruce drží jiný. Totéž platí o Ganéšovi, ničiteli překážek se sloní hlavou, a Pánu Višnuovi, o kterém se říká, že představuje princip zachování ve vesmíru. A tradice praví, že kamkoli Buddha vkročil, vykvetly lotosové květy.

Stejně jako je lotosový květ v hinduistických představách důležitý, je lotosová pozice důležitou základní pozicí v praxi jógy. Tato poloha vsedě se může pochlubit mnoha fyzickými a energetickými výhodami. Může pomoci zlepšit cirkulaci v bederní páteři, protáhnout kotníky a nohy a zvýšit flexibilitu kyčlí. „Na Padmasaně je jedinečné to, že je to jak uzemňující, tak hluboce rozsáhlá póza,“ říká zakladatel ParaYoga Rod Stryker, který jógu vyučuje od konce 80. let. „Uzemnění se děje v těle, ale energeticky směřuje naše vědomí k páteři a vyšším centrům.“
Cvičte pózu do té míry, do jaké vám to tělo dovolí, a nesnažte se dosáhnout „dokonalé“ pozice.
Základy lotosového sedu
Typ pózy: V sedě.
Výhody: Pozice lotosového sedu vytváří základ pro meditační praktiky. Může pomoci zvládat stres, a když se provádí uvolněně, aktivuje relaxační reakci (parasympatický nervový systém) a deaktivuje stresovou reakci (sympatický nervový systém).
Další výhody: Může pomoci snížit nebo regulovat krevní tlak, protahuje přední část stehen a kotníky.

Jak na to
Sedněte si na podlahu v pozici Dandasana s nataženýma nohama. Ohněte pravé koleno do strany a dejte si koleno a chodidlo do dlaní. Otočte nohu z kyčle (ne z kolena) a veďte chodidlo do levého kyčelního záhybu.
Ohněte levé koleno, otočte stehno směrem od kyčle, stejně jako pravé. Mírně zvedněte holeň a veďte levou nohu přes pravou a zasuňte ji do pravé kyčelní rýhy.
Položte horní část chodidel na stehna a uvolněte kolena směrem k podlaze.
Posaďte se vysoko, zvedněte hrudní kost a prodlužte páteř. Sezení na složené dece může pomoci zabránit zakulacení páteře.
Pomalu se zhluboka nadechněte a zůstaňte v pozici tak dlouho, jak je to pohodlné.
Rady pro začátečníky
Dostat se do lotosu vyžaduje, aby se obě stehna otočila směrem ven a pohybovala se od kyčelních jamek. Kyčel je kulový kloub s kruhovým rozsahem pohybu, který se velmi liší u každého jednotlivce, takže tato pozice je pro některé lidi hračkou, pro jiné je náročná. Nevynucujte si pozici za každou cenu.
Když přiblížíte nohu k tříslům, udržujte rovnoměrné protažení vnitřního a vnějšího kotníku na obou chodidlech. Nedovolte, aby se jedna strana vašich chodidel nebo nohou cítila přetížená. Pokud se cítíte napjatí, upravte pozici nebo použijte podpěru, jako je blok nebo deka.