V evropských volbách vybírají občané členských zemí Evropské unie své zástupce do Evropského parlamentu. Děje se tak každých pět let. Příští hlasování, jehož přípravám je věnován obsah tohoto speciálu, se odehraje v červnu 2024.
Evropský parlament je jediným přímo voleným nadnárodním shromážděním na světě. Poslanci Evropského parlamentu (EP) zastupují zájmy občanů EU na evropské úrovni. Poslanci společně se zástupci vlád zemí EU vytvářejí nové zákony a rozhodují o legislativě ovlivňující všechny aspekty života v Evropské unii – od podpory hospodářství a boje proti chudobě až po změnu klimatu a bezpečnost. Ve své práci kladou důraz na důležitá politická, hospodářská a sociální témata a prosazují hodnoty EU, jako jsou dodržování lidských práv, svoboda, demokracie, rovnost a právní stát.
Parlament má pravomoc schvalovat unijní rozpočet a kontroluje to, jakým způsobem jsou peníze vynakládány. Volí také předsedu Evropské komise, jmenuje její komisaře a dohlíží na to, aby nesli odpovědnost.
Evropské volby se konají každých pět let. Ty poslední se uskutečnily v květnu 2019. Příští budou v termínu od 6. do 9. června 2024. Každý stát si volby organizuje sám, ale existují některé společné zásady, které musí země dodržovat.
Platí, že volby se konají během čtyř dnů, od čtvrtka do neděle. Počet poslanců EP zvolených za politickou stranu je úměrný počtu hlasů, které získala. Občané EU s bydlištěm v jiné zemi EU mohou volit a kandidovat v dané zemi. Každý občan může hlasovat pouze jednou. Více o společných a národních pravidlech čtete v prokliku.
O počtu poslanců EP se rozhoduje před každými volbami. Celkový počet nesmí přesáhnout 750 plus předseda. V současné době je v europarlamentu 705 poslanců. Počet poslanců Evropského parlamentu volených z každé země EU je založen na principu degresivní proporcionality, což znamená, že každý europoslanec z větší země zastupuje více lidí než poslanec z menší země. Minimální počet poslanců EP z každé země je šest a maximální počet je 96.
Ve volbách se utkávají národní politické strany, jakmile jsou však europoslanci zvoleni, většina z nich se rozhodne stát se součástí nadnárodních politických skupin, k nimiž bývají přidruženy národní strany. Výsledky voleb budou zveřejňovány v přímém přenosu na internetových stránkách Evropského parlamentu.
Po vyhlášení výsledků zahajují noví poslanci parlamentu práci na vytvoření politických skupin. Na prvním plenárním zasedání zvolí nový parlament svého předsedu. Na následujícím zasedání zvolí nového předsedu Evropské komise a později posoudí a schválí celé kolegium komisařů.