Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Jak hudba zvyšuje motivaci ke cvičení

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Navzdory únavě může hudba dodat energii a motivaci k fyzické aktivitě. Cvičení se nám také díky správné muzice nezdá tak náročné jako bez ní.

  Odborníci tvrdí, že hudbu lze přidat k řadě personalizovaných motivačních strategií. Ty pak můžeme použít ve dnech, kdy nám fyzická aktivita připadá obtížnější. Když se cítíte psychicky unavení, hudba může podle studie v Journal of Human Sport and Exercise poskytnout podporu motivace ke cvičení.

  Výzkumníci vzali dvě skupiny běžců: devět, kteří se věnovali různým sportům a rekreačně cvičili pro studii 1. Také devět, jež byli rekreačními běžci pro studii 2. První skupina absolvovala 30minutový kognitivní test, který je uvedl do stavu mentální únavy. Následovala série intervalových běhů, které zahrnovaly střídání vysoké a nízké intenzity. Druhá skupina po kognitivním testu uběhla 5 kilometrů na trenažéru. Obě skupiny byly testovány s hudbou i bez hudby a mohly si vybrat vlastní playlist.

  Výkon byl výrazně lepší při hudbě, zejména u intervalového běhu. Podle spoluautora studie Shauna Phillipse, PhD, z Institutu pro sport, tělesnou výchovu a zdraví na University of Edinburgh, je to pravděpodobně proto, že hudba změnila jejich vnímání úsilí.

  „S duševní únavou, která je pro mnohé z nás běžná, se cvičení může zdát jako větší námaha, a to má tendenci snižovat motivaci,“ říká.

  Změna vnímání úrovně úsilí

  Hudba není jediný způsob, jak změnit své vnímání vynaloženého úsilí. Například studie ve Frontiers in Human Neuroscience zjistila, že lidé dosahovali lepších výsledků s jednoduchými podněty, jako je sledování obrázků šťastných tváří nebo poslech slov, která popisují akci.

  Výzkum v Journal of Cognitive Enhancement zjistil, že používání manter, krátkých frází nebo snadno zapamatovatelných slov, podporuje soustředěnou pozornost, protože nastartuje oblast mozku spojenou se soustředěním a dokončováním úkolů.

  Držení se jedné nebo několika skladeb může být užitečné, protože trénuje mysl, aby si tuto melodii spojila s pocitem povznesení a připravenosti na cvičení.

  Více strategií pro zvýšení motivace

  Možná, že určitá skladba pro vás funguje nejlépe, nebo je to mantra, která vás udrží v tempu. Důležité je hrát si se strategiemi, dokud nenajdete několik, které vás povzbudí. To, co funguje pro vašeho kamaráda, nemusí nutně fungovat pro vás. Hledejte to, co vás nastartuje.

  Dalším hlavním tipem pro získání větší motivace je zapsat si jednoduché prohlášení o cvičení jako: „Ve středu ve 12:30 budu 20 minut intenzivně cvičit v posilovně.“ Tyto druhy prohlášení co-kde-kdy jsou vysoce účinné pro změnu chování. Fungují lépe než čekání, až se motivace objeví spontánně. Vyvolávají příznivou reakci mozku na organizaci úkolů a zároveň vám poskytují určitou míru odpovědnosti.

  Někdy se vám možná nebude chtít cvičit, ale víte, že se budete cítit lépe, když to uděláte. Vědět, co vám dává motivaci, může mít velký vliv na překonání této počáteční překážky. Hudba může být mocným nástrojem pro zvýšení vaší motivace ke cvičení, zvláště pokud se cítíte psychicky unavení. Pomáhá také pohrát si s různými strategiemi, abyste viděli, jaké další taktiky fungují k dodání počátečního impulsu k fyzické aktivitě.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  cvičení

  Cvičení: Nejlepší úleva od stresu

  Stres je běžnou součástí života mnoha lidí. Úplně zbavit se stresu sice není možné, ale naučit se s ním zdravě zacházet může ve skutečnosti pomoci zmírnit některé z nejhorších příznaků.
  Houby

  Zařaďte do jídelníčku houby. Vaše zdraví vám poděkuje

  Houby představují zdravou nízkokalorickou potravinu s vysokým obsahem vlákniny. Dodávají receptům pikantní chuť, ale zároveň jsou zdravou volbou. Přečtěte si, co vše houby dokážou udělat pro vaše zdraví.
  podzimní zelenina

  Zdravý podzimní jídelníček – část 4: zdravé kosti díky pastiňáku

  Využijte naplno všechnu sezónní zeleninu. Vyměňte hranolky za sladké brambory, do salátu přidejte pastiňák a do polévky propašujte brokolici. Jsou to učiněné vitamínové bomby.
  podzimní zelenina

  Zdravý podzimní jídelníček – část 3: růžičková kapusta není jen bláto ze školní jídelny

  Podzim nám nabízí sklizeň mnoha lokálních druhů ovoce a zeleniny, které jsou zdravější, než jste si možná mysleli. Podívejte se s námi na pórek a růžičkovou kapustu.
  Houby

  Houby jako skvělá nízkokalorická potravina

  Houby jsou nízkokalorická potravina, která tělu dodává spoustu živin jako je měď, draslík, železo a několik vitamínů B. Technicky nejsou zeleninou, ale často se v receptech používají a podávají jako zelenina.
  Brusinky

  Zdravý podzimní jídelníček – část 2: výživové hodnoty hrušek a brusinek

  Hrušky jsou typickou podzimní potravinou v našich končinách. Jezte je samotné, přidejte do salátů či teplých pokrmů. A doplňte svou zásobu bobulí brusinkami.
  Reklama
  Reklama
  Reklama