ZprávyJak funguje záhadný svět proputinovských facebookových stránek

Jak funguje záhadný svět proputinovských facebookových stránek

Řada zemí ruskou invazi na Ukrajinu odsoudila, síť facebookových skupin by ale ráda změnila, jak je ve světě vnímán ruský prezident Vladimir Putin, píše zpravodajský web BBC.

Miliony lidí si prohlédly příspěvky, které Putina vykreslují jako usměvavého, laskavého a mírumilovného. Redaktoři BBC sledovali činnost takzvaných Putinových superfanoušků a zjišťovali odkud pocházejí. Velké proputinovské facebookové skupiny přitom analyzovali s pomocí výzkumníků z londýnského think tanku Institute for Strategic Dialogue (ISD).

Odborníci z ISD identifikovali deset veřejných proputinovských skupin, jedna z nich se například nazývala Vladimir Putin- vůdce svobodného světa. Dohromady mají tyto skupiny asi 650.000 členů a obsahují snímky a příspěvky, které oslavují Putina. Obsah je přitom v několika jazycích, včetně angličtiny, ruštiny, perštiny, arabštiny a khmerštiny. Skupiny se těší velké oblibě a pravidelně se na nich objevují nové příspěvky. V uplynulém měsíci výzkumníci napočítali 16.500 příspěvků, na které reagovalo více než 3,6 milionu uživatelů.

Obecně lze říci, že zmíněné skupiny Putina vykreslují jako hrdinu, jenž se postavil Západu. Na snímcích se ruský vůdce často „sebevědomě prochází, drží štěňata, toužebně hledí do kamery, salutuje vojákům a jezdí na řadě divokých zvířat, včetně medvědů a lvů,“ píše BBC.

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února v analyzovaných proputinovských skupinách přibylo více než 100.000 nových členů.

Při zkoumání těch nejaktivnějších vyšlo najevo, že mnoho fanoušků, kteří jsou uvedeni jako správci skupin, má pod stejným jménem druhý účet. Takových účtů výzkumníci objevili více než 100. Tyto účty se obvykle navzájem sledují a někdy si posílají přátelské zprávy nebo emotikony se srdíčky. Zmínění uživatelé proputinovské účty spravují spolu s profily, které se prezentují jako oficiální účty ruských bezpečnostních služeb nebo ruských úřadů, ale jsou zjevně falešné.

Provozování duplicitních účtů může být porušením pravidel Facebooku, uvádí ISD. Vedoucí výzkumník Mousatafa Ayad vysvětlil, že se v tomto případě jedná o takzvaný „astroturfing“– tedy internetovou operaci, do níž je zapojeno více profilů a jejímž cílem je vytvořit dojem širší občanské podpory. Kampaň „vytváří zdání široké podpory pro Putina a Kreml ve stínu invaze a spoléhá se na neautentická svědectví, aby dosáhla svého cíle“, uvádí se ve zprávě ISD.

Při pečlivějším zkoumání správců některých ze skupin lze vypozorovat neobvyklé chování. Jedna ze správkyň, která se prezentuje jako Marine a tvrdí, že se nachází v Sýrii, používá tři různé účty, aby jejich prostřednictvím zvyšovala podporu pro Putina. Všechny tři účty sdílejí příspěvky v arabštině ve stejnou hodinu každý den.

Další moderátorka, Victoria z Kambodže, sdílí obsah v khmerskojazyčné skupině. Od 4. února její příspěvky vyvolaly více než 34.000 reakcí a byly sdíleny více než 4000krát.

Marine a Victoria společně spravují khmerskojazyčnou stránku na facebooku, což je názorným příkladem toho, jak spolu některé proputinovské účty spolupracují.

Příspěvky podporující Putina jsou hojně sdíleny v různých skupinách, například jeden facebookový účet, jehož majitel se měl nacházet v Bulharsku, sdílel stejnou fotografii Putina v řádu několika minut 12krát.

Redaktoři BBC se pokusili s některými správci skupin spojit, ale většinou neměli moc štěstí.

Raj z Keni, který je členem několika proputinovských skupin a má na konci svého facebookového jména „Putin“, redaktorům zvedl telefon. V krátkém rozhovoru nazval Putina „skvělým lídrem“, ale řekl, že o válce mluvit nechce. Na další e-mailové otázky, ve kterých se ho redaktoři ptali na jeho zájem o Rusko, neodpověděl.

Hasmik, která je z Arménie a tvrdí, že je novinářka, nyní pomáhá spravovat šest proputinovských skupin. Na dotaz, jak se k tomu dostala, odpověděla, že skrze lidi, kteří to dělali dříve než ona. Říká, že peníze za spravování skupin nedostává.

Je obtížné zjistit, co lidi za zmíněnými facebookovými účty motivuje. Není zde žádné zjevné spojení s ruskou vládou a na rozdíl od jiných známých ruských dezinformačních kampaní není síť nijak rafinovaná a lidé, kteří se na ní podílejí, své záměry neskrývají. Nelze však vyloučit, že síť má nějaké vazby na ruské úřady nebo proputinovské subjekty v Rusku. Mnoho lidí ve světě zároveň podporuje Putinův protizápadní postoj.

BBC kontaktovala společnost Facebook, která uvedla, že má zásady proti falešným účtům a že na základě informací ze zprávy a vlastního vyšetřování řadu profilů pozastavila. „Pokračujeme v důrazných opatřeních, abychom zabránili šíření dezinformací souvisejících s krizí na Ukrajině,“ řekl mluvčí mateřské společnosti Meta.

V průběhu analyzování proputinovských stránek redaktoři BBC narazili na další fenomén- falešné profily vydávající se za samotného Putina.

Putin je jedním z mála světových lídrů, kteří nepoužívají sociální sítě, a na facebooku nemá žádný oficiální účet. Údajně nemá ani chytrý telefon. Podle svého mluvčího Putin sociální sítě jednoduše „nepotřebuje“, protože by mu „nedaly nic, co by už neměl“.

Jedna ze stránek, která se vydávala za Putinův profil, měla skoro tři miliony sledujících. Protože šlo o falešný profil, byla zablokována koncem února. Značnou část svých sledujících, tedy přes 700.000, tato stránka získala během pandemie, kdy šířila chválu o ruské vakcíně proti covidu-19.

Nedávno se na této stránce objevily zprávy, které šířily názory Kremlu na válku na Ukrajině, a zdálo se, že mnozí z komentujících věřili, že příspěvky jsou skutečnými slovy ruského prezidenta.

Krátce po zahájení invaze se na stránce objevil příspěvek, jenž uváděl, že cílem „operace“ je „udržování míru… zaměřené pouze na demilitarizaci sousední země“. Tato zpráva byla sdílena a lajkována více než 200.000krát. Stránka měla také ve zvyku označovat ve svých příspěvcích o Putinovi další uživatele, včetně těch, u nichž výzkumníci zjistili, že mají duplicitní účty. Jinými slovy, komunikovala s Putinovými superfanoušky. Kdo za zmíněným účtem stojí, se BBC vypátrat nepodařilo. Jeho správci jsou ale podle informací v oddílu transparentnosti stránky v Rusku a v Lotyšsku.

Podle Niky Aleksejevové, výzkumné pracovnice Digital Forensic Research Lab (DFRLab), která patří k think tanku Atlantic Council, jsou fanouškovské stránky živnou půdou pro posilování podpory pro Kreml v zahraničí. „Pokud je hlavní sociální sítě nezruší, mohou v cizích zemích pomoci budovat veřejnou podporu pro takzvanou ruskou ‚vojenskou operaci‘ na Ukrajině“, říká.

DFRLab zdokumentoval, jak jeden účet, který se vydával za ruského prezidenta a sdílel příspěvky v arabštině, platil za reklamy cílené na uživatele v několika zemích, včetně Alžírska, Libye, Egypta, Jemenu, Maroka, Libanonu a Tuniska. Stránka měla více než milion sledujících, ale od té doby byla smazána.

Doporučujeme

Vítěz bulharských voleb Radev byl pověřen sestavením nové vlády

Vítěz nedávných bulharských parlamentních voleb Rumen Radev dnes získal mandát k sestavení nové vlády, uvedla agentura Reuters. Ihned poté předložil bulharské prezidentce Ilianě Jotovové svůj seznam ministrů, o kterém bude v pátek hlasovat parlament.

Rusko letos nikoho ze zahraničí na oslavy Dne vítězství nezvalo, řekl Ušakov

Rusko letos do zahraničí zvláštní pozvánky na oslavy výročí konce druhé světové války neposílalo, někteří politici z cizích zemí ale sami vyjádřili přání přijet do Moskvy. Dnes to řekl zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov. V této souvislosti zmínil slovenského premiéra Roberta Fica nebo běloruského autoritářského lídra Alexandra Lukašenka.

Čína odsoudila dva bývalé ministry obrany k trestu smrti s odkladem

Čína v rámci pokračujících čistek v armádě potrestala dva bývalé ministry obrany za korupci. Wej Feng-che a Li Šang-fu dostali trest smrti s dvouletým odkladem, který se má po uplynutí této lhůty změnit na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Pašinjan nepřijede na oslavy do Moskvy, ta ostře kritizovala Jerevan

Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes oznámil, že se 9. května nezúčastní moskevských oslav vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Vysvětlil to začínající kampaní před červnovými volbami. Moskva na oplátku kritizovala sbližování Jerevanu se Západem.

Máme se bát pandemie hantaviru? Experti ujišťují, že ne

Vypuknutí hantavirové infekce na palubě expedice MV Hondius vyvolalo rozsáhlou mezinárodní reakci zdravotnických úřadů. Přesto přední odborníci ujišťují, že se lidé nové pandemie, podobné té covidové před šesti lety, obávat nemusí.

Bílý dům chystá novinky ke strategické bitcoinové rezervě

Spojené státy se chystají zveřejnit další informace ke strategické bitcoinové rezervě. Bílý dům řeší, jak sjednotit a zabezpečit kryptoměny držené federálními úřady. Nové oznámení má přijít v příštích týdnech.

Rusko hlásí 347 sestřelených ukrajinských dronů v průběhu noci

Rusko tvrdí, že od středečního večera nad svým územím sestřelilo 347 ukrajinských dronů. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. Podle agentury AFP jde o obzvlášť vysoký počet hlášených ukrajinských dronů. Válčící strany přitom tento týden vyhlásily jednostranná příměří s odlišnými daty. Jednu ženu podle ruských úřadů zabil ukrajinský dron při útoku na mikrobus v Belgorodské oblasti na západě země, další člověk byl těžce zraněn. Čtyři raněné si v noci podle místních úřadů vyžádaly ruské útoky na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, dalších devět raněných oznámily dnes úřady z Charkova.

Odklon od dieselu v Číně zrychluje. Z drahé nafty těží elektrické trucky

Růst cen nafty po začátku války s Íránem může letos urychlit elektrifikaci čínské flotily těžkých nákladních vozů. Analytici i automobilky očekávají, že dražší provoz dieselových tahačů posílí zájem dopravců o elektrické modely a zároveň přispěje k rychlejšímu poklesu spotřeby pohonných hmot.

Americký ministr zahraničí Rubio jednal s papežem ve Vatikánu

Americký ministr zahraničí Marco Rubio dnes dopoledne jednal ve Vatikánu s papežem Lvem XIV. Uvedl to Vatikán. Jednání provázela očekávání po nedávných rozepřích mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a hlavou katolické církve ohledně války v Íránu. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že jednání ukázalo silné vztahy mezi USA a Vatikánem.

Útok na předměstí Bejrútu: Izrael hlásí zabití velitele Hizballáhu

Izrael ve čtvrtek oznámil, že při středečním úderu na jižní předměstí Bejrútu zabil Ahmada Gháliba Balúta, velitele elitních jednotek Radván libanonského hnutí Hizballáh. Šlo o první izraelský útok na libanonskou metropoli od dohody o příměří z minulého měsíce.

Do Lotyšska pronikly dva drony z Ruska, jeden poškodil sklad ropy

Ve čtvrtek ráno do lotyšského vzdušného prostoru pronikly z ruského území dva drony, které se následně zřítily ve východním regionu Latgalsko. Jeden z nich dopadl v Rēzekne, zhruba 40 kilometrů od hranice s Ruskem, kde poškodil skladovací areál s nádržemi na ropu.

Norský chov lososů zatěžuje fjordy odpadem

Norské rybí farmy vypouštějí do fjordů a dalších pobřežních vod velké množství dusíku, fosforu a organického odpadu. Nová analýza upozorňuje, že znečištění z akvakultury odpovídá nečištěným splaškům od desítek milionů lidí ročně. Pro zemi, která je největším producentem chovaného lososa na světě, jde o nepříjemnou ekologickou vizitku.

Izrael bez varování zaútočil na Bejrút

Izraelská armáda dnes večer zasáhla jižní předměstí Bejrútu. Podle libanonské agentury NNA útok dopadl na hustě obydlenou oblast v libanonské metropoli. Izrael podle agentury AFP zaútočil bez předchozího varování poprvé od příměří, které vstoupilo v platnost 16. dubna.

Macron hovořil s íránským prezidentem o Hormuzském průlivu

Írán by měl využít příležitosti, kterou nabízí mnohonárodní mise pro Hormuzský průliv vedená Francií a Británií. V telefonickém rozhovoru to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron řekl svému íránskému protějšku Masúdu Pezeškjánovi. Podle Macrona by Teherán i Washington měly koordinovaně přispět k obnovení volné plavby v průlivu a jeho okolí. Francie dnes oznámila, že v rámci příprav na misi zaměřenou na zajištění svobody plavby vysílá do Rudého moře letadlovou loď Charles de Gaulle.

Trump Íránu opět hrozí bombardováním, chce otevření Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti znovu pohrozil Íránu bombardováním, pokud Teherán neuzavře dohodu, jež povede k otevření Hormuzského průlivu. Bulvárnímu deníku New York Post šéf Bílého domu mezitím řekl, že je příliš brzy na jeho přímá osobní jednání s Teheránem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama