Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Jaguáři plavající ve vodě a lovící ryby. Ne, to není pohádka

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jedna z největších kočkovitých šelem, jaguár americký (Panthera onca), dokáže vyvinout rychlost až 80 km/h. Přesto se v brazilských mokřadech vyskytuje obrovské množství těchto šelem, které plavou a živí se rybami a plazy. Informuje o tom server Science News.

  Většina jaguárů jsou teritoriální samotáři a loví savce, kteří se pohybují po souši. V oblasti zvané Pantanal, jež se vyskytuje na jihozápadě Brazílie na hranicích s Bolívií a Paraguayí, kam také zasahuje, tomu tak ale není.

  Jaguáři se zde přizpůsobili močálovitému a zatopenému rázu krajiny. Dny tak tráví tím, že se brodí ve vodách a loví ryby a plazy. Jejich život se nepodobá žádné jiné známé populaci jaguárů na světě, píše Science News.

  Vědci o tom informovali v časopise Ecology a přinesli nové poznatky ohledně jejich unikátní stravy a životního stylu. To tak může poskytnout klíčové informace o roli těchto kočkovitých šelem v potravních sítích.

  Kamery i GPS lokátory

  Ekologové věděli o tom, že by se poblíž brazilské ekologické stanice Taiamã nejspíš měl vyskytovat velký počet jaguárů. Rozhodli se tak zahájit projekt, díky kterému lépe porozumí biologii a stavu populace jaguárů v této chráněné oblasti, uvádí Science News.

  S pomocí lodí umístili kamery, které monitorovaly oblast mezi lety 2014 až 2018. Už při průzkumu terénu si ale vědci všimli, že jsou zde jaguáři všudypřítomní. Na velký počet těchto šelem upozorňovaly například stopy škrábanců na stromech či trus. Třináct jaguárů se vědcům také podařilo odchytit a vybavit je GPS či sledovacími obojky.

  Na základě dat, která zahrnovala 1500 videí jaguárů a data z lokátorů, vědci uvedli, že oblast ekologické stanice Taiamã v Pantanal se může pyšnit nejvyšší hustotu jaguárů, jaká kdy byla zaznamenána, a to 12,4 zvířat na 100 kilometrů čtverečních.

  Strava závislá na rybách

  Analýza trusu pak odhalila, že 46 procent ze 138 vzorků obsahovalo zbytky ryb. Plazy, jako jsou kajmani či želvy, pak obsahovalo 55 % vzorků. Pouze v 11 % se jednalo o pozůstatky savců.

  Tým si myslí, že jaguáři v Taiamã mají nejen mezi jaguáry stravu nejvíc závislou na rybách, ale i mezi všemi velkými kočkovitými šelmami. Tygři sice byli také pozorováni, jak jedí ryby, ale pouze zřídkakdy.

  Nešlo ale o jediné neobvyklé chování pozorované u těchto šelem. Záznamy také ukázaly, že jaguáři spolu trávili hodně času, hráli si i společně lovili. To vše je mimořádně neobvyklé, alespoň na základě toho, co vědci prozatím o těchto šelmách jinde ve světě ví, dodává Science News. Dle hlavní autorky studie, Charlotte E. Eriksson je možné, že je zde k dispozici tolik jídla, že není potřeba o něj bojovat. Roli by ale mohl hrát i omezený přístup do lovných míst.

  Vědce by ještě zajímalo, jak často zvířata jedí kořist žijící na souši a jaké strategie používají k lovu ryb. Eriksson se zabývá také dopadem požárů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Reklama
  Reklama
  Reklama