Podle australského ministra pro změnu klimatu Chrise Bowena nikdy nebyla jaderná energie součástí australského energetického mixu. Země má totiž ideální podmínky pro využívání obnovitelných zdrojů a jaderná energie je příliš drahá a neekologická. Doufá, že na klimatickém summitu COP28 v Dubaji se pohne svět ve svých klimatických ambicích vpřed. Informují o tom CNBC a Euronews.
„Nejsem tady, abych ostatním zemím říkal, co mají dělat. Jaderná energie hraje roli v energetickém mixu různých zemí, ale nikdy ne v Austrálii,“ řekl australský ministr pro změnu klimatu Chris Bowen televizi CNBC v indickém státě Goa.
Zúčastnil se tam setkání ministrů energetiky G20. „Z našeho pohledu jsou však s jadernou energií problémy,“ pokračoval politik. Jaderná energie je velmi drahá a neekologická, vytváří mnoho odpadu a jedná se podle něj o nepružný zdroj energie.
Australia says nuclear isn’t part of its energy mix. Here’s why https://t.co/TZqyhVmKBm
— Penn Credit Corporation (@CreditPenn) July 25, 2023
Austrálie rovněž postupně opouští uhlí a mezery zaplňuje plynem. V dubnu zavřela jednu ze svých nejstarších uhelných elektráren a v roce 2025 zastaví provoz další. „Není to ekonomické a emise jsou špatné,“ tvrdil Bowen.
Plyn je však pouze pojistka, aby Austrálie nespadla do energetické krize. Hlavním cílem země je přechod na obnovitelná zdroje. Do nich usilovně investuje, protože má pro jejich využívání ideální podmínky.
Ministr řekl, že aby se v Austrálii stále svítilo, bude muset stát zdvojnásobit investice do obnovitelných zdrojů. „Vladimir Putin nemůže vypnout slunce ani vítr, ale může vypnout plynovod,“ upozornil Bowen na rizika závislosti na ruském plynu.
Cesta k udržitelnosti
Australský sektor obnovitelných zdrojů energie v posledních několika letech roste. V roce 2022 představovala obnovitelná energie 35,9 procenta celkové výroby elektřiny v zemi, což byl dvojnásobek oproti 16,9 procenta v roce 2017.
Větší tlak na obnovitelné zdroje potlačil poptávku po uhlí, největším znečišťovateli planety. Podíl uhlí v australském energetickém mixu klesl z 59,1 procenta v roce 2021 na 54,6 procenta v roce 2022.
Produkce plynu se však v zemi loni zvýšila o 1,2 procenta. Bowen vysvětlil, že vláda má v přechodu na obnovitelné zdroje omezené možnosti. Zásadní jsou investice od podniků. „Byl jsem překvapen mírou podpory a angažovanosti ze strany australských podniků,“ řekl.
Ministr hovořil rovněž o klimatickém summitu COP28 v Dubaji. Uvedl, že tato konference musí být krokem vpřed ve světových ambicích. „Máme mnoho práce,“ přiznal Bowen. Do summitu zbývá už jen pár měsíců, připomněl server Euronews.
Prezident COP28 Sultan Al Jaber chce řešit hlavně cíle Pařížské dohody udržet globální oteplování na průměrné hranici 1,5 stupně Celsia a snížení využívání fosilních paliv. Vyzval přitom k „brutálně upřímnému“ jednání.