Reklama
4.7 C
Czech
Pátek 27. března 2026
ZprávyIzraelští vojáci v nemocnici Šífa zabili členy Hamásu, dopadli na 80 podezřelých

Izraelští vojáci v nemocnici Šífa zabili členy Hamásu, dopadli na 80 podezřelých

Izraelská armáda dnes brzy ráno zahájila nový zátah v nemocnici Šífa, která je největší v Pásmu Gazy, na základě informací, že se v ní nacházejí vysoce postavení představitelé radikální palestinské organizace Hamás. Později oznámila, že při přestřelkách v areálu zdravotnického zařízení zabila a zranila několik členů Hamásu, zadržela zhruba 80 lidí včetně členů hnutí a nad nemocnicí převzala kontrolu. V akci přišla o jednoho muže, a celkový počet padlých izraelských vojáků od zahájení pozemní operace loni v říjnu tak stoupl na 250. Podle palestinských úřadů si dnešní operace vyžádala řadu obětí a způsobila rozsáhlý požár v jedné z budov areálu. Informují o tom server The Times of Israel (ToI) a agentura Reuters.

Izraelská armáda označila svůj zásah v nemocnici ve městě Gaza za „precizní“ a poznamenala, že svým jednotkám nařídila, aby postupovaly „opatrně“ a přijaly opatření k ochraně pacientů, civilistů a zdravotnického personálu. Armáda uvedla, že při vstupu do areálu čelila střelbě. „Vojáci reagovali ostrou střelbou a identifikovali zásahy. Naše jednotky pokračují v operacích v areálu nemocnice,“ uvedla armáda.

Hamás naopak prohlásil, že se Izrael dopustil dalšího zločinu, když jeho armáda přímo zaútočila na budovy nemocnice, aniž by se zajímala o pacienty, zdravotnický personál nebo uprchlíky v areálu.

Zprávy izraelských tajných služeb podle armády hovoří o tom, že se Hamás, jejž Západ klasifikuje jako teroristickou organizaci, v nemocnici přeskupil a znovu ji využívá k přípravě útoků na Izrael. Armáda vyzvala zbývající příslušníky Hamásu, kteří se v nemocnici ještě ukrývají, aby se vzdali. Dodala, že podle jejích poznatků se v oblasti nenacházejí žádní izraelští rukojmí.

Pacienti a zdravotnický personál nemocnice Šifa nedostali před akcí příkaz k evakuaci, ale armáda uvedla, že vytvořila koridory pro civilisty, aby mohli z areálu odejít. Nemocnici využívá jako úkryt mnoho palestinských uprchlíků, kteří museli před boji opustit své domovy.

Armáda současně vybídla i Palestince, kteří žijí v blízkosti nemocnice, a obyvatele sousední čtvrti Rimál, aby se evakuovali do „humanitární zóny“ na pobřeží v jižní části města. Za tímto účelem zveřejnila mapku zón, které je třeba opustit, a shazovala nad městem letáky s výzvou k odchodu. Izrael už v úvodu své pozemní ofenzivy loni v říjnu nabádal všechny obyvatele severní Gazy, aby odešli na jih, podle ToI nicméně v oblasti zůstalo na 300.000 lidí, kteří přežívají v čím dál otřesnějších podmínkách.

„Najednou jsme uslyšeli výbuchy, několik vzdušných náletů a brzy se začaly po silnici od západu valit tanky, které mířily k Šífě, nato zvuky střelby a výbuchů zesílily,“ řekl agentuře Reuters přes mobilní aplikaci dvaatřicetiletý Muhammad Alí, který bydlí asi kilometr od nemocnice. „Nevíme, co se děje, ale vypadalo to jako nová invaze do Gazy,“ dodal s tím, že vojenské operace začaly kolem jedné hodiny ranní (o půlnoci SEČ).

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které řídí Hamás, uvedlo, že u vchodu do komplexu vypukl požár, kvůli němuž se v nemocnici udusilo několik žen a dětí, které tam po útěku z domovů přebývaly. Komunikační spojení bylo údajně přerušeno. „Jsou tam oběti, mrtví i zranění, a není možné nikoho zachránit kvůli intenzitě požáru a střelbě na kohokoli, kdo se přiblíží k oknům,“ uvedlo ministerstvo.

Izraelská armáda mezitím zveřejnila záběry z dronu, které podle ní dokazují, jak se vojáci dostávají pod palbu z několika budov v nemocničním komplexu.

Také lékaři, které kontaktovala britská zpravodajská stanice BBC, si stěžují, že jsou zablokováni na odděleních a nemohou poskytnout pomoc raněným. „Do prvního patra naší budovy dopadl granát a zranil několik lidí. Jeden člověk zemřel – nepodařilo se nám ho zachránit. Pracujeme v podstatě jen s první pomocí, nemůžeme operovat, protože tu není elektřina ani voda, přístroje nefungují,“ řekl BBC jednatřicetiletý chirurg Amír Džidbah.

Izrael v tomto zdravotnickém zařízení zasahoval už v listopadu. Několikadenní razie tehdy vyvolala mezinárodní vlnu kritiky, která přicházela zejména od představitelů arabských zemí a OSN kvůli podmínkám, v jakých v nemocnici přežívali a umírali pacienti. Izrael pod nemocnicí objevil tunely, které podle něj Hamás využíval jako řídicí a velitelská střediska.

Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, kdy na izraelském území zahynulo 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina z nich.

Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze, spravovaného Hamásem, zahynulo od začátku války v Pásmu Gazy nejméně 31.726 Palestinců, z toho 81 jen za poslední den, a 73.792 dalších bylo zraněno. Údaje Hamásu nelze nezávisle ověřit, podle řady expertů ale víceméně odpovídají realitě. Nerozlišují mezi civilisty a palestinskými bojovníky, kterých podle Izraele jeho armáda zabila na 13.000.

Reklama

Doporučujeme

Konec války s Íránem je otázka týdnů, nikoliv měsíců, řekl Rubio

Konec války s Íránem je otázkou týdnů, nikoliv měsíců, prohlásil dnes americký ministr zahraničí Marco Rubio po schůzce se svými kolegy ze zemí skupiny G7 ve Francii. USA podle něj nemusejí zahájit pozemní invazi do Íránu, aby dosáhly svých cílů. Írán možná chystá zavést mýtný systém v Hormuzském průlivu, řekl šéf americké diplomacie s tím, že Washington by v takovém případě po ukončení bojů usiloval o mezinárodní spolupráci s cílem tomu zabránit.

Bobři po staletích znovu probouzejí anglickou krajinu

Bobři, kteří se před rokem vrátili do volné přírody v anglickém Dorsetu, začínají měnit místní krajinu. Podle National Trustu pomáhají oživit prostředí, vytvářejí nové podmínky pro další druhy a letos v létě by se u nich mohla objevit i mláďata.

Evropa chce konec íránské války, Rubio na schůzce G7 vysvětluje strategii USA

O potřebě rychlého ukončení íránské války se dnes pokoušejí přesvědčit amerického ministra zahraničí Marka Rubia jeho kolegové z evropských zemí skupiny G7. Britská ministryně Yvette Cooperová před začátkem jednání uvedla, že chce hovořit také o roli, kterou v pomoci Íránu hraje Rusko. Šéf německé diplomacie Johann Wadephul prohlásil, že íránská válka nesmí ovlivnit podporu Ukrajiny. Rubio přiletěl do Francie s obtížným cílem vysvětlit spojencům americkou strategii v Íránu, proti níž má většina zemí námitky, napsala agentura AP.

Podpis prezidenta Trumpa bude na dolarových bankovkách. Poprvé v historii USA

Americké dolarové bankovky by brzy mohly nést podpis prezidenta Donalda Trumpa. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo financí USA s tím, že jde o součást oslav 250. výročí založení Spojených států. Zároveň se jedná o další krok, kterým chce prezident zanechat viditelnou stopu ve fungování federální vlády.

Putin si mne ruce. Ruská ropa překonává světové ceny

Moskva těží z jednoho z největších ropných šoků v historii. Ruská ropa se nyní prodává nad světovými cenami, protože odběratelé černého zlata hledají alternativy. Ceny ropy klesly poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že Írán povolil deseti tankerům proplout Hormuzským průlivem.

Rusko podniklo nejdříve raketový a pak dronový útok na Charkov

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla nejdříve raketový a potom dronový útok na Charkov. Informoval o tom Ihor Terechov, starosta druhého největšího města na Ukrajině. V Rusku drony útočily ve Vologodské oblasti.

Pokud jednání s Íránem selžou. Trump zvažuje nasazení dalších 10 000 vojáků

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje vyslání dalších tisíců vojáků na Blízký východ. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ), podle nichž se šéf Bílého domu jistí pro případné selhání diplomacie. Není jasné, kde budou tyto síly umístěny.

Velryba, která uvázla na severu Německa, se uvolnila z mělčiny

Velryba, která začátkem týdne uvázla na mělčině u města Timmendorfer Strand, se v noci na dnešek dokázala uvolnit. Podařilo se jí dostat se do hlubšího koryta, které pro ni vyhloubil vodní bagr. Podle agentury DPA o tom informoval biolog Robert Marc Lehmann, který k mladému keporkakovi ve čtvrtek doplaval a snažil se ho ke korytu navést. Kytovec, jehož osud vyvolal v Německu obrovský zájem, ale ještě vyhráno nemá. Nyní záleží na tom, zda zvíře měřící 12 až 15 metrů zůstane na otevřeném moři a vpluje do Severního moře a pak do Atlantského oceánu, který je jeho domovem.

Zelenskyj se v saúdskoarabské Džiddě setkal s korunním princem bin Salmánem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se při své návštěvě Saúdské Arábie, kterou zahájil ve čtvrtek, setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Oba státníci na schůzce v rudomořském přístavním městě Džidda jednali o eskalaci konfliktu v blízkovýchodním regionu a o "ukrajinské krizi", uvedla v noci na dnešek podle Reuters saúdskoarabská státní tisková agentura.

Soudila se s otcem o to, aby mohla podstoupit eutanazii. Soud španělské dívce vyhověl

Případ mladé ženy z Barcelony vyvolal silnou celospolečenskou debatu o právu na důstojnou smrt. Dlouhý soudní spor s vlastním otcem ukázal, jak složité může být uplatnění eutanazie v praxi, i když ji zákon umožňuje.

Húsíové varovali, že jsou připraveni vstoupit do války v regionu

Vůdce jemenských húsíjských povstalců Abdul Malik Húsí varoval, že jeho hnutí je připraveno zapojit se do nynější regionální války, píše agentura AFP. Íránem podporovaní Húsíové, kteří ovládají severní část Jemenu, v průběhu poslední války v Pásmu Gazy pravidelně útočili pomocí dronů a střel na obchodní plavidla v Rudém moři, čímž se snažili destabilizovat globální obchod.

Válka v Íránu urychluje posun k obnovitelným zdrojům

Válka v Íránu otřásla globální energetikou. Výpadky dodávek přes Hormuz a růst cen ukázaly, jak křehký je svět závislý na ropě a plynu. Státy teď hledají jistotu jinde. Stále častěji ji vidí v domácích obnovitelných zdrojích.

Trump odložil útoky na íránské elektrárny o dalších deset dní

Americký prezident Donald Trump dnes na sociální síti Truth Social napsal, že na žádost íránské vlády odkládá útoky na íránské elektrárny o dalších deset dní do pondělí 6. dubna do 20:00 (úterý 7. dubna 2:00 SELČ). Jednání s Teheránem podle něj pokračují a vyvíjejí se velmi dobře navzdory zprávám v médiích, které označil za nepravdivé.

Paul McCartney vydává nové album inspirované vzpomínkami na Liverpool

Paul McCartney se po několika letech vrací s novou deskou. Legendární hudebník vydává album, které se vrací hluboko do jeho minulosti a připomíná dobu, kdy se začala psát historie Beatles.

Pumpy v Německu budou smět zdražit jen jednou denně

Německý Spolkový sněm schválil první balík opatření proti prudkému růstu cen benzinu a nafty. Čerpací stanice budou smět ceny zvyšovat jen jednou denně v poledne, zlevňovat ale mohou dál kdykoli. Vláda zároveň připouští, že jeden zásah nejspíš stačit nebude.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama