-0.4 C
Czech
Středa 28. ledna 2026
ZprávyIzraelský premiér po demonstraci odmítl, že jeho vláda je hrozbou pro demokracii

Izraelský premiér po demonstraci odmítl, že jeho vláda je hrozbou pro demokracii

Tisíce lidí v sobotu večer protestovaly v Tel Avivu proti nové vládě premiéra Benjamina Netanjahua, v níž jsou i krajně pravicové strany. Demonstranti, jichž podle organizátorů přišlo přes 10.000, se obávají, že zákony, které koaliční vláda chystá, ohrozí demokracii a práva menšin. Informoval o tom deník Haarec. Premiér Benjamin Netanjahu dnes odmítl kritiku návrhu soudní reformy a obavy, že ohrozí demokracii označil za bezdůvodné.

Manifestace, na níž lidé nesli hesla označující Netanjahuovu vládu za „nebezpečnou, zkorumpovanou a rasistickou“, se účastnili i někteří členové parlamentu, například šéfka Strany práce Merav Michaeliová. „Nedovolíme vám, abyste z naší země udělali diktaturu,“ vzkázal předseda advokátské komory Avi Himi ministrovi spravedlnosti Jarivovi Levinovi. Reagoval tak na návrh reformy, kterou Levin tento týden představil a podle níž by mimo jiné měl parlament získat pravomoc přehlasovat rozhodnutí nejvyššího soudu.

Netanjahu dnes odmítl kritiku návrhu soudní reformy. „Tvrzení, že tato reforma je konec demokracie, je bezdůvodné,“ řekl premiér. Odmítl také návrh na zřízení výboru, který by plánovanou reformu projednal. „Pravdou je, že rovnováha v systému vlády byla v posledních dvou desetiletích narušena,“ uvedl Netanjahu. Dodal, že reforma má rovnováhu obnovit a demokracii naopak posílí.

Rovněž ministr spravedlnosti Levin tvrdí, že návrh reformy demokracii posílí. Podle něj dosud důvěru v právní systém poškozoval „soudní aktivismus“, a vláda tak nemohla efektivně vládnout.

Návrh soudní reformy kritizovala opozice, podle níž ohrozí nezávislé soudnictví. Rovněž bývalý předseda Nejvyššího soudu Aharon Barak v sobotu vyzval vládu, aby návrh ještě zvážila. Barak varoval, že reforma by dala veškerou moc premiérovi a znamenala by začátek konce moderního státu Izrael. Levin v reakci uvedl, že Barak „nerozumí podstatě demokracie“, a návrh na zřízení výboru, který by reformu projednal, označil za plýtvání časem.

Nový parlament, v němž má většinu vládní koalice, už v prosinci schválil právní úpravu, která umožnil předsedovi ultraortodoxní strany Šas Arjemu Derimovi stát se ministrem, ačkoli byl loni v lednu shledán vinným z daňových úniků. Trestnímu stíhání čelí i Netanjahu, který je obžalován z korupce; obvinění odmítá.

Organizátoři sobotní demonstrace kritizují vládu, že v ní jsou „extremističtí“ politici, kteří prosadí zákony diskriminující národnostní či sexuální menšiny. „Dnes večer jsme, přátelé, vytvořili nový demokratický tábor, který zahrnuje Židy i Araby, ženy a muže, heterosexuály i komunitu LGBTQ+, věřící i sekulární. Všichni jsme jednotní proti jedné špatné vládě a v boji za lepší budoucnost,“ prohlásil jeden z řečníků v sobotu na demonstraci.

Podle organizátorů akce se budou konat další manifestace proti vládě a za ochranu izraelské demokracie, mimo jiné příští sobotu, uvedl server deníku Haarec.

Reklama

Doporučujeme

Švédsko terorizují mladiství kriminálníci. Vláda chce kvůli gangům snížit trestní odpovědnost na 13 let

Švédská vláda pokračuje v přípravách zákona, který by v mimořádně závažných případech snížil věk trestní odpovědnosti z dosavadních 15 na 13 let. Reaguje tím na rostoucí problém organizovaného zločinu a stále častější řádění gangů, které využívají k páchání násilných trestných činů děti.

Kate Middleton vyrazila na sever Anglie a otevřela téma duševního zdraví

Princezna z Walesu vyrazila na první samostatnou pracovní cestu tohoto roku. Zamířila do komunit, kde se propojuje péče o duševní zdraví, kreativita a sport. Návštěva ukázala, že tato témata zůstávají pevnou součástí její agendy.

Trumpův Golden Dome o rok později: Miliardy jsou připravené, klíčová rozhodnutí chybí

Rok po svém spuštění zaznamenala iniciativa amerického prezidenta Donalda Trumpa na vybudování protiraketové obrany s názvem Golden Dome jen malý viditelný posun. Projekt brzdí technické spory a obavy týkající se vesmírných prvků systému, což zdrželo uvolnění miliard dolarů a zpomalilo jeden z nejambicióznějších bezpečnostních plánů jeho administrativy.

Nedostatek vody a lesní požáry. Pohoří Himálaj vysychá

Indické úřady řeší problém. Himálaj rychle vysychá. Kromě ledu přichází také o sníh, což ohrožuje stovky milionů lidí žijících v regionu. Na vině jsou podle odborníků klimatické změny. Kromě oteplování na tom má podíl oslabující proudění vzduchu od Středozemního moře.

Slovensko podá žalobu proti zákazu dovozu ruského plynu do EU, řekl premiér Fico

Slovensko podá žalobu proti rozhodnutí členských zemí Evropské unie postupně do začátku listopadu 2027 ukončit dovoz ruského plynu. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico. Bratislava svůj postup hodlá koordinovat s Maďarskem, jež ohlásilo v uvedené záležitosti stejné právní kroky.

Rutte k Evropě: Chcete se bránit bez USA? Tak to hodně štěstí

Pokud si myslíte, že se ubráníte bez Američanů, tak sněte dál. Taková slova přednesl Evropskému parlamentu v Bruselu generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Mark Rutte. Během projevu se postavil za amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Rusko zaútočilo na infrastrukturu ve Lvovské oblasti, nikdo nebyl zraněn

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na zařízení infrastruktury ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny. Na síti Telegram o tom informoval šéf Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj, který neupřesnil, o jaké zařízení se jedná. Podle prvních informací nebyl při útoku nikdo zraněn, dodal Kozyckyj s tím, že na místě zasahují všechny relevantní služby, napsala agentura Reuters.

Británie chystá zahrady na budoucí nedostatek vody

Britská Royal Horticultural Society (RHS) mění přístup k vodě. Po extrémním roce investuje hlavně do jejího zachytávání a ukládání. Organizace zároveň vyzývá miliony zahrádkářů, aby se připravili na sušší budoucnost.

Portugalská policie zabavila rekordních 9 tun kokainu z „narko-ponorky“ u Azor

Portugalská policie popisuje zásah jako největší záchyt kokainu v historii země. Úřady zastavily poloponorné plavidlo u Azor a z moře vytáhly balíky drogy v celkovém objemu zhruba devíti tun. Podle vyšetřovatelů mohl náklad vynést organizovaným skupinám stovky milionů eur.

Bovino byl odvolán z funkce velitele americké pohraniční stráže, vláda to popírá

Greg Bovino byl v pondělí odvolán z funkce velitele v terénu americké pohraniční stráže a odvelen do Kalifornie, kde by měl brzy odejít do důchodu. S odvoláním na server Atlantic, zástupce ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) a dva další zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Jde o reakci na sobotní zastřelení 37letého zdravotníka Alexe Prettiho v Minneapolisu příslušníkem federálního Úřadu pro imigraci a cla (ICE), o němž Bovino šířil sporná tvrzení. DHS jeho odvolání podle agentury AFP popřelo.

Aktivisté hlásí přes 6 tisíc mrtvých při potlačování protestů v Íránu

Aktivisté tvrdí, že při zásahu proti celostátním protestům v Íránu zemřely tisíce lidí a další se stále pohřešují. Teherán uvádí výrazně nižší čísla. Do regionu mezitím dorazila americká letadlová loď a dvě Íránem podporované skupiny naznačily možnost nových útoků.

Francie varuje před krypto firmami bez licence. Regulátor jich řeší 90

Francouzský regulátor AMF upozornil, že před koncem přechodného období je ve Francii stále zhruba 90 krypto firem, které fungují bez potřebného povolení. Úřad tím znovu připomněl, že evropská regulace MiCA postupně utahuje podmínky pro burzy a další poskytovatele krypto služeb.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama