Reklama

Mohou borůvky pomoci snížit hladinu cholesterolu?

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Borůvkové muffiny, borůvkové smoothie, borůvkové palačinky – zdá se, že toto lahodné ovoce se postupně vkradlo do mnoha našich oblíbených jídel. A to nemusí být nutně špatná věc. Borůvky jsou doslova přeplněné živinami.

Existuje několik odrůd borůvek, z nichž každá obsahuje různé množství zdravých chemikálií, jako jsou antokyany, polyfenoly, vitamíny a fytosteroly. Nejvíce jsou borůvky známé pro své antioxidační vlastnosti. Vědci studovali jejich vliv při léčbě cukrovky, infekce, rakoviny či Alzheimerovy choroby. To vše se smíšenými výsledky. Existuje několik studií, které se také zabývaly schopností borůvek udržovat hladinu lipidů pod kontrolou.

Účinek na lipidy

Není mnoho studií zabývajících se vlivem konzumace borůvek na hladinu cholesterolu a triglyceridů. Většina z nich byla provedena na zvířatech. Ta vědci krmili stravou obsahující borůvky, jež tvořily až 4 % jejich denního příjmu potravy. Zjistili, že hladiny celkového cholesterolu se po osmi týdnech snížily alespoň o 8 % a LDL cholesterol až o 15 %.

Bohužel existuje jen několik studií, které zkoumaly vliv konzumace borůvek na lipidy u lidí. Tyto studie zahrnující zdravé jedince i lidi s metabolickým onemocněním nezaznamenaly při konzumaci borůvek žádné významné změny. V jedné studii však bylo zjištěno, že pití směsi lyofilizovaných a čerstvých borůvek snížilo oxidovaný LDL o 28 %. Oxidovaný LDL je typ LDL, který může podporovat tvorbu aterosklerózy.

Borůvky obsahují chemikálie snižující hladinu cholesterolu

Navzdory nedostatku studií prokazujících účinnost borůvek při snižování cholesterolu existuje v tomto ovoci spousta zdravých chemikálií, které mají vlastnosti snižující hladinu cholesterolu:

Jedna studie uvádí, že chemický pterostilben nacházející se v borůvkách se může vázat na PPAR-alfa (peroxisomový proliferátor aktivovaný receptor-alfa). Tento protein snižuje množství lipidů v krvi a funguje podobně jako fibráty, což je třída léků na snížení lipidů.

Bylo prokázáno, že antokyanin, antioxidační chemikálie odpovědná za modrofialové zbarvení borůvek a jiného ovoce, snižuje oxidovaný LDL.

Vláknina, obsažená také v jiných druzích ovoce a zeleniny, může též pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu.

Fytosteroly, které se nacházejí v borůvkách a jiných zdravých potravinách, prokázaly ve studiích účinky snižování hladiny LDL.

Předpokládá se, že resveratrol snižuje hladinu lipidů cílením na protein pro přenos cholesterylesteru (CETP). Studie prokázaly, že pokud tento protein nefunguje správně, může dojít ke zvýšení hladiny lipidů.

Měli byste do stravy zahrnout borůvky?

Borůvky obsahují mnoho prospěšných živin, které mohou pomoci podpořit celkové zdraví. Kromě toho jsou považovány za potravinu vhodnou pro úpravu hladiny cholesterolu – mají vysoký obsah vlákniny a fytosterolů snižujících hladinu LDL a zároveň nízký obsah nasycených tuků.

Existuje mnoho způsobů, jak začlenit toto lahodné ovoce do vaší stravy:

  • míchání borůvek do vašeho oblíbeného smoothie
  • čerstvé borůvky jako rychlá svačinka
  • vyrobit z nich polevu na ovesné vločky nebo jogurt k snídani
  • přidat borůvky do nízkotučného dezertu

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Běh
Ať už vás k běžecké přestávce donutí okolnosti, nebo si uděláte pauzu dobrovolně, návrat chvíli trvá. Běh pro vás pravděpodobně byl zdrojem úlevy od stresu. Nyní je čas najít další relaxační aktivity, které vám pomohou zvládnout stres.
paddleboarding
Paddleboarding se stává jedním z nejpopulárnějších vodních sportů. Je posilováním pro celé tělo, způsobem, jak si užít přírodu i skvělou zábavou. O co se vlastně jedná?

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama