Reklama
8.4 C
Czech
Středa 11. března 2026
ZprávyIzraelská armáda identifikovala zbraň vojáka, jež mohla zabít novinářku

Izraelská armáda identifikovala zbraň vojáka, jež mohla zabít novinářku

Izraelská armáda identifikovala zbraň vojáka, která mohla zabít reportérku televize Al-Džazíra Šírín abú Aklahovou, ale uvedla, že si nemůže být jistá, pokud Palestinci nepředají náboj k balistické analýze, řekl dnes podle agentury AP představitel izraelské armády. Toto sdělení podle AP představuje malý pokrok ve vyšetřování smrti reportérky, která byla zastřelena 11. května, když pracovala na reportáži o izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Palestinští činitelé a novináři, kteří s Aklahovou byli v poslední chvíli, její smrt přičítají izraelským vojákům. Izraelská armáda tvrdí, že novinářka byla zastřelena při přestřelce mezi vojáky a palestinskými ozbrojenci a že bez řádné analýzy nelze určit, kdo smrtící náboj vypálil.

Izrael Palestince vyzval ke společnému vyšetřování. Palestinská samospráva to ale odmítla a sdělila, že kulku, která novinářku zabila, k balistické analýze nevydá. Palestinci zároveň tvrdí, že provádějí vlastní vyšetřováni a jsou ochotni spolupracovat s jakoukoliv zemí kromě Izraele, kterému nedůvěřují.

Izraelská armáda minulý týden zveřejnila první výsledky předběžného vyšetřování, v nichž uvedla dvě možné příčiny smrti. Podle prvního scénáře mohla být žena zasažena palestinskou střelbou během prudké přestřelky s izraelskými vojáky. Druhou možností je, že ji mohl zasáhnout izraelský voják, jenž střílel přes „určený palebný otvor“ ve vojenském vozidle na palestinského ozbrojence, který na vozidlo střílel.

Vojenský představitel podle AP po dalších dotazech dnes potvrdil, že se vyšetřovatelé zaměřili na konkrétní zbraň. Zdůraznil, že ačkoliv zdroj výstřelu je stále nejasný, byla identifikována zbraň izraelské armády, „která mohla být zapojena do přestřelky poblíž Šírín“ . Řekl, že pokud budou Palestinci spolupracovat při vyšetřování, Izrael „snad bude moci porovnat kulku s touto hlavní a ověřit, zda existuje shoda“. Hovořil pod podmínkou anonymity v souladu se směrnicemi pro vojenské briefingy.

Palestinci provádějí vlastní vyšetřování a podle prvních závěrů palestinské prokuratury Aklahovou zabila cílená střelba izraelských vojáků.

Investigativní skupina Bellingcat, jež sídlí v Nizozemsku, provedla vlastní analýzu na základě materiálů, zejména videí, která se objevila na sociálních sítích. Uvedla, že její první zjištění dávají za pravdu palestinským svědkům, kteří tvrdí, že novinářku zabila izraelská palba.

Jednapadesátiletá Aklahová se narodila v Jeruzalémě a pro Al-Džazíru začala pracovat v roce 1997. Pravidelně přinášela reportáže z Izraele, Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy a pro miliony arabských televizních diváků byla známou tváří. Její smrt vyvolala kritiku a reakce z celého světa. Izrael také čelí kritice za chování policie na reportérčině pohřbu, kde její rakev málem spadla na zem, když policisté strkali truchlící a bili je obušky.

Reklama

Doporučujeme

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama