ZprávyIzrael u soudu v Haagu odmítl obvinění z genocidy, připomněl holokaust Židů

Izrael u soudu v Haagu odmítl obvinění z genocidy, připomněl holokaust Židů

Zástupce Izraele dnes před Mezinárodním soudním dvorem (ICJ) v Haagu odmítl obvinění své země z páchání genocidy v Pásmu Gazy, které vznesla Jihoafrická republika, a připomněl mimo jiné holokaust Židů. JAR podle něj v Haagu přednáší nepodložená tvrzení a zkresluje informace. Pokud byla proti někomu spáchána genocida, tak to bylo proti Izraeli, řekl zástupce Izraele v druhý den jednání u ICJ a připomněl několik konkrétních případů vražd a násilí spáchaných během říjnového teroristického útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na jih Izraele.

Pokud by Izrael vyhověl jihoafrické žádosti na okamžité zastavení izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy, stal by se bezbranným, řekl u soudu právní poradce izraelského ministra zahraničí Tal Becker. Dodal, že pokud v této oblasti probíhá genocida, je vedená proti Izraeli, protože Hamás se otevřeně hlásí k cíli zničit Izrael. JAR podle Beckera udržuje vztahy s Hamásem a čelní představitelé palestinského hnutí byli viděni v africké zemi i po říjnových útocích.

„Operací v Pásmu Gazy se Izrael nesnaží jeden národ zničit, ale jeden národ, ten svůj, ochránit. Izrael je ve válce s Hamásem, ale ne s palestinským lidem,“ uvedl Becker podle zahraničních tiskových agentur. JAR „se snaží zmařit přirozené právo Izraele na obranu a učinit Izrael bezbranným. Celá její argumentace je založena na záměrně organizovaném, dekontextualizovaném a manipulativním popisu reality současných bojů,“ dodal jménem Izraele Becker a žádal zamítnutí stížnosti.

Jménem Izraele vystoupil také britský právník se specializací na genocidu Malcolm Shaw. Spor v Haagu podle něj není sporem dvou zemí, ale aktem, kdy „Jihoafrická republika vyvolala jednostranný spor s Izraelem“. Zatímco nejsou důkazy o tom, že by Izrael chtěl zničil palestinský lid, záměr Izraele bránit své vlastní občany je jasně doložený, uvedl Shaw podle stanice Al-Džazíra. Shaw také slíbil, že pokud izraelské síly během operace porušily jakákoli pravidla konfliktu, pak bude záležitost ve vhodnou dobu řešena „robustním a nezávislým právním systémem Izraele“.

Stoupenci Palestinců s vlajkami dnes prošli Haagem a sledovali proces na plátně před budovou ICJ. Ve chvíli, kdy mluvil Becker, tak skandovali „lhář“. Zastánci Izraele uspořádali vlastní program, setkali se s rodinami lidí unesených Hamásem do Pásma Gazy, píše Reuters.

Jihoafrická republika podala stížnost k ICJ, v níž viní Izrael z genocidy v palestinském Pásmu Gazy. JAR v prvním kroku požaduje, aby soud předběžným opatření nařídil okamžité zastavení izraelské vojenské operace v Gaze. I kdyby to soud udělal, neočekává se, že by Izrael kvůli tomu boje ukončil.

Ve čtvrtek své argumenty v Haagu přednesli zástupci JAR, kteří popsali rozsah destrukce Pásma Gazy, kde bombardování zničilo více než polovinu domů a kde statisíce lidí podle OSN trpí hlady. Jihoafričtí právníci kritizovali i vysoké izraelské činitele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua, za „genocidní rétoriku“. JAR tvrdí, že Izrael se dopouští genocidy masivním bombardováním a zabíjením civilistů a také tím, že jim nezajišťuje v potřebném množství humanitární pomoc.

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Horší než covid nebo pád Lehman Brothers. Američany drtí ekonomické vyhlídky

Cena ropy pomalu klesá, americké akcie se zelenají a krize na Blízkém východě jako by neexistovala. Nebo snad ne? Reálná situace v amerických domácnostech ukazuje, že uzavření Hormuzského průlivu poznamenalo Američany víc, než trhy aktuálně připouští. Prozradil to index amerického spotřebitele.

Trump naznačil konec války. Ropa reaguje pádem

Ceny ropy klesly pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel po sobotním prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že válka je skoro u konce, protože se obě strany blíží k urovnání. Vysoce postavený úředník Trumpovy administrativy však upozornil, že mírová dohoda zatím podepsána nebude kvůli pomalým procesům uvnitř íránské vlády.

Izrael v Libanonu zabil další tři lidi, prezident Aún vyzval ke stažení Izraele z jihu

Izraelská armáda navzdory příměří nařídila novou evakuaci deseti jiholibanonských vesnic v okresech Džazín a Nabatíja, uvedla dnes agentura AFP. Podle agentury NNA dnešní izraelské údery zasáhly jedoucí vozidlo v regionu Nabatíja a zabily tři lidi. Brzy ráno izraelské útoky zničily dva obytné domy ve městě Arzún v okrese Súr, několik lidí bylo zraněno. Libanonský prezident Joseph Aún dnes zopakoval, že chce pokračovat v mírových jednáních s Izraelem. Trvá ale na úplném stažení izraelských sil z jihu země.

Chaos v Íránu. Nikdo neví, kde se nejvyšší vůdce skrývá

Íránský nejvyšší vůdce Modžtabá Chámeneí se ukrývá na neznámém místě s omezeným přístupem k vnějšímu světu. Ani americká tajná služba nemá informace o tom, kde se ajatolláh skrývá. Íránští vyjednavači kvůli tomu mají problémy s komunikací uvnitř íránské vládní struktury.

USA a Írán mírní očekávání rychlé dohody

Spojené státy a Írán mírní očekávání, že by v nejbližší době mohl přijít průlom v jednáních o ukončení tři měsíce trvající války. Na stole zůstává hlavně Hormuzský průliv, íránský jaderný program a peníze z íránské ropy zmrazené v zahraničí.

Po pádu budovy na Filipínách pátrají záchranáři po desítkách lidí

Ve filipínském městě Angeles se v neděli zřítila rozestavěná devítipatrová budova. Neštěstí si vyžádalo nejméně jednu oběť a další lidé zůstali pod troskami. Záchranáři několik hodin prohledávali suť pomocí psů, detektorů tepu i těžké techniky.

Ukrajinské útoky si na západě Ruska podle úřadů vyžádaly dva mrtvé

Energetická infrastruktura byla v noci na dnešek poničena při ukrajinském raketovém útoku v západoruské Belgorodské oblasti. Ukrajinský dron jinde v tomto regionu sousedícím s Ukrajinou zabil jednoho člověka a jednoho mrtvého hlásí také Brjanská oblast. Rusko mimo frontu útočilo v ukrajinské Záporožské, Charkovské nebo Dněpropetrovské oblasti, zranění jsou dva lidé. O následcích útoků informovaly úřady v obou zemích.

Při výbuchu vlaku v Pákistánu, k němuž se přihlásili separatističtí ozbrojenci, zahynulo nejméně 24 lidí

Nejméně 24 mrtvých a desítky zraněných si vyžádal nedělní útok na vlak v pákistánské provincii Balúčistán. Vlak převážel příslušníky bezpečnostních složek a jejich rodiny. K útoku se přihlásila separatistická organizace Balúčistánská osvobozenecká armáda, známá pod zkratkou BLA.

V parlamentních volbách na Kypru si připsala zisky krajní pravice i nováčci

V nedělních parlamentních volbách na Kypru posílila krajní pravice. Do parlamentu se dostali i nováčci hlásající boj proti korupci a influenceři, vyplývá z výsledků, které podle analytiků změní politickou scénu v ostrovní na ostrově. K volbám v neděli přišlo něco málo přes půl milionu Kypřanů, kteří volili 56 zákonodárců. Volby byly považovány za lakmusový papírek trendů před prezidentskými volbami za dva roky, píše agentura Reuters.

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen a jednoho dítěte. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedla agentura AFP. Útok na cíl v okrese Nabatíja si vyžádal také devět zraněných.

Čína vyslala na vesmírnou stanici tři astronauty, jeden tam má strávit rok

Čína dnes vyslala na svoji vesmírnou stanici Tchien-kung (Nebeský palác) kosmickou loď Šen-čou 23 s třemi astronauty na palubě. Jeden z nich by měl poprvé strávit na oběžné dráze celý rok, a to kvůli studiu účinků dlouhodobého pobytu v mikrogravitaci. Experiment má pomoci Číně připravit se na budoucí pilotované mise k Měsíci a Marsu, uvedla agentura AFP.

Putin obvinil Ukrajinu z vybombardování studentské koleje, slíbil odvetu

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Ukrajinu z útoku na studentskou kolej v okupovaném městě Starobilsk v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Vůdce Kremlu hrozí odvetou.

Kyjev se stal terčem vzdušného útoku, podle starosty zemřel nejméně jeden člověk

Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na dnešek stalo terčem rozsáhlého vzdušného útoku ze strany Ruska. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Ruská armáda podle agentury AFP k útoku použila balistické rakety i drony. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na síti Telegram uvedl, že údery zabily nejméně jednoho člověka a způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu.

Střelba u Bílého domu skončila smrtí útočníka

Muž se zbraní začal střílet u bezpečnostního stanoviště nedaleko Bílého domu. Tajná služba palbu opětovala a útočník později zemřel v nemocnici. Incident znovu otevřel otázky kolem bezpečnosti v okolí sídla amerického prezidenta.

Írán a USA se podle zprostředkovatelů blíží dohodě o prodloužení příměří

Írán a Spojené státy se podle zprostředkovatelů blíží dohodě o šedesátidenním prodloužení příměří, napsal dnes server listu Financial Times (FT) s odvoláním na své zdroje. Oběma znepřáteleným stranám se diplomatickou cestu z války snaží pomoci najít Pákistán a Katar. Americký prezident Donald Trump mezitím serveru Axios řekl, že šance na uzavření dohody s Íránem vidí půl napůl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama