6.5 C
Czech
Pondělí 23. února 2026
ZprávyIzrael a Hamás jednají o možném prodloužení příměří až o čtyři dny,...

Izrael a Hamás jednají o možném prodloužení příměří až o čtyři dny, píše WSJ

Izrael a radikální palestinské hnutí Hamás vyjednávají o možném prodloužení nynějšího příměří v Pásmu Gazy o další až čtyři dny. S odkazem na zdroje blízké vyjednávání, které pomáhají zprostředkovat Egypt a Katar, o tom dnes informoval deník The Wall Street Journal (WSJ). Podle zdrojů WSJ se jedná také o propuštění starších mužů držených jako rukojmí, dosud byly propouštěny převážně ženy, děti a cizinci. Na obou stranách se však vyskytl „drobný“ problém se seznamy rukojmí a vězňů, které si mají Hamás a Izrael vyměnit ještě dnes na základě nyní platné dohody o klidu zbraní, napsala agentura Reuters.

Výměnou za už dříve dojednaný klid zbraní, který začal platit v pátek ráno, by měl dnes Hamás propustit dalších 11 rukojmí, jejich celkový počet by tak dosáhl předem domluvených 50, připomíná web listu The Times of Israel (ToI). Izrael obdržel seznam těchto rukojmí a podle kanceláře izraelského premiéra se o něm „vedou diskuse“.

Nejmenovaný oficiální činitel agentuře Reuters řekl, že seznamy rukojmí, respektive palestinských vězňů, kteří mají být dnes propuštěni, zpochybnily Izrael i Hamás. Na vyřešení těchto problémů ve snaze zabránit zpoždění výměny podle něj jednají s oběma stranami katarští zástupci. „S dnešními seznamy je drobný problém. Katarští představitelé pracují s oběma stranami, aby jej vyřešili a zamezili průtahům,“ řekl Reuters informovaný zdroj.

V minulých třech dnech klidu zbraní Izrael pokaždé předkládal jména palestinských žen a mladistvých, které propustí z vězení, zatímco Hamás uváděl jména izraelských civilních rukojmí, které hodlá vydat, vždy nejméně 12 hodin před samotným propuštěním, připomíná Reuters.

Hamás se v dohodě o dočasném příměří zavázal propustit celkem 50 rukojmí, Izrael na oplátku slíbil pustit 150 palestinských vězňů a umožnit přísun humanitární pomoci do Pásma Gazy. Podle dohody může být klid zbraní prodloužen o jeden den za každých deset propuštěných rukojmí.

Případné prodloužení dočasného klidu zbraní záleží i na tom, zda se Hamásu podaří najít desítky rukojmí, které drží v Pásmu Gazy jiné ozbrojené skupiny, gangy i civilisté, řekl deníku The Financial Times (FT) katarský emír Tamim bin Hamad Chalífa Sání. Právě pátrání po až 40 rukojmích v Pásmu Gazy, které nedrží Hamás, je podle katarského emíra pro palestinské hnutí jednou z motivací ke klidu zbraní.

„Pokud najdou další ženy a děti, bude (příměří) prodloužené. Nemáme jasné informace, kolik přesně jich mohou najít, protože jeden z důvodů pauzy je, aby měli (Hamás) čas na hledání zbytku pohřešovaných,“ uvedl Sání.

Izrael dal Kataru k dispozici seznam více než 90 žen a dětí zajatých při krvavém útoku Hamásu na jih Izraele 7. října, řekl FT Sání. Zemřelo tehdy asi 1200 lidí a 240 jich bylo odvlečeno do Pásma Gazy spravovaného Hamásem. Izrael je podle emíra ochoten prodloužit příměří, pokud bude mít důkazy, že má Hamás další rukojmí, které může propustit.

Reklama

Doporučujeme

Oteplování zvyšuje riziko lavin i v západních Himálajích

Oteplování v horách nemění jen ledovce. Mění i laviny. A někdy úplně opačně, než by člověk čekal. Místo úbytku lavin se v některých regionech rozjíždí jejich nová éra, častější a s delším doběhem.

Maďarsko zablokuje 20. unijní balík sankcí, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ropy

Maďarsko zablokuje 20. balík protiruských sankcí, který připravuje Evropská unie, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ruské ropy do Maďarska. Ve videopříspěvku to dnes na facebooku řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko by se podle něj pak postavilo i proti další pomoci Kyjevu. Tranzit suroviny ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska byl přerušen koncem ledna.

Pákistán hlásí úder proti ozbrojencům, Kábul ho viní z bombardování civilistů

Pákistán podnikl v noci na dnešek údery u hranic s Afghánistánem. Jejich cílem byly podle něj tábory a skrýše ozbrojenců, které viní z nedávných útoků na pákistánském území. Informovala o tom agentura AFP. Afghánská vláda obvinila Pákistán z bombardování civilistů na území Afghánistánu, při kterém podle ní zemřely a byly zraněny desítky lidí včetně žen a dětí. Podle afghánského Červeného půlměsíce při útocích zemřelo 18 lidí a další byli zraněni, napsala agentura AP.

Tajná služba zastřelila muže, který chtěl vniknout do Trumpova sídla na Floridě

Agenti Tajné služby Spojených států zastřelili ozbrojeného muže, který se pokusil proniknout do zabezpečeného perimetru resortu Mar-a-Lago, floridského sídla prezidenta Donalda Trumpa. Informují o tom dnes tiskové agentury. Trump a jeho žena Melania byli tou dobou ve Washingtonu. Muži bylo podle agentů kolem dvaceti let.

Po rozhodnutí amerického soudu zrušit cla Indie odkládá jednání s USA

Indie odkládá obchodní jednání se Spojenými státy. S odkazem na zdroj z amerického ministerstva obchodu to dnes uvedla agentura Reuters. Indie tak činí krátce poté, co americký nejvyšší soud zrušil plošná cla zavedená prezidentem Donaldem Trumpem, Do Washingtonu se chystala indická delegace.

Další jednání Íránu s USA se chystá začátkem března

Írán a Spojené státy mají odlišné názory na rozsah a mechanismus zrušení sankcí vůči Íránu výměnou za omezení jeho jaderného programu. Jednání ale pokračují, další kolo se chystá na začátek března, řekl dnes agentuře Reuters vysoce postavený íránský činitel. Dodal, že existuje možnost dosažení prozatímní dohody.

Drony pomohou v boji proti nelegálním skládkám

Britská vláda přitvrzuje v boji s nelegálním ukládáním odpadu. Do terénu nasazuje novou dronovou jednotku o 33 pilotech. Stroje budou mapovat obří černé skládky a sbírat důkazy proti organizovaným skupinám. Úřady zároveň rozšiřují vyšetřovací týmy a přidávají peníze na potírání odpadové kriminality.

Lvovem otřásly výbuchy, starosta je označil za teroristický útok

Centrem západoukrajinského města Lvov otřáslo v noci na dnešek několik výbuchů, které podle starosty Andrije Sadového připravily o život mladou policistku. Dalších 24 lidí bylo zraněno, uvedla s odkazem na policii agentura Reuters. Z místa bylo hlášeno vloupání do obchodu, Sadovyj výbuchy označil za teroristický čin. Podobně se pak vyjádřila oblastní prokuratura, podle níž se okolnosti zjišťují.

Ukrajina obviňuje Maďarsko a Slovensko z energetického vydírání

Ukrajina odmítla ultimáta Maďarska a Slovenska v otázce dodávek energií mezi zeměmi a označila je za vydírání. Varuje, že podobné kroky v době ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu ohrožují energetickou bezpečnost celého regionu.

Trump chce poslat do Grónska nemocniční loď

Donald Trump oznámil, že do Grónska pošle nemocniční loď, která má pomoci lidem, o něž se podle něj nikdo dostatečně nestará. Plán spojuje se spoluprací s guvernérem Louisiany Jeffem Landrym a přichází v době, kdy Trump opakovaně mluví o tom, že by Spojené státy chtěly grónské území získat.

V Bajkalu na Sibiři se utopila skupina čínských turistů. Propadli se ledem

Sedm čínských turistů zahynulo v pátek na zamrzlém jezeře Bajkal ve východní Sibiři poté, co se dodávka s turisty propadla ledem. Neštěstí se stalo poblíž severního cípu ostrova Olchon a jde již o druhou smrtelnou nehodu v této oblíbené turistické oblasti od začátku roku.

Voborníková získala svou první olympijskou medaili

Tereza Voborníková získala bronzovou medaili v závodě žen s hromadným startem na olympijských hrách. Po chybě hned při prvním výstřelu se postupně propracovala z hloubi pole až do boje o zlato a po poslední střelbě dokonce vedla.

Ruská tajná služba FSB označila síť Telegram za bezpečnostní riziko

Ruská vnitřní tajná služba FSB označila sociální síť Telegram za bezpečnostní riziko. Ruská armáda podle ní jejím užíváním ohrožuje životy vojáků na ukrajinské frontě. S odkazem na sdělení FSB o tom dnes informuje agentura DPA. Telegram v Rusku používají miliony lidí, je považován za důležitý zdroj volného přístupu k informacím. Podle DPA tak nyní zpravodajská služba přiživuje spekulace o ukončení této služby v Rusku.

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud neobnoví tranzit ropy

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska, pokud Kyjev v pondělí neobnoví tranzit ropy na Slovensko. Plyne to z dnešního Ficova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Dodávky ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama