Více
  -0.3 C
  Czech
  Sobota 28. ledna 2023

  IUCN a Huawei představují ve společné publikaci Tech4Nature osvědčené postupy pro ochranu přírody s pomocí technologie

  Gland (Švýcarsko) 19. října 2022 (PROTEXT/PRNewswire) – Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) a společnost Huawei vydaly publikaci PANORAMA 
 Tech4Nature – Solutions in Focus (Technologie pro přírodu – S důrazem na řešení)
 , která představuje roli technologií ve 22 úspěšných projektech ochrany přírody v 19 zemích.

  Případy uvedené v publikaci byly vybrány z více než 50 řešení, která reagují na šest hlavních problémů v otázkách ochrany přírody. Mezi tyto výzvy patří správa chráněných území, monitorování druhů, podpora zapojení komunit a financování ochranářských opatření.

  „Mezi ochránci přírody viditelně roste zájem a ochota využívat ve větší míře technologie a také vyvíjet a nacházet nové způsoby jejich využití. Vhodné nasazení technologií pomůže zajistit trvalejší přínosy pro dosažení spravedlivých a zároveň účinných ochranářských opatření,“ říká vedoucí oddělení chráněných oblastí a rezervací v IUCN James Hardcastle.

  Typickým příkladem řešení popsaných v publikaci jsou projekty probíhající v Mexiku a Číně. Na mexickém poloostrově Yucatán bylo nasazeno řešení pro sledování populace jaguárů a jejich kořisti prostřednictvím sítě kamerových pastí, která bude doplněna také akustickým monitoringem, přičemž k detekci a identifikaci jednotlivých jaguárů slouží algoritmy umělé inteligence. Získaná data rovněž poskytnou informace o tom, jak změna klimatu ovlivňuje významné ekosystémy na severním pobřeží poloostrova Yucatán. Klíčovým aspektem tohoto řešení je přitom zapojení komunity do celého projektu, které pomáhá posílit jeho celkový efekt.

  V Číně byl na vybraných lokalitách, včetně národní přírodní rezervace Tchang-ťia-che, zařazené na Zeleném seznamu chráněných území IUCN, nasazen inteligentní systém prevence požárů určený k ochraně stanovišť pandy velké. Satelitní snímky stanovišť pand v S‘-čchuanu jsou analyzovány v reálném čase, aby bylo možné odhalit případné požáry. Tímto způsobem lze riziko požáru rychle ověřit a okamžitě zaslat upozornění strážcům v terénu. V roce 2021 se díky tomuto systému podařilo snížit počet vážných požárů o 71 %.

  V rámci podpory zavádění a opakovatelnosti jednotlivých technických řešení obsahuje publikace podrobný popis faktorů, které vedly k jejich úspěchu. Poskytuje také rámcovou architekturu daných technologických projektů a kontrolní seznam, kterým se mohou implementátoři těchto řešení řídit pro zajištění jejich úspěšného nasazení a efektivního využití v překonávání problémů ochrany přírody.

  V neposlední řadě publikace upozorňuje na aktuální mezery v chápání vlivu technologií na volně žijící zvířata i lidi a zdůrazňuje potřebu transparentnosti, otevřenosti a odpovědnosti při nasazování technologických řešení.

  „Digitální technologie jsou klíčovým nástrojem pro ochranu přírody. Věříme, že s rozvojem využívání technologií i spolupráce mezi různými sektory se podaří stále zlepšovat také efektivitu a výsledky ochrany přírody,“ říká vedoucí programu TECH4ALL ve společnosti Huawei Catherine Du.

  Společný projekt IUCN a Huawei „Tech4Nature“ vyvíjí digitální řešení, která budou pilotně nasazena v pěti modelových zemích: Švýcarsku, Španělsku, Mauriciu, Mexiku a Číně. Cílem programu je pokrýt do roku 2023 více než 300 chráněných území po celém světě a vyhodnotit úspěšnost ochrany přírody prostřednictvím standardu Zeleného seznamu IUCN.

  Publikace Tech4Nature – Solutions in Focus, která má sloužit jako návod ke vhodnému využití technologií pro ochranu přírody v chráněných oblastech a přímo zapojit odvětví informačních a komunikačních technologií do podpory ochranářských cílů je prvním společným titulem společnosti Huawei a organizace IUCN.

  Iniciativa samotná je také prvním případem, kdy IUCN navázala významné partnerství s odvětvím informačních a komunikačních technologií a spojila své rozsáhlé standardy, znalosti a zkušenosti v oblasti ochrany přírody s inovacemi, které umožňují technologie.

  O organizaci IUCN

  IUCN je mezinárodní organizace, jejímiž členy jsou jak státní instituce, tak organizace občanské společnosti. Veřejným, soukromým i nevládním organizacím poskytuje znalosti a nástroje, které umožňují spojit společenský pokrok a hospodářský rozvoj s ochranou přírody.

  IUCN byla založena v roce 1948 a v současnosti je největší a nejrozmanitější sítí v oblasti životního prostředí na světě, která využívá znalosti, zdroje a dosah více než 1400 členských organizací a přibližně 17.000 odborníků. Je také předním poskytovatelem údajů, hodnocení a analýz v oblasti ochrany přírody. Díky své široké členské základně může IUCN plnit roli inkubátoru a důvěryhodného úložiště osvědčených postupů, nástrojů a mezinárodních standardů.

  IUCN poskytuje neutrální prostor, v němž mohou různé strany včetně vlád, nevládních organizací, vědců, podniků, místních komunit, organizací původních obyvatel apod. spolupracovat na vytváření a realizaci řešení environmentálních problémů a dosažení udržitelného rozvoje.

  Ve spolupráci s mnoha partnery a podporovateli realizuje IUCN po celém světě rozsáhlé a rozmanité portfolio projektů na ochranu přírody. Tyto projekty kombinují nejnovější vědecké poznatky s tradičními znalostmi místních komunit a snaží se zvrátit úbytek přírodních stanovišť, obnovit ekosystémy a zlepšit životní podmínky lidí.

  O Zeleném seznamu IUCN

  Iniciativa
  Zelený seznam chráněných území (The IUCN Green List of Protected and Conserved Areas)
  pomáhá zdůraznit a zvýšit počet chráněných území po celém světě, která jsou spravedlivě spravována a efektivně řízena pro dosažení úspěchů v oblasti ochrany přírody.

  Jádrem iniciativy Zelený seznam chráněných území IUCN (tzv. Zelený seznam IUCN) je univerzální celosvětový standard správné praxe pro účinnou ochranu cenných území. Jedná se o systém certifikace chráněných území – národních parků, přírodních lokalit světového dědictví, komunitou chráněných území či přírodních rezervací – u nichž je hodnoceno, zda jsou spravedlivě a efektivně spravována. Úplný seznam lokalit na Zeleném seznamu IUCN najdete zde.

  O společnosti Huawei

  Společnost Huawei byla založena v roce 1987 a je předním světovým poskytovatelem infrastruktury informačních a komunikačních technologií (ICT) a chytrých zařízení. V současnosti v ní našlo uplatnění více než 197.000 zaměstnanců, působí ve více než 170 zemích a regionech a poskytuje služby více než třem miliardám lidí na celém světě.

  Naší vizí a posláním je přinést digitální technologie každému člověku, domácnosti a organizaci a vytvořit tak plně propojený a inteligentní svět. Za tímto účelem budeme podporovat všudypřítomné připojení a rovný přístup k sítím, přinášet cloudová řešení a umělou inteligenci do všech čtyř koutů světa s cílem poskytnout špičkový výpočetní výkon tam, kde jej potřebujete, a tehdy, kdy jej potřebujete, vytvářet digitální platformy, které pomohou všem odvětvím a organizacím stát se flexibilnějšími, efektivnějšími a dynamičtějšími, či nově definovat uživatelskou zkušenost pomocí umělé inteligence a přizpůsobit ji lidem ve všech aspektech jejich života, ať už jsou doma, v kanceláři nebo na cestách.

  O iniciativě Huawei TECH4ALL

  TECH4ALL je dlouhodobá iniciativa společnosti Huawei pro digitální začleňování budující svět, ve kterém nezůstává nikdo opomíjený. V oblasti životního prostředí se TECH4ALL zaměřuje na ochranu biologické rozmanitosti. S partnery, jako jsou organizace IUCN a Rainforest Connection či řada místních uskupení, jsme již spolupracovali na mnoha projektech využití digitálních technologií – jako jsou například telekomunikační sítě, internet věcí, cloud či umělá inteligence– k ochraně lesů, oceánů a mokřadů ve více než 15 zemích.

  Pro více informací navštivte webové stránky iniciativy Huawei TECH4ALL na adrese https://www.huawei.com/en/tech4all, nebo nás sledujte nahttps://twitter.com/HUAWEI_TECH4ALL.

  O iniciativě PANORAMA

  PANORAMA – Solutions for a Healthy Planet (Řešení pro zdravou planetu) je partnerská iniciativa, jejímž cílem je dokumentovat a propagovat příklady inspirativních, opakovatelných řešení v různých oblastech ochrany přírody a udržitelného rozvoje a umožnit tak učení a inspiraci napříč odvětvími.

  PANORAMA umožňuje odborníkům z praxe sdílet a reflektovat své zkušenosti, podpořit ocenění úspěšné práce a společně s kolegy se dozvídat, jak byly obdobné problémy řešeny jinde na světě.

  Do projektu PANORAMA přispívají obory a komunity s nejrůznějším zaměřením. Na webové platformě jsou pak tyto komunity zastoupeny prostřednictvím portálů. PANORAMA se stále vyvíjí a hledá další témata a nové partnery.

  Foto –
  https://mma.prnewswire.com/media/1921952/Huawei_Tech4Nature.jpg

  KONTAKT: IUCN: Oddělení pro vztahy s médii IUCN, [email protected] ? +41 22 999 02 45; Huawei: Kancelář programu TECH4ALL, [email protected]

  Sledujte nás na sítích

  Renner se před rozjetou rolbou pokoušel zachránit synovce. Po nehodě má herec přes 30 zlomených kostí

  Herec Jeremy Renner se před nehodou na Nový rok snažil zabránit tomu, aby jeho sněžná rolba srazila jeho synovce, když byl americký umělec podle zprávy úřadu nevadského šerifa vtažen pod jedoucí vozidlo. Renner utrpěl vážná zranění a byl letecky transportován do nemocnice, kde podstoupil nejméně dvě operace.

  König začal studovat a zůstává v superbicích. Pomáhat mu budou čeští mechanici

  Je to oficiální – Oliver König pokračuje v mistrovství světa superbiků! Jeho manažer podepsal smlouvu a nově se tým bude jmenovat Orelac Racing Movisio. K českému závodníkovi přichází také nový technický ředitel Ital Thomasso Noccioli, o data se bude starat Michal Kněžínek a jedním z mechaniků se stane Lukáš Porš. „Domluvili jsme se, že od letošního roku půjde nově o česko-španělský tým, z čeho mám velkou radost. Očekávám, že se s Oliverem významně posuneme, i když konkurence bude letos ještě větší,“ prohlásil Miloš Čihák, jezdcův manažer. König je v současné době na testování ve Španělsku.

  UNHCR žádá konec praxe, kdy jsou ukrajinské děti v Rusku nabízeny k adopci

  Rusko porušuje základní principy ochrany práv dětí, když ukrajinským dětem mění pasy na ruské a dává je v Rusku k adopci. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Uvedl také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na jeho úřad obrátil s žádostí, aby pomohl dětem z Ruskem okupovaných území na Ukrajině, na nichž se tato praktika odehrává.

  Washington je znepokojen eskalujícím napětím mezi Izraelem a Palestinou

  Washington vyjádřil znepokojení nad eskalací napětí mezi Izraelem a Palestinou. Izraelské síly ve čtvrtek zabily na Západním břehu devět Palestinců, včetně dvou civilistů. V pátek brzy ráno zachytila izraelská protiraketová obrana dvojici střel vypálených z Gazy, na město pak dopadly izraelské rakety. Tento požár se snaží uhasit OSN.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Renner se před rozjetou rolbou pokoušel zachránit synovce. Po nehodě má herec přes 30 zlomených kostí

  Herec Jeremy Renner se před nehodou na Nový rok snažil zabránit tomu, aby jeho sněžná rolba srazila jeho synovce, když byl americký umělec podle zprávy úřadu nevadského šerifa vtažen pod jedoucí vozidlo. Renner utrpěl vážná zranění a byl letecky transportován do nemocnice, kde podstoupil nejméně dvě operace.

  König začal studovat a zůstává v superbicích. Pomáhat mu budou čeští mechanici

  Je to oficiální – Oliver König pokračuje v mistrovství světa superbiků! Jeho manažer podepsal smlouvu a nově se tým bude jmenovat Orelac Racing Movisio. K českému závodníkovi přichází také nový technický ředitel Ital Thomasso Noccioli, o data se bude starat Michal Kněžínek a jedním z mechaniků se stane Lukáš Porš. „Domluvili jsme se, že od letošního roku půjde nově o česko-španělský tým, z čeho mám velkou radost. Očekávám, že se s Oliverem významně posuneme, i když konkurence bude letos ještě větší,“ prohlásil Miloš Čihák, jezdcův manažer. König je v současné době na testování ve Španělsku.

  UNHCR žádá konec praxe, kdy jsou ukrajinské děti v Rusku nabízeny k adopci

  Rusko porušuje základní principy ochrany práv dětí, když ukrajinským dětem mění pasy na ruské a dává je v Rusku k adopci. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Uvedl také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na jeho úřad obrátil s žádostí, aby pomohl dětem z Ruskem okupovaných území na Ukrajině, na nichž se tato praktika odehrává.

  Nová technologie přemění vodní páru nad oceány v pitnou vodu

  Američtí vědci vymysleli technologii, která přemění vodní páru na sladkou vodu. Vodní páry nad oceány se nachází téměř neomezené množství a podle studie to nezmění ani globální oteplování. Technologii proto lze označit za udržitelné řešení, jak zásobovat pitnou vodou lidi v suchých a chudších oblastech.