Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Invalidního muže vyvlekli policisté z auta silou i přes jeho protesty. Incident se vyšetřuje

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Policie v USA vyšetřuje incident v Ohiu, kdy policejní důstojníci vytáhli paraplegického muže z auta proti jeho vůli, ačkoliv je upozorňoval na to, že nemůže chodit. Informuje o tom BBC.

  Událost se odehrála 30. září, ale teprve nyní policie zveřejnila video, na jehož základě ji vyšetřuje. Policisté zastavili Clifforda Owensbyho (39) v Daytonu v Ohiu a požádali ho, aby vystoupil z auta, aby jej mohli prohledat kvůli drogám. Na to Owensby odpověděl, že nemůže hýbat nohama. Důstojník mu řekl, že bude muset stejně vystoupit. Pak ho popadl za vlasy a paže a z auta ho vyvlekl silou a to i přes to, že křičel o pomoc.Jsem paraplegik,“ ječel muž.

  Policie jej údajně zastavila, protože odjížděl z domu, v němž se zřejmě prodávaly drogy. Owensby neměl doposud žádný záznam v souvislosti s drogami, ale policie u něj našla vyšší obnos peněz, konkrétně 22 450 dolarů (skoro 500 tisíc korun) v hotovosti.

  Z videozáznamu je zřejmé, že řidič opakovaně odmítá výzvy, aby z auta vystoupil, i když mu policisté nabízejí pomoc. „Zavolejte nadřízeného,“ říká Owensby policistovi. „Já vás z toho auta vytáhnu a potom zavolám nadřízeného,“ odvětí důstojník.

  Poté už viditelně frustrovaný policista říká: „Máte dvě možnosti. Buďto budete spolupracovat a vystoupíte, nebo vás z toho auta vytáhnu.“

  Kolegové policisty hájí

  Starostka Daytonu Nan Whaley označila videozáznam za „velmi znepokojující“. Událost zaujala i lidskoprávní skupiny. „Vytáhnout postiženého muže, paraplegika, za vlasy z auta je naprosto nepřijatelné, nelidské a vrhá celé naše město Dayton v Ohiu do špatného světla,“ vyjádřil se Derrick Foward z místní pobočky Národní asociace pro menšiny. Paraplegik je člověk, který se nemůže od pasu dolů hýbat.

  Jiní ale policisty hájili. Jerome Dix, prezident Bratrského řádu policie uvedl, že důstojníci „postupovali podle zákona, školení a zásad oddělení“. „Někdy není zatýkání osob, které nedodržují předpisy, hezké, ale je nezbytnou součástí vymáhání práva pro zachování bezpečnosti veřejnosti,“ řekl Dix deníku Dayton Daily News.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama