Více
  19.2 C
  Czech
  Neděle 28. května 2023

  Republikánský senátor Tim Scott oficiálně spustil kampaň na prezidenta USA

  Pole uchazečů o nominaci Republikánské strany v nadcházející volbě amerického prezidenta rozšířil další politik. Předvolební kampaň dnes oficiálně spustil senátor Tim Scott, který na mítinku ve svém domovském státě Jižní Karolína varoval před odklonem USA od "vlastenectví a víry". Dosavadní průzkumy mu dávají malou šanci na úspěch.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  5 přínosů jógy pro zdraví srdce

  Není žádným tajemstvím, že jóga je dobrá pro vaše tělo a mysl. Poskytuje výhody, jako je lepší flexibilita, zvýšená síla a zlepšení energie a nálady. Existuje také stále více důkazů, že může prospět i vašemu srdci.

  Institut technologických inovací SAE uvádí na trh velký open-source jazykový model „Falcon 40B“ pro výzkum a komerční využití

  Abú Dhabí (SAE) 26. května 2023 (PROTEXT/BusinessWire) – • Výzvy k předkládání návrhů; celosvětová výzkumná komunita, malé a střední podniky dostávají pozvánku k podání žádosti Falcon LLM pro příležitosti v oblasti využití umělé inteligence

  • Návrhy na výjimečné příležitosti využití k získání „tréninkového výpočetního výkonu“ jako investice, nabídka možností komercializace od Institutu technologických inovací (TII)

  Technologický inovační institut (Technology Innovation Institute – TII), přední světové vědecko-výzkumné centrum a pilíř aplikovaného výzkumu Rady pro pokročilý technologický výzkum (Advanced Technology Research Council – ATRC) v Abú Zabí, dnes upevnil svůj rostoucí mezinárodní vliv v oblasti umělé inteligence. Institut oznámil, že „Falcon 40B“, první rozsáhlý model umělé inteligence v SAE, může sloužit jako otevřený zdrojový kód pro výzkum a komerční využití. Tento průlomový krok dokládá odhodlání Abú Zabí podporovat spolupráci mezi jednotlivými odvětvími a prosazovat pokrok v oblasti generativní umělé inteligence.

  Tato tisková zpráva obsahuje multimediální prvky. Celou zprávu najdete zde: https://www.businesswire.com/news/home/20230525005048/cs/

  Falcon, základní velký jazykový model (Large Language Model – LLM) se 40 miliardami parametrů, vycvičený na jednom bilionu znaků, poskytuje bezprecedentní přístup nejen vědcům, ale rovněž inovátorům z malých a středních podniků (MSP). TII poskytuje přístup k objemu modelů jako komplexnějšímu balíčku s otevřeným zdrojovým kódem ve snaze umožnit přístup k výkonným schopnostem LLM, podpořit transparentnost a odpovědnost a zároveň podpořit inovace a výzkum v této oblasti.

  V současném ekosystému UI považují vývojáři LLM, které poskytují přístup k objemu modelů, za atraktivnější díky jejich lepším možnostem jemného doladění ve srovnání s těmi, které je neposkytují. Zatímco většina LLM poskytuje exkluzivní licence výhradně nekomerčním uživatelům, TII učinila klíčový krok a nabídla přístup k LLM Falcon 40B jak vědcům, tak komerčním uživatelům.

  V souvislosti s vydáním modelu Falcon 40B jako otevřeného zdrojového kódu vyhlašuje TII výzvu k předkládání návrhů, do které zve vědce, výzkumníky a vizionáře, kteří se zajímají o využití potenciálu základního modelu. Institut je vyzývá, aby přispěli svými inovativními nápady a využili model k vytvoření inspirativních aplikací nebo prozkoumali jeho další využití v oblastech, jako je strojírenství, zdravotnictví, udržitelnost, kódování a mnoho dalších.

  Jako pobídku na podporu výjimečných výzkumných návrhů obdrží vybrané projekty „tréninkový výpočetní výkon“ v podobě investice. Inovátoři tak budou moci využívat masivní výpočetní zdroje pro zrychlenou analýzu dat, komplexní modelování a nové objevy. To podpoří a urychlí vývoj neotřelých nápadů a poskytne zdroje potřebné k jejich přeměně v úderná řešení UI s komerční životaschopností a společenským přínosem.

  VentureOne, komercializační odnož ATRC, zefektivní výpočetní výkon, aby mohla vytvářet ta nejinovativnější řešení.

  „Zpřístupnění modelu Falcon 40B jako otevřeného zdrojového kódu představuje zásadní milník v našem závazku podporovat inovace v oblasti umělé inteligence,“ řekl J. E. Faisal Al Bannai, generální tajemník Rady pro výzkum pokročilých technologií (ATRC). „Překonáváme bariéry v přístupu k LLM a umožňujeme vědcům a podnikatelům přicházet s těmi nejinovativnějšími aplikacemi. Tyto podniky s výpočetní silou budeme i nadále podporovat financováním prostřednictvím VentureOne a pomáhat tak rozvíjet prosperující výzkumný ekosystém.“

  Falcon, který byl poprvé spuštěn v březnu 2023, předvedl výjimečný výkon a zdůraznil závazek SAE k technologickému pokroku. Na základě srovnávacího nástroje HELM LLM Stanfordovy univerzity překonal Falcon 40B své renomované protějšky ve výrazně nižší spotřebě výpočetního výkonu při školení. V porovnání s GPT-3 společnosti OpenAI spotřebuje pouze 75 % tréninkových výpočtů, zatímco Chinchilla AI společnosti DeepMind 40 % a PaLM-62B společnosti Google 80 %. Potvrzuje tak odhodlání TII pokročit ve vývoji generativní umělé inteligence.

  Dr. Ray O. Johnson, generální ředitel společnosti TII, řekl: „Výpočetní výkon hraje ústřední roli při zrychlování tréninku systémů umělé inteligence a umožňuje rychlejší realizaci možností využití. Nabídka takové podpory jako nového paliva pro technologické inovace bude mít revoluční dopad na zlepšení schopností inovátorů, umožní jim posouvat hranice projektů a dosahovat pozoruhodných pokroků.“

  Falcon 40B je průkopnický projekt pod záštitou výzkumného centra TII pro umělou inteligenci a digitální vědu (AIDRC). Stejný tým v loňském roce spustil NOOR, největší arabský model NLP na světě, a je na cestě k vývoji a brzkému oznámení projektu Falcon 180B.

  Dr. Ebtesam Almazrouei, ředitel oddělení AI Cross-Center v TII, řekl: „Zveřejnění modelů umělé inteligence s parametry Falcon 40B, 7.5B a 1.3B jako otevřeného zdroje a naší vysoce kvalitní datové sady REFINEDWEB je příkladem významného vědeckého přínosu Spojených arabských emirátů. S každým průlomovým objevem boříme hranice, přetváříme oblast možností a připravujeme půdu pro společné úsilí s dopadem, který je transformační.“

  Spojené arabské emiráty se nedávno posunuly o pět míst v žebříčku OSN Frontier Technologies Readiness Index 2023 a umístily se na prvním místě mezi arabskými zeměmi a na 37. místě mezi 166 zeměmi celkem. Otevřený model generativní umělé inteligence, který se připojuje k dlouhému seznamu progresivních technologických milníků, má posílit pozici SAE jako předního hráče v oblasti umělé inteligence.

  Máte-li zájem o přístup k modelům AI Falcon nebo chcete-li podat návrh na možnosti použití, navštivte stránku FalconLLM.TII.ae. Dosud otevřené modely Falcon LLM budou zpřístupněny pod licencí postavenou na principech otevřeného softwaru Apache 2.0, která umožňuje široké spektrum volného použití.

  *Zdroj: AETOSWire

  Text této zprávy v původním, zdrojovém jazyce je oficiální verzí. Překlad této zprávy do jiných jazyků poskytujeme pouze jako doplňkovou službu. Text zprávy v původním, zdrojovém jazyce je jedinou právně závaznou verzí této tiskové zprávy.

  Zdrojovou verzi najdete na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20230525005048/cs/

  KONTAKT:

  Jennifer Dewan, Senior Director of Communications

  [email protected].

  Zdoj: Technology Innovation Institute

  Sledujte nás na sítích

  Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

  Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

  Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

  Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Pohostinství je zásadně nepochopený nebo úmyslně stíhaný obor

  Praha 28. května 2023 (PROTEXT) - Asociace restauratérů Apron striktně odmítá zařazení oboru do zvýšené sazby DPH pro nealkoholické nápoje. - Nejsme prodavači, kteří mají...

  Živě: Vědecká diskuze k tématu genetiky

  Jaké jsou základy genetiky? Připomeneme si základy významu a historie genetiky. Vzpomeneme příběh a souvislosti ze života Gregora Johanna Mendela, který působil v Augustiniánském...

  Živé vysílání z Augustiniánského opatství: Vědecká diskuze k tématu genetiky

  Jaké jsou základy genetiky? Připomeneme si základy významu a historie genetiky. Vzpomeneme příběh a souvislosti ze života Gregora Johanna Mendela, který působil v Augustiniánském...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

  Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

  Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

  Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  Ukrajinské děti přicházejí ve válce o rodiče, domovy a nevinnost

  Obě děti ve věku devíti a deseti let se snažily vidět skrz hustý kouř poté, co jejich domkem v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny otřásl ohlušující výbuch, a volaly svého otce. Odpovědělo jim jen děsivé ticho. Pak Olha Hinkinová a její bratr Andrij spěchali do protileteckého krytu, jak je učili. Když výbuchy ustaly a kouř se rozplynul, našli svého otce na verandě - nehybného a zakrváceného po zásahu ruským projektilem. "Otce zabili v sedm ráno," řekl agentuře AP Andrij, který nyní žije v bezpečnějším Lvově na západě Ukrajiny, nedaleko hranic s Polskem.

  Waters tvrdí, že jeho černý kostým z koncertů je ve skutečnosti antifašistický

  Spoluzakladatel rockové kapely Pink Floyd Roger Waters tvrdí, že jeho kontroverzní kostým, kvůli němuž ho v Německu vyšetřují, je ve skutečnosti antifašistický. V dnešním prohlášení 79letý hudebník uvedl, že na koncertě v Berlíně minulý týden černým kabátem s červenou páskou na paži vyjadřoval své odmítání fašismu a předsudečnost. Německá policie ale Waterse vyšetřuje kvůli podezření z šíření nenávisti proti určité náboženské, národnostní nebo etnické skupině, protože kostým připomínal uniformu, jakou nosili důstojníci nacistické organizace SS.

  Binance získala povolení k provozování burzy v Thajsku

  Společnost Binance získala licenci na obchodování s digitálními aktivy v jihovýchodní Asii poté, co navázala spolupráci s místním podnikem v Thajsku a založila tam burzu.

  Na posunutí dluhového stropu mají američtí zákonodárci více času. Vyjednávat mohou do 5. června

  Americké ministerstvo financí v pátek oznámilo, že nebude schopné platit účty od 5. června. Původně přitom finální datum stanovilo na 1. června. Zákonodárci tak mají více času na vyjednání nového dluhového stropu. V opačném případě by Spojené státy americké selhaly ve splácení svých závazků. Takový neúspěch by přitom mohl mít globální dopady.