ZprávyIniciátor útoku na Kapitol Joe Biggs dostal 17 let vězení

Iniciátor útoku na Kapitol Joe Biggs dostal 17 let vězení

Joe Biggs, vůdce organizace Proud Boys a iniciátor útoku na americký Kapitol 6. ledna 2021, byl ve čtvrtek odsouzen k 17 letům federálního vězení. Informuje o tom NBC News, BBC a další servery.

Jedná se o jeden z nejdelších trestů v případech vzpoury v Kapitolu. Rekordní je osmnáctiletý trest pro zakladatele Oath Keepers Stewarta Rhodese, který byl rovněž odsouzen za spiknutí. Prokuratura v jeho případě požadovala 25 let vězení, píše NBC News.

Pro Biggse, válečného veterána, který utrpěl zranění hlavy v Iráku a poté působil jako korespondent konspirační internetové stránky Infowars, prokuratura požadovala 33 let. Prokurátoři tvrdili, že byl „hlasitým vůdcem a vlivným zastáncem posunu skupiny směrem k násilí“. „Využíval svých vojenských zkušeností, když vedl vzpouru proti vládě ve snaze zastavit pokojné předání moci,“ uvedli žalobci.

Biggs sám sebe a své hnutí považoval za druhou americkou revoluci, v níž on a další ‚vlastenci‘ převezmou vládu silou,“ cituje BBC prokuraturu.

Rozsudek nad Biggsem vynesl americký okresní soudce Timothy Kelly. Již dříve během čtvrtečního slyšení rozhodl, že Biggs může být souzen i za terorismus. Strhl totiž plot, který stál mezi vzbouřenci a policií. Zničení plotu bylo „úmyslným krokem“, který přispěl k narušení sčítání volebních hlasů v Kapitolu, uvedl Kelly.

Biggs stanul před soudem společně s Enriquem Tarriem, Ethanem Nordeanem, Zacharym Rehlem a Dominicem Pezzolou. Všech pět bylo odsouzeno za trestné činy a všichni kromě Pezzoly za spiknutí. Ostatní Proud Boys budou rovněž odsouzeni v nejbližších dnech: Rehl ve čtvrtek odpoledne, Pezzola a Nordean v pátek a Tarrio v úterý.

Nejsem terorista, omlouval se

Šestý leden bude dnem hanby,“ uvedl Biggs ve videu, které natočil před Kapitolem 6. ledna 2021.

Biggsův advokát Norm Pattis v závěrečných řečech u soudu řekl, že Proud Boys uvěřili lži exprezidenta Donalda Trumpa. Tím myslel výroky Trumpa o zmanipulovaných prezidentských volbách.

Sám Biggs před vynesením rozsudku ve čtvrtek řekl, že ho to mrzí a že ví, že to 6. ledna pokazil. „Omlouvám se za svou rétoriku,“ řekl Biggs. Dodal, že tehdy prožíval těžké období, protože jeho dcera zažila znásilnění ze strany člena rodiny. „Je mi to moc líto. Nejsem terorista, nemám v srdci nenávist,“ snažil se obměkčit soud.

Když Biggs hovořil o své dceři, vzplály v něm emoce a přísahal na její život, že 6. leden měl být jeho poslední akcí s Proud Boys. „Skončil jsem s tím. Už mám dost toho boje levice proti pravici,“ řekl Biggs. Jediná skupina, se kterou chce být spojen, je podle něj rodičovský výbor jeho dcery.

Během vládní prezentace na začátku slyšení asistent amerického prokurátora Jason McCullough zdůraznil závažnost činů skupiny Proud Boys z 6. ledna a označil je za „jeden z nejzávažnějších zločinů, které bude tento soud projednávat“.

Doporučujeme

Air France a Airbus prohrály spor kvůli pádu letu AF447

Pařížský odvolací soud uznal společnosti Air France a Airbus vinnými z neúmyslného zabití v souvislosti s pádem letu AF447 z roku 2009. Při jedné z nejhorších leteckých tragédií ve francouzské historii zemřelo všech 228 lidí na palubě.

Stephen Colbert se rozloučil s The Late Show

Stephen Colbert po jedenácti sezonách končí v čele The Late Show. Jeho odchod uzavírá výraznou kapitolu americké noční televizní zábavy a zároveň otevírá otázky o tom, jak silně dnes do televizního průmyslu zasahuje politika.

Syfilis a kapavka jsou v Evropě na rekordním vzestupu

Evropa čelí výraznému nárůstu pohlavně přenosných infekcí, prim hrají zejména syfilis a kapavka. Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dosáhly případy kapavky a syfilisu v roce 2024 nejvyšších hodnot za více než deset let.

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard Kč). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Uvedla to v dokumentu, který předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli plánovanému vstupu na burzu. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.

Lotyšsko opět hlásí průnik dronu do svého vzdušného prostoru

Vzdušný prostor Lotyšska narušil nejméně jeden dron, uvedla dnes dopoledne lotyšská armáda. Jde o další z řady bezpilotních letounů, které v posledních dnech a týdnech vzbudily obavy v pobaltských státech, jež v některých případech přisuzují vinu za jejich přelety Ukrajině. Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyzval Ukrajinu, aby byla přesnější při využívání dronů, jimiž v reakci na ruskou agresi útočí na ruské cíle.

Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie

Německý kancléř Friedrich Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie. Učinil to v dopise zaslaném do Bruselu, o kterém dnes informovala agentura DPA. Reagoval přitom na žádost Ukrajiny o rychlé přijetí do evropského bloku. Plné členství a hlasovací práva v unii by Kyjev zatím podle Merzova návrhu dostat neměl.

Dva mrtvé si vyžádal dronový útok na ruskou Syzraň

Dva mrtvé a několik raněných si v noci na dnešek vyžádal dronový útok na město Syzraň v ruské Samarské oblasti. Oznámil to na platformě Telegram gubernátor oblasti Vjačeslav Fedoriščev. Ve městě je podle agentury Reuters velká rafinerie na zpracování ropy. Naopak na Ukrajině byli v noci na dnešek zabiti dva lidé při ruských útocích.

Samsung se na poslední chvíli vyhnul stávce. Ve hře byl globální trh s čipy

Odbory pozastavily stávku naplánovanou na čtvrtek po dosažení předběžné dohody se společností Samsung. Koncem května proběhne hlasování o jejím přijetí. Jihokorejští představitelé měli obavy z dopadů stávky na polovodičový trh. Jednání mezi odbory a Samsungem vedl ministr práce a zaměstnanosti Kim Young-hoon.

Napětí mezi Netanjahuem a Trumpem roste. Přou se o další postup proti Íránu

Americký prezident Donald Trump měl v úterý napjatý telefonát s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o budoucnosti války s Íránem. Zatímco Trump chce zjistit, zda lze dohody dosáhnout diplomacií, Netanjahu prosazuje agresivnější přístup. Íránský prezident Masúd Pezeškijan upozornil, že urovnání je možné dosáhnout pouze diplomatickou cestou.

Angelina Jolie se vrací s nejosobnějším filmem své kariéry

Angelina Jolie představila trailer k novému filmu Couture, který ji vrací do hlavní role po delší pauze. Drama z prostředí pařížského týdne módy ale nesází jen na luxusní kulisy a romantiku. Herečka v něm otevírá i téma, které se jí bolestivě dotklo v osobním životě.

Vrah pákistánské influencerky Sany Yousaf dostal trest smrti

Pákistánský soud odsoudil k trestu smrti třiadvacetiletého Umara Hayata za vraždu sedmnáctileté influencerky Sany Yousaf. Případ, který loni otřásl zemí, vyvolal rozsáhlou veřejnou debatu o bezpečnosti žen a nenávisti vůči tvůrkyním obsahu na sociálních sítích.

Billy Joel kritizuje připravovaný životopisný film o svých začátcích

O Billym Joelovi vzniká nový film, jenže slavný hudebník se od něj veřejně distancuje. Projekt Billy & Me má nabídnout pohled na jeho začátky, ale vzniká bez souhlasu samotného zpěváka. Joel teď tvůrce veřejně kritizoval a upozornil, že film nemá práva na jeho hudbu ani životní příběh.

Včely drží krajinu pohromadě, ne jen výrobu medu

Na Den Země a Světový den včel se znovu objevují hesla o tom, že bez včel lidstvo nepřežije. Realita je složitější, ale o to zajímavější. Včely totiž nehrají klíčovou roli jen v zemědělství. Udržují také pestrost krajiny, fungování ekosystémů a velkou část rostlin, na kterých závisí další druhy. Největší problém přitom nemají včely medonosné, ale divocí opylovači.

Arsenal po 22 letech ovládl Premier League

Arsenal je po dvaadvaceti letech znovu mistrem Anglie. O titulu rozhodla remíza Manchesteru City 1:1 na hřišti Bournemouthu, která přišla jen den po výhře londýnského klubu 1:0 nad Burnley. Tým Mikela Artety tak získal titul už kolo před koncem sezony.

KOMENTÁŘ: Výnos na dluhopisech USA je nejvyšší od roku 2007. Co to znamená pro ekonomiku?

Když rostou výnosy na investicích, je to přece dobrá zpráva, že? U dluhopisů to úplně neplatí. Výnosy na amerických státních dluhopisech s 30letou splatností jsou teď nejvyšší od roku 2007, kdy svět zažíval úsvit globální krize. Proč to může být problém?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama