Více
    1.9 C
    Czech
    Čtvrtek, 27 ledna, 2022

    Naučit akvarijní rybky řídit? Jde to, ukázali izraelští vědci

    Reklama

    DOPORUČUJEME

    NEJČTENĚJŠÍ

    Izraelští vědci zjistili, že zlaté rybky jsou schopné navigace na souši. Naučili je totiž řídit. Informuje o tom CNN.

    Tým z Ben-Gurionovy univerzity vyvinul FOV (fish operated vehicle) – vozidlo ovládané rybami. Robotické vozidlo je vybaveno lidarem, technologií dálkového průzkumu, která využívá pulzní laserové světlo ke sběru dat o poloze vozidla na zemi a o tom, kde se ryby nacházejí v namontované vodní nádrži.

    Počítač, kamera, elektromotory a všesměrová kola umožňují rybě ovládat vozidlo.

    Překvapivě rybám netrvá dlouho, než se naučí vozidlo řídit. Zpočátku jsou zmatené. Nevědí, co se děje, ale velmi rychle si uvědomí, že existuje souvislost mezi jejich pohybem a pohybem stroje, ve kterém se nacházejí,“ řekl výzkumník Šachar Givon.

    Studie se zúčastnilo šest akvarijních rybek, z nichž každá dostala přibližně deset lekcí řízení. Pokaždé, když některá z nich dosáhla cíle stanoveného výzkumníky, byla odměněna potravou.

    A některé akvarijní rybky jsou lepšími řidiči než jiné.

    Byly tam velmi dobré rybky, které si vedly výborně, a byly tam průměrné rybky, které vykazovaly kontrolu nad vozidlem, ale byly méně zdatné v jeho řízení,“ uvedl profesor biologie a neurovědec Ronen Segev.

    Prokázání toho, že ryby mají kognitivní schopnost navigovat mimo své přirozené prostředí vody, může rozšířit vědecké poznatky o základních navigačních schopnostech živočichů.

    My lidé si o sobě myslíme, že jsme velmi výjimeční, a mnozí považují ryby za primitivní, ale to není správné,“ řekl Segev. „Existují i další velmi důležití a velmi chytří tvorové.“

    Sledujte nás na sítích

    NEJNOVĚJŠÍ

    Pozitivní výsledek

    Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

    Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
    Elon Musk

    Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

    Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
    uran

    Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

    Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
    žralok

    Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

    Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
    Koronavirové oddělení, Polsko

    Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

    Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
    Osel

    Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

    ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
    Reklama
    Reklama
    Reklama