Rýže, pšenice, mléko a cukrová třtina – Indie patří mezi největší vývozce těchto komodit, přesto tam miliony lidí trpí hladem. Jihoasijský stát se totiž potýká s logistickými, klimatickými a dalšími překážkami. Informuje o tom CNBC.
„V Indii je největší problém hlad,“ uvedl pro televizi CNBC na okraj fóra Commodity Trading Week v Singapuru Amit Sharma, vedoucí týmu pro realizaci globálního obchodu u potravinářské společnosti Bunge.
Indie je druhým největším světovým exportérem rýže a pšenice. Přesto jihoasijská země každý rok stoupá vzhůru v Global Hunger Index, který minulý rok tamní úroveň hladu vyhodnotil jako „vážnou“, upozorňuje CNBC.
Hunger is India’s ‘biggest problem’ — why one of the world's largest food producers leaves millions hungry https://t.co/pgOk2aP535
— CNBC (@CNBC) January 31, 2024
„Stále jsou tam miliony lidí, kteří mají hlad. Stále nedostávají potřebné potraviny. A pokud je dostanou, jsou nekvalitní,“ pokračoval Sharma. V Indii skutečně podle CNBC hladoví více než 190 milionů z 1,4 miliardy obyvatel.
Tento problém spočívá hlavně ve špatné logistice. „Nikdo nemluví o dodavatelském řetězci, nikdo nemluví o logistice,“ upozornil Sharma. Po sklizni se kvůli tomu vyplýtvá až 40 procent potravin, ukázaly údaje International Trade Administration.
Indie nemá dostatek chladících skladů, až 30 procentům zeleniny a ovoce tak vyprší trvanlivost. Stovky milionů tun potravin hnijí ve špinavých skladech, píše se na webu London School of Economics and Political Science.
Závislost na zemědělství
Celkem 65 procent indické populace žije na venkově a 54,6 procenta pracovní síly připadá na zemědělství a příbuzné práce. Indická populace je na zemědělství závislá. Ovlivňuje celkovou míru chudobu i hladu.
Pole na indickém venkově trpí řadou chronických problémů. Zavlažovací infrastruktura je omezená, financování zemědělců a vládní iniciativy omezené a klimatické podmínky uprostřed globálního oteplování zrádné.
Zemědělci mají špatné vzdělání a jsou špatně vyškoleni. Vzdělanější střída třída se rozrůstá a poptávka po kvalitních potravinách tak roste. Špatná situace v zemědělství však dostupnost kvalitních a zdravých potravin pro všechny snižuje.
Hlad v Indii nepřímo zhoršuje vysoká nezaměstnanost, sociální a genderová nespravedlnost a nedostatečné povědomí o zdraví a hygieně. Experti se shodují, že potravinová bezpečnost se stala největší výzvou pro indickou vládu.
Indie má tedy nadprodukci, její populace přesto hladoví. Ceny potravin tam loni kvůli nedostatečné produkci prudce vzrostly. Vláda proto prodloužila zákaz vývozu cukru a zastavila export veškeré rýže kromě basmati a cibule.