Indický nejvyšší soud dnes potvrdil právo žen na potrat do 24. týdne těhotenství bez ohledu na jejich rodinný stav. Aktivisté za práva žen rozhodnutí uvítali, napsala agentura Reuters. Zákon z roku 1971 omezoval lékařské přerušení těhotenství na vdané, rozvedené, postižené a duševně nemocné ženy, vdovy, nezletilé a ženy, které přežily sexuální útok nebo znásilnění.
„I svobodná žena může podstoupit potrat do 24. týdne stejně jako vdaná,“ uvedl jeden ze soudců indického nejvyššího soudu s tím, že rodinný stav ženy nemůže rozhodovat o jejím právu na potrat.
India’s top court legalises abortion regardless of marital status https://t.co/9pwn7vkHRV pic.twitter.com/hg6fAVfbjq
— Reuters (@Reuters) September 29, 2022
„Rozhodnutí podstoupit či nepodstoupit interrupci vzniká za složitých životních okolností, přičemž rozhodnout se může pouze samotná žena za svých podmínek bez vnějších zásahů či vlivů,“ stálo v prohlášení. Soud dodal, že každá žena by měla mít „reprodukční autonomii“, aby mohla požádat o potrat bez konzultace s třetí stranou.
Dnešní rozhodnutí bylo reakcí na petici ženy, která uvedla, že její těhotenství bylo výsledkem vztahu, ale když ztroskotal, požádala o potrat.
Soud dnes také uvedl, že sexuální útok ze strany manžela může být podle stejného zákona, který upravuje potraty, klasifikován jako manželské znásilnění. Indické právo nepovažuje znásilnění v manželství za trestný čin, ačkoli je v zemi vyvíjena snaha o změnu.
Právo na potrat opět vyvolalo celosvětové debaty poté, co Nejvyšší soud USA v červnu zrušil rozsudek Roeová versus Wade, který stanovoval plošné právo na potrat.
V České republice je interrupce legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem kdykoli. Z evropských zemí platí absolutní zákaz potratů na Maltě či v Andoře.