Protext ČTKIKEA, Volvo Trucks a Raben Group spojily své síly, aby urychlily zavedení...

IKEA, Volvo Trucks a Raben Group spojily své síly, aby urychlily zavedení přepravy bez emisí

Praha 12. října 2022 (PROTEXT) – Společnosti IKEA Industry, Volvo Trucks a skupina Raben Group podepsaly dohodu o spolupráci na dosažení bezemisní nákladní přepravy v Polsku. IKEA využije služby Raben Group k provozování dvou těžkotonážních elektrických nákladních vozidel Volvo určených na vnitropodnikovou přepravu mezi dvěma továrnami IKEA Industry v Polsku. Poznatky z tohoto pilotního projektu budou využity pro elektrifikaci přepravy ve větším měřítku v přepravní síti.

IKEA je z hlediska přepravy významným zákazníkem s více než 2 miliony zásilek po celém světě ročně. K dosažení strategického klimatického cíle společnosti v oblasti přepravy produktů spočívajícího ve snížení emisí skleníkových plynů o 70 % na zásilku[1], je použití elektrických nákladních vozidel zásadní. Elektrifikace přepravy je jedním ze způsobů, jak přistoupit k hlavní příčině klimatických změn.

Nyní společnosti IKEA Industry, Volvo Trucks a skupina Raben Group spojily v Polsku své síly, aby do přepravního systému nasadily elektrická nákladní vozidla Volvo FM s nulovými emisemi. Nákladní vozy budou sloužit k odbavení vnitřního toku zboží mezi dvěma továrnami IKEA Industry, které se nacházejí 14 kilometrů od sebe ve Zbąszynku a Babimostu v západním Polsku.

Nákladní vozidla budou nabíjena ve výrobních závodech IKEA Industry pomocí obnovitelné elektřiny z externího zdroje. První elektrický nákladní vůz bude uveden do provozu během podzimu a je v plánu dále rozšířit vozový park na základě poznatků z pilotního projektu.

„S radostí oznamujeme tuto spolupráci, jejímž cílem je urychlit náš přechod k udržitelnější silniční přepravě. Tento projekt nám umožňuje prozkoumat nároky a příležitosti spojené s používáním elektrických vozidel pro přepravu v tomto rozsahu a jejich vliv na větší přepravní síť,“ uvádí Małgorzata Dobies-Turulska, generální ředitelka IKEA Industry Zbąszynek.

„Pro Raben Group je tento projekt prvním krokem na cestě k dekarbonizaci vlastní flotily směřujícím k ambiciózním plánům snižování CO2, které nedávno schválili odborníci z vědeckých kruhů iniciativy Science Based Targets (SBTi). Jde také o důležitý projekt z hlediska přepravního procesu celovozové přepravy. Jsme jednou z prvních logistických společností v Evropě, která přijala ambiciózní výzvu provozovat elektrický tahač s 24tunovým návěsem,“ sděluje Piotr Banasiak, generální ředitel společnosti Raben Transport, a dodává: „Budoucnost elektrifikované nákladní přepravy začíná dnes.“

„Jsme velice rádi, že můžeme spolupracovat se společností IKEA a skupinou Raben Group na udržitelnější nákladní přepravě. IKEA a Raben mají stejně jako Volvo ambiciózní cíle v oblasti klimatu. Tento projekt nám poskytne cenné poznatky a tvoří dobrý základ pro rozšířenou spolupráci v budoucnu,“ říká Robert Grozdanovski, senior viceprezident Europe Central East & East, Volvo Trucks.

[1] V porovnání se základním rokem 2017 (nezahrnuje zásilky „na poslední míli“ zákazníkům).

O skupině Raben Group

Skupina Raben Group je logistický operátor, který nabízí komplexní logistické služby: smluvní logistiku, silniční přepravu (vnitrostátní a mezinárodní), logistiku čerstvých potravin, celovozovou a kombinovanou přepravu a leteckou a námořní přepravu. Více než 90 let zkušeností a uznání na trhu umožňuje Raben Group budovat a udržovat se zákazníky dlouhodobé vztahy a nabízet malým, středním i velkým firmám logistiku „s lidskou tváří“. Malý nizozemský rodinný podnik se rozrostl ve skupinu, která má více než 160 poboček v 15 evropských zemích, přibližně 1,300.000 m2 skladovací kapacity a každý den vysílá na silnice více než 9000 kamionů. Raben Group chce být motorem, díky němuž bude svět v pohybu, ale stane se také lepším a zelenějším. Proto vytrvale realizuje svou strategii pro udržitelný rozvoj založenou na třech pilířích: zodpovědné organizaci, ochraně životního prostředí a vlivu na společnost. Více informací naleznete na www.raben-group.com.

O společnosti Volvo Trucks

Volvo Trucks dodává kompletní přepravní řešení pro náročné zákazníky s řadou středně těžkých a těžkých nákladních vozidel. Zákaznická podpora je poskytována prostřednictvím celosvětové sítě prodejců s 2200 servisními místy v přibližně 130 zemích. Nákladní vozidla Volvo se montují ve 13 zemích po celém světě. V roce 2021 bylo celosvětově dodáno přibližně 123.000 nákladních vozidel Volvo. Volvo Trucks je součástí skupiny Volvo Group, jednoho z předních světových výrobců nákladních vozidel, autobusů, stavebních strojů a lodních a průmyslových motorů. Skupina rovněž poskytuje kompletní řešení, pokud jde o financování a servis. Základními hodnotami společnosti Volvo Trucks je zachování kvality, dodržování bezpečnosti a péče o životní prostředí.

O společnosti IKEA Industry

IKEA Industry, součást Inter IKEA Group, je předním světovým výrobcem dřevěného nábytku a nedílnou součástí dodavatelského řetězce IKEA. IKEA Industry má 38 výrobních jednotek na 21 místech v 8 zemích a zaměstnává více než 18.300 zaměstnanců. IKEA Industry Zbąszynek je největším světovým komplexem na výrobu nábytku, který se skládá z 5 továren v sousedních obcích Zbąszyń, Zbąszynek a Babimost v západním Polsku s celkovým počtem zaměstnanců téměř 3500. Tyto továrny zásobují obchody IKEA nábytkem z kolekcí KALLAX, LACK, BESTA, EKET a mnoha dalších.

Doporučujeme

Brazílie po obratu vyřadila Japonsko a jde do osmifinále

Brazílie vydřela postup do osmifinále mistrovství světa až v samotném závěru. Japonsko dlouho drželo překvapivé vedení a sahalo po historickém úspěchu, jenže favorit po změně stran přidal, vyrovnal a v nastaveném čase rozhodl o výhře 2:1. Hrdinou se stal Gabriel Martinelli.

Koubek skončil u české reprezentace

Po neúspěšném mistrovství světa končí Miroslav Koubek na lavičce české fotbalové reprezentace. Přestože ještě krátce po návratu ze šampionátu počítal s pokračováním, po pondělním jednání s předsedou FAČR Davidem Trundou nabídl svou funkci k dispozici. Svaz jeho rozhodnutí přijal a začne hledat nového reprezentačního trenéra.

Dobrovolníci nasbírali 11 milionů vzácných semen pro obnovu skotských lesů

Obnova původních lesů na západě Skotska získala výraznou podporu. Přibližně stovka dobrovolníků během několika let ručně nasbírala přes 11 milionů vzácných semen domácích dřevin. Díky tomu vzniknou miliony nových stromů, které pomohou obnovit ohrožené lesy i jedinečný atlantský deštný prales.

Sucho v Turecku otevírá obří propady a ohrožuje zemědělství

Rozsáhlé sucho, intenzivní zemědělství a nadměrné čerpání podzemní vody mění tvář turecké provincie Konya. Na polích vznikají stovky obřích propadů, které komplikují práci farmářům a mohou ohrozit produkci potravin v jedné z nejdůležitějších zemědělských oblastí země.

USA a Írán se podle Trumpa v úterý setkají v Dauhá, Teherán to nepotvrdil

Představitelé Íránu a USA se v úterý setkají v katarském Dauhá na žádost Teheránu, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Schůzky se zúčastní Trumpovi vyslanci Steve Witkoff a Jared Kushner, uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na okraj jednání na vysoké úrovni se podle ní uskuteční technická jednání. Náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbabádího dříve popřel zprávy médií o možných úterních technických jednáních stran v Kataru, informuje agentura AP.

Střelba v německém centru pro mládež, pět lidí zemřelo

Při střelbě v zařízení pro péči o mládež v severoněmeckém městě Stade zahynulo pět lidí a několik dalších utrpělo zranění. Oznámila to v pondělí místní policie, která na místě zadržela dva podezřelé, včetně předpokládaného střelce. Okolnosti útoku jsou nadále předmětem vyšetřování.

Cenový strop na benzin i naftu znovu mírně vzroste

Řidiči si v úterý za benzin i naftu mohou připlatit o několik haléřů víc. Stát stanovil nový cenový strop na benzin na 40,47 koruny za litr a na naftu na 36,47 koruny za litr, regulace cen pohonných hmot navíc bude pokračovat až do 19. července.

Při ruském útoku na Dnipro zemřelo pět lidí

Při ruském útoku na město Dnipro na jihovýchodě Ukrajiny byli zabiti čtyři lidé. Informoval o tom dnes šéf vojenské správy regionu Oleksandr Hanža. Dalších deset osob bylo podle něj zraněno. Rusko hlásí údajné dobytí další vesnice ve východoukrajinské Dněpropetrovské oblasti.

Írán oznámil uvolnění šesti miliard dolarů z Kataru

Íránský prezident Masúd Pezeškján tvrdí, že Katar uvolní část zmrazených íránských prostředků v hodnotě šesti miliard dolarů. Peníze mají tvořit polovinu z celkových dvanácti miliard dolarů íránských zdrojů držených v Kataru, zatímco jednání o uklidnění napětí na Blízkém východě zůstávají křehká.

Izraelský letecký útok v Gaze si vyžádal tři oběti včetně osmiletého dítěte

Při dnešním izraelském leteckém úderu v centrální části Pásma Gazy zahynuli nejméně tři lidé, včetně osmiletého dítěte. Úder zasáhl stan v oblasti města Deir al-Balah, kde se ukrývali vysídlení lidé. Izraelská armáda uvedla, že cílem byl člen palestinského hnutí Islámský džihád, který se podle ní podílel na útoku na Izrael ze 7. října 2023, informovala o tom agentura AP.

Írán tvrdí, že obdrží šest miliard dolarů ze zmrazených aktiv v Kataru

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že jeho země po dohodě s USA, která zrušila sankce týkající se ropy a petrochemického průmyslu, obdrží aktiva v hodnotě šesti miliard z 12 miliard dolarů zmrazených v Kataru. S odkazem na íránská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Nové továrny a datová centra. Jižní Korea spouští historický technologický plán

Jižní Korea chce vsadit svou budoucnost na čipy a umělou inteligenci (AI). Prezident I Če-mjong v pondělí představil investiční plán v hodnotě nejméně 880 miliard dolarů (zhruba 18,7 bilionu korun), který má během příštích let proměnit zemi v jednu z technologických velmocí.

Malajsie o rok prodloužila pátrání po zmizelém letounu z letu MH370

Malajsie o rok prodloužila smlouvu s americko-britskou firmou Ocean Infinity, která se zabývá hlubokomořským průzkumem. Nadále tak bude pokračovat podvodní pátrání po pohřešovaném letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, oznámilo dnes malajsijské ministerstvo dopravy, které citovala agentura Reuters.

Nejvyšší soud USA bude před letní pauzou rozhodovat o Trumpových pravomocech

Nejvyšší soud Spojených států završuje zasedací období, v němž se hojně zabýval široce pojatým výkladem prezidentských pravomocí, které prosazuje šéf Bílého domu Donald Trump. Očekává se, že tento týden rozhodne v osmi případech, které mu zbývají před tím, než se soudci rozejdou na letní přestávku. Je mezi nimi spor o Trumpovu snahu omezit automatické udělování amerického občanství dětem narozeným v USA či pokus odvolat guvernérku centrální banky USA (Fed) Lisu Cookovou. Píše o tom agentura AP.

Pákistán udeřil na Afghánistán. Tálibán hlásí desítky mrtvých

Pákistán v neděli provedl letecké i pozemní údery na afghánské provincie podél svých hranic. Podle úřadů pod správou hnutí Tálibán zemřely a byly zraněny desítky lidí. Kábul obviňuje Islamábád z útočení na civilní infrastrukturu, Pákistán však tvrdí, že cílil na úkryty teroristů. Údery následovaly po sebevražedném útoku na velitelství elitní pákistánské jednotky v Karáčí. Pákistán dlouhodobě obviňuje Afghánistán z ukrývání teroristů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama