Protext ČTKIDET 2023 byl největší ve své třicetileté historii

IDET 2023 byl největší ve své třicetileté historii

17. mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET potvrdil svou pozici mezi nejdůležitějšími evropskými veletrhy svého druhu. Společně s přehlídkami PYROS a ISET byl komplexní přehlídkou nových technologií a možností, jak čelit bezpečnostním rizikům. Celkem se letos představilo 551 vystavujících firem z 29 zemí – za tři dny si veletrhy prohlédlo více než 30 tisíc odborných návštěvníků z několika desítek zemí.

„Letošní ročník bezpečnostních veletrhů byl rekordní v celé své 30leté historii. Výstavní plocha byla vyprodána dlouho dopředu, na výstaviště dorazilo na třicet tisíc odborných návštěvníků včetně členů zahraničních delegací z 35 zemí světa. Děkujeme všem vystavovatelům, stejně jako také Ministerstvu obrany ČR, Armádě ČR, Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu a dalším institucím za jejich aktivní přístup a spolupráci při organizaci veletrhu,“ uvedl ředitel veletrhů IDET, PYROS a ISET Michalis Busios.

Rozsah veletrhů odráží složitou bezpečnostní situaci, ve které se současný svět nachází. „Žijeme v období, kdy jsou kolem nás čím dál větší bezpečností rizika a potřeba zachovat si vlastní svobodu znamená i mít silný obranný a bezpečnostní průmysl,“ zdůraznil v Brně prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a pokračoval: „Jsem přesvědčen, že veletrh IDET dává šanci posílit náš obranný a bezpečnostní průmysl, ukázat, že je důležitý, že je schopný, že je inovativní a má svůj bezpečnostní efekt. Když tento veletrh bude obchodně úspěšný, budeme bohatou zemí, když budeme bohatou zemí, budeme bezpečnou zemí, a když budeme bezpečnou zemí, tak si dokážeme naši svobodu uchovat.“

V tomto roce uběhlo třicet let od vzniku České republiky, Armády ČR i prvního ročníku veletrhu IDET. Právě tuto historii připomínala expozice Ministerstva obrany a Armády ČR, která porovnáním techniky používané v 90. letech a dnes ukázala rychlý vývoj zbraní a dalšího vojenského vybavení, čímž zároveň podtrhla smysl investic do modernizace armádní techniky.

O investicích to samozřejmě bylo i letos. Dlouho připravovaný obří kontrakt na nákup nových bojových vozidel pěchoty česká vláda schválila právě v době konání veletrhu IDET, na kterém vystavoval jak výrobce 246 pořizovaných obrněnců CV90 švédská společnost BAE Systems, tak pětice hlavních českých partnerů projektu – VOP CZ, Excalibur Army, VR Group, Ray Service a Meopta. Zároveň česká vláda oznámila zahájení jednání o nákupu asi sedmi desítek tanků Leopard v nové verzi; i ty byly k vidění na veletrhu IDET v expozici německé společnosti Krauss-Maffei Wegmann. Další uvažovanou českou akvizicí jsou stíhací letouny F35, který partner letošního veletrhu americká společnost Lockheed Martin představil v podobě modelu a stolního počítačového simulátoru nového systému létání Hotas se dvěma pákami.

I díky přítomnosti delegací z 35 zemí na veletrhu IDET probíhala intenzivní obchodní jednání. Příkladem úspěšně završených jednání je podpis memoranda o spolupráci české společnosti Excalibur Army a tureckého institutu Türkiye Defence Industries v oblasti vývoje a výroby pozemních zbraňových systémů. Další memorandum na výstavišti podepsala australská společnost Thales, a to o spolupráci se státním podnikem VOP CZ a společností PRAHACOM-HT na úpravě vozidel Bushmaster jako základu univerzální kolové platformy ženijního vojska Armády ČR.

Přehlídka špičkových technologií a inovativních řešení

Tradiční součástí veletrhu IDET bylo ocenění nejlepších exponátů. Hodnotitelská komise letos udělila pět cen ZLATÝ IDET 2023, které získaly: chlazená termovizní kamera SUMO-C900HD výrobce a vystavovatele EVPÚ Defence a. s., modulárně řešený kontejnerový nakladač na podvozku TATRA PHOENIX 8×8 výrobce a vystavovatele Tatra Trucks a. s., modulární vozidlo MARS 4×4 vyráběné v mezinárodní kooperaci české firmy SVOS a švédské společnosti SAAB, mobilní taktický komunikační rušič STARKOM výrobce Vojenského výzkumného ústavu s. p. a vystavovatele AČR a DAPH vysoce citlivý detektor látek inhibujících cholinesterázu, který vyrábí i vystavuje Vojenský výzkumný ústav s. p.

V soutěži ZLATÝ IDET 2023 komise udělila také dvě čestná uznání inovativním exponátům, a to modulárnímu návrhu trenažérové části leteckého simulátoru F/A-18 C Hornet Simulator výrobce a vystavovatele Dogfight Boss s. r. o. mobilnímu hasičskému robotu MRAZ 3 FFI slovenského výrobce a vystavovatele Mraz Robotics.

Ocenění pro Osobnost Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu letos převzal vedoucí výzkumný a vývojový pracovník společnosti EXPLOSIA a. s. Ladislav Říha.

Zároveň byly uděleny dvě prestižní novinářské ceny ZLATÝ IDET NEWS 2023. V kategorii logistika porota složená z odborných novinářů ocenila společnost AGADOS, a to za široké spektrum víceúčelových a speciálních přívěsů včetně obojživelných terénních pro ozbrojené složky a integrovaný záchranný systém. V kategorii zbraňové systémy byl oceněn společný projekt české společnosti SVOS a švédské společnosti SAAB, jehož výsledkem je nové bojové vozidlo MARS 4×4.

Zajímavých a inovativních exponátů bylo na veletrhu IDET samozřejmě daleko víc. Třeba firma Retia v expozici Czechoslovak Group představila první české komplexní antidronové řešení ReCas. Ve stejné expozici měla českou výstavní premiéru houfnice Morana – nejnovější dělostřelecký systém od společnosti Excalibur Army. Firma Glomex MS prezentovala automobil Toyota Hilux Chamois – speciálně upravenou verzi zařazenou do výzbroje AČR. Ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu se podruhé uskutečnil projekt Start-up Innovation Pavilion, kde svá řešení představilo šest inovativních start-upů z oblasti obrany, bezpečnosti, letectví a kosmonautiky.

Novinky nechyběly ani na veletrzích požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET. Automobilka Tatra Trucks zde ve spolupráci se společností THT Polička ve světové premiéře představila novou generaci automobilů modelové řady Tatra Force v hasičském provedení. V expozici Policie ČR byla k vidění nejnovější verze monitorovacího vozidla SMV, která dokáže detekovat osobu na více než 20 km; výrobcem je EVPÚ Defence. Policie na veletrhu předvedla i další zajímavosti, třeba systém ve svých vozech, který za jízdy online automaticky rozpoznává, jestli mají okolní automobily platnou technickou kontrolu i zda nejsou v pátrání.

Technika v akci i odborné konference

Areál brněnského výstaviště umožňuje prezentovat velké exponáty jak staticky, tak i dynamicky. Venkovní IDET ARENA s terénním polygonem byla po celou dobu konání bezpečnostních veletrhů dějištěm ukázek dynamického využití vojenské, hasičské a policejní techniky v akci.

V rámci veletrhu IDET se konaly dvě významné konference pořádané Univerzitou obrany. International Conference on Military Technologies (ICMT) byla mezinárodním fórem pro sdílení inovací v oblasti vojenských technologií a International Conference Defence & Strategy 2023 měla podtitul Strategické rozhodování v měnícím se bezpečnostním prostředí.

Příští ročník veletrhů IDET, PYROS a ISET se uskuteční v květnu 2025.

Doporučujeme

Merz kritizuje neschopnost USA vyjednávat s Íránem

Německý kancléř Friedrich Merz podrobil ostré kritice Spojené státy americké v souvislosti s jejich postupem v probíhajícím konfliktu s Íránem. Podle jeho slov íránské vedení Washington ponižuje a nedaří se nalézt jasnou strategii, jak válku ukončit. Tento otevřený slovní výpad odhalil hluboké trhliny v jednotě mezi USA a jejich evropskými spojenci v NATO, které se prohlubují už od zahájení společných útoků Američanů a Izraele na íránské cíle koncem února letošního roku.

Sněhové bouře si v Rusku vyžádaly dva mrtvé a desítky raněných

Nejméně dva mrtvé a více než tři desítky zraněných si vyžádaly rozmary počasí v Rusku, kde mokrý sníh a silný vítr pokácely stovky stromů, které poškodily desítky aut. Bez proudu se ocitlo 76.000 lidí, uvedla dnes agentura Interfax. V Samaře padající stromy zabily mladou dívku a muže, dodala s odvoláním na prokuraturu.

Leoš Mareš slaví padesátiny a připomíná kariéru plnou zvratů

Leoš Mareš slaví kulaté narozeniny a k nim přichází dokument, který mapuje jeho cestu českým showbyznysem. Připomíná slavné kožichy, velké úspěchy, vztahy i okamžiky, které se ne vždy povedly.

Izrael bombardoval Libanon navzdory příměří, včetně jihu, Bikáa a Antilibanonu

Izrael dnes podnikl několik vzdušných úderů na jih Libanonu, východní údolí Bikáa a pohoří Antilibanon poblíž syrských hranic, uvedly agentura AFP a deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izraelská armáda potvrdila útoky na údolí Bikáa, kde prý cílí na pozice militantního hnutí Hizballáh. Boje pokračují navzdory nově prodlouženému příměří a snahám o mírová jednání.

Nemá to konce. Ceny ropy kvůli krachu jednání s Íránem rostou

Ceny ropy na světových trzích na začátku týdne výrazně vzrostly poté, co se znovu zadrhla jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Referenční cena ropy Brent se vyšplhala nad 107 dolarů za barel, zatímco americká lehká ropa WTI se přiblížila k hranici 96 dolarů. Trhy reagují především na rostoucí geopolitické napětí a nejistotu kolem dalšího vývoje v regionu.

Čína zablokovala Metě plán převzít firmu Manus, která vyvíjí agentní AI

Čína se rozhodla zablokovat akvizici čínského start-upu Manus, který se zaměřuje na vývoj tzv. agentní umělé inteligence (AI). Firmu se chystala zhruba za dvě miliardy dolarů (41,5 miliardy Kč) převzít americká technologická společnost Meta Platforms. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) ale dnes ve stručném sdělení překvapivě nařídila, aby obě strany záměr zrušily. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Slovensko podalo žalobu proti rozhodnutí EU ukončit dovoz ruského plynu

Slovensko minulý týden podalo dříve ohlášenou žalobu proti rozhodnutí Evropské unie postupně ukončit dovoz ruského plynu do evropského bloku. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení slovenského ministerstva spravedlnosti. Žalobu v uvedené záležitosti dříve podalo k soudu EU také Maďarsko.

KOMENTÁŘ: Kolabující aerolinka vyrostla na burze o stovky procent. Stačilo pár slov Trumpa

Americký prezident Donald Trump nadále zůstává nejvlivnějším investičním influencerem planety. Dokazuje to kauza spojená se zvažovaným vládním nákupem aerolinky Spirit Airlines. Zapomenutý titul na burze posílil o více než 600 procent. Proč?

Velrybu uvázlou na severu Německa zkusí záchranáři naložit na člun v úterý

Tým dobrovolníků se na severu Německa pokusí naložit uvázlou velrybu na nákladní člun nejdříve v úterý. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Keporkak přezdívaný Timmy uvázl na mělčině v Baltském moři v březnu. Pokusy o jeho záchranu poutají velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.

Tchaj-wan zlehčuje dopad čínských sankcí na evropské zbrojařské společnosti

Sankce, které vůči sedmi evropským společnostem a subjektům působícím v odvětví vyzbrojování a obrany zavedla Čína, nenaruší schopnost Tchaj-wanu získávat zbraně. Dnes to podle agentury Reuters uvedl tchajwanský ministr obrany Wellington Koo. Čína omezení, které se týkají i českých zbrojařských společností Excalibur Army a Omnipol, české pobočky americké společnosti zaměřené na satelitní snímkování SpaceKnow a českého národního centra pro letectví a vesmír VZLU Aerospace, zavedla zejména kvůli prodeji zbraní nebo tajným dohodám s Tchaj-wanem.

Trump o střelbě: Nebál jsem se, chtěl jsem zůstat

Incident na galavečeru ve Washingtonu vyvolal šok i otázky o bezpečnosti. Ozbrojený muž se pokusil proniknout přes kontrolu do hotelu, kde se sešlo více než dva tisíce hostů, včetně prezidenta Donalda Trumpa, první dámy, viceprezidenta J. D.Vance a členů kabinetu. Po výstřelech byl prezident evakuován.

Írán podle Axiosu předložil USA nový návrh na ukončení války a otevření průlivu

Írán předložil Spojeným státům nový návrh na otevření Hormuzského průlivu a ukončení války s tím, že jaderné rozhovory by se odložily až na pozdější fázi vyjednávání. V noci na dnešek o tom informoval portál Axios s odvoláním na své zdroje. Spojené státy s Izraelem na konci února zaútočily na Írán, což vyvolalo regionální válku. Mezi Íránem a USA nyní platí příměří.

Japonsko zasáhlo další silné zemětřesení

Japonský ostrov Hokkaidó dnes zasáhlo silné zemětřesení o síle 6,2 stupně. Informovala o tom agentura AFP. Otřesy nastaly v době, kdy japonské úřady vydaly pro sever země varování před velkým zemětřesením, které by mohlo přesáhnout i sílu osmi stupňů.

Návštěva krále Karla v USA se uskuteční i po střelbě ve Washingtonu

Bezpečnostní incident ve Washingtonu vyvolal otázky, ale na britské královské návštěvě se nic nemění. Král Karel a královna Camilla dorazí do Spojených států podle plánu. Úřady ujišťují o jejich bezpečnosti.

Na slavnostní večeři v hotelu Washington Hilton střílel učitel a herní vývojář. Podle policie chtěl zabít Trumpa

Policie zveřejnila identitu muže zadrženého po sobotní střelbě v hotelu Washington Hilton, kde se konala tradiční večeře korespondentů Bílého domu. Je jím Cole Tomas Allen (31) z kalifornského Torrance.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama