2.3 C
Czech
Pátek 6. února 2026
Auto-MotoHybrid se šestiválcem? Možné to je. Nadupané auto sjelo z linky McLarenu

Hybrid se šestiválcem? Možné to je. Nadupané auto sjelo z linky McLarenu

Britská automobilka McLaren zažehla svou novou etapu. Nově se více zaměří na produkci plug-in hybridů a začala pěkně zostra. Prvotina s názvem Artura pojede hodně rychle a pyšní se parádní výbavou. Sporťák požene až 680 koňských sil.

McLaren bude většina lidí znát spíše ve spojení s Formulí 1. Připomeňme hvězdy jako Jenson Button, David Coulthard, Mikka Häkkinen nebo Ayrton Senna. Na rychlá auta mají Britové zkrátka čich a znát je to i v prostředí sériové výroby.

Z výrobní linky McLarenu sjíždí jedno nadupané auto za druhých, podle toho ale také stojí. Třeba takové P1 se považuje za nejrychlejší a nejsilnější sériově vyráběné auto světa. Slovo nej ale stojí i před cenovkou. Model se dá pořídit za v přepočtu 115 milionů korun, což je absolutní rekord.

S příchodem aktivistů a vládních opatření zmírňující emise skleníkových plynů se ale jednotlivé automobilky musí zaměřovat také na vývoj vozidel na alternativní paliva. Benzínu a naftě pomalu dochází dech a na výsluní se derou hybridy a elektromobily.

Volání vyslyšet i McLaren a do svého vozového parku tak zařazuje první sériově vyráběný plug-in hybrid sporťák Artura. V centru automobilky v Sheffieldu ve Spojeném království zasadili do auta elektromotor, ale také našlapaný šestiválec.

Síla? 680 koní. Auto dokáže zrychlit z 0 na 100 za 3 sekundy a dvoustovku bude tachometr ukazovat už za 8,3. Vůz ale může samozřejmě využívat i zmiňovaný pohon na elektřinu. Zase taková extraliga to ale nebude. McLaren s ním ujede jen 30 kilometrů a dobití trvá dvě a půl hodiny.

S použitím elektromotoru si navíc řidič neužije ani rychlost, kterou je McLaren pověstný. Na elektřinu? 130 kilometrů za hodinu. Zato vidlicový šestiválec se dokáže rozjet až na 300.

Dobře působí i hmotnost auta 1395 kilogramů, karbon-keramické brzdy nebo adaptivní tlumiče s nastavením na závody na okruhu. Průměrná spotřeba se navíc bude pohybovat na pohodové hodnotě 5,6 l/100 km.

McLaren Artura se chystá ke vstupu na automobilový trh a jeho cenovka bude začínat na v přepočtu 5 500 000 korun.

Reklama

Doporučujeme

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.

Amazon agresivně investuje do AI a investorům se to nelíbí

Společnost Amazon se připojila k ostatním amerických technologickým gigantům a oznámila masivní investice do umělé inteligence (AI). Finance nasměruje na projekty a infrastrukturu, tedy zejména datová centra. Investoři ale nereagovali nadšeně. Firma vykázala propad akcií.

Evropská komise shledala TikTok návykovým designem v rozporu s nařízením DSA

Evropská komise (EK) předběžně shledala čínskou sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok návykovým designem v rozporu s unijním nařízením o digitálních službách (DSA). Komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci, o tom dnes informovala v tiskovém sdělení.

Technologičtí lídři sypou do infrastruktury pro AI obří peníze

Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft letos míří k souhrnným kapitálovým výdajům kolem 650 miliard dolarů. Peníze tečou hlavně do nových datových center a infrastruktury pro umělou inteligenci od specializovaných čipů až po kabeláž a záložní generátory.

Výbuch v mešitě v Islámábádu si vyžádal nejméně 11 obětí a 20 zraněných

Při výbuchu v šíitské mešitě v době páteční modlitby v Islámábádu zemřelo několik věřících. Podle tamní policie si exploze vyžádala nejméně 11 obětí a 20 zraněných, přičemž pákistánské úřady zmiňují dokonce až více než 80 zraněných, píše agentura AFP. Podle policie se jednalo o cílený útok a vyšetřování dále pokračuje, uvádí agentura Reuters.

Američané zaútočili v Pacifiku na další loď. Dva mrtví

Americká armáda ve čtvrtek již podruhé v tomto roce zaútočila na loď údajně pašující drogy ve východním Pacifiku. Dva lidé zemřeli. Celkem bylo při úderech na plavidla podezřelá z přepravy drog zabito více než sto osob. Koncem loňského roku došlo k více než třiceti takovým zásahům.

V Moskvě kdosi postřelil zástupce šéfa vojenské rozvědky GRU

Neznámý člověk postřelil v Moskvě zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor o tom dnes ráno informuje server Meduza. Generálporučík je v nemocnici, informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici, podle některých zdrojů je v kritickém stavu, dodal web.

USA zprovoznily web TrumpRx, má lidem zajistit levné léky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek zprovoznila webovou stránku TrumpRx.gov, na níž chce lidem zprostředkovat cenově dostupné léky. Trump dlouhodobě poukazuje na to, že ceny léčebných prostředků jsou ve Spojených státech velmi vysoké.

Norsko vyšetřuje ex-premiéra Jaglanda kvůli údajným vazbám na Epsteina

Norsko rozjelo vyšetřování bývalého premiéra Thorbjoerna Jaglanda kvůli podezření z korupce. Policie se opírá o nové dokumenty ze spisů k Jeffrey Epsteinovi. Jagland zatím nečelí obvinění a jeho právník slibuje plnou spolupráci.

USA navýšily humanitární pomoc Kubě, kterou chtějí odříznout od ropy

Spojené státy poskytnou Kubě dalších šest milionů dolarů (123 milionů korun) jako humanitární pomoc. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí v době, kdy se Washington snaží odříznout Kubu od dodávek ropy, napsala agentura Reuters.

Trump uvedl, že chce nahradit Nový START novou dohodou

Americký prezident Donald Trump dnes večer SEČ uvedl, že Rusko a Spojené státy by měly dojednat zcela novou dohodu o omezení jaderných arzenálů spíše než prodloužit končící smlouvu Nový START. Server Axios s odkazem na tři nejmenované zdroje o několik hodin dříve napsal, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o tom, že nadále budou dodržovat omezení obsažená ve smlouvě Nový START.

Při výbuchu v nelegálním uhelném dole v Indii zahynulo nejméně 16 lidí

Nejméně 16 lidí dnes zahynulo při explozi v nelegálním uhelném dole v severovýchodní části Indie. Osm horníků utrpělo zranění a další patrně zůstali uvěznění pod zemí, informovala agentura Reuters.

Kuba je připravena jednat s USA, trvá však na respektování své suverenity

Kuba je podle svého prezidenta Miguela Díaze-Canela připravena jednat se Spojenými státy, informovala dnes agentura AFP. Díaz-Canel však trvá na tom, že rozhovory musí probíhat z pozice rovnocenných partnerů a s respektem ke kubánské státní suverenitě. Kuba v posledních měsících čelí výhrůžkám ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po únosu venezuelského prezidenta Nicolása Madura do USA zajistil, aby Venezuela přestala na ostrov vyvážet ropu, která je pro energetický sektor Kuby zásadní.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama