-0.8 C
Czech
Sobota 22. listopadu 2025
ZprávyHurikán Hilary ohrožuje Mexiko a Kalifornii „katastrofickými záplavami“

Hurikán Hilary ohrožuje Mexiko a Kalifornii „katastrofickými záplavami“

Hurikán o rychlosti 215 kilometrů v hodině se žene směrem k Mexiku a jihozápadu USA. Jedná se o první tropickou bouři, která zasáhne Kalifornii za více než 80 let. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.

Předpokládá se, že bouře kategorie 4 pojmenovaná Hilary, dorazí na pevninu v Baja California, poblíž oblíbeného mexického letoviska Cabo San Lucas, v sobotu ráno. Meteorologové podle BBC tvrdí, že pak by měl vítr trochu ztratit rychlost. Stane se tak tropickou bouří, která bude směřovat severozápadně směrem k jižní Kalifornii, Nevadě, Arizoně a Utahu.

Federální agentura pro krizové řízení (Fema) má „předem rozmístěný personál a zásoby v regionu. Je připravena reagovat podle potřeby,“ řekl v pátek prezident Joe Biden.

„Vyzývám všechny v cestě bouře, aby přijali preventivní opatření a poslouchali pokyny státních a místních úředníků.“

„Život ohrožující a potenciálně katastrofické záplavy jsou pravděpodobně ve velké části Baja California a jižní Kalifornie tento víkend a začátkem příštího týdne,“ uvedla agentura NHC (Národní centrum pro hurikány) se sídlem v Miami ve svém nejnovějším doporučení.

Bouře se rychle pohybuje

Zástupce ředitele NHC Jamie Rhome varoval před riziky záplav od San Diega po Los Angeles a Las Vegas. Zvláště vysoké riziko hrozí v oblasti Palm Springs, kde bouře udeří na konci víkendu.

„Pokud máte plány na víkend, je pravděpodobně čas začít tyto plány měnit,“ citovala zástupce ředitele agentura Reuters. Ačkoli studené vody u kalifornského pobřeží obvykle oslabují hurikány a tropické bouře, Rhome řekl, že „se očekává, že tento systém si udrží svou sílu, protože se bude pohybovat rychle“.

Národní meteorologická služba (NWS) uvedla, že potenciál silného deště v rozmezí 7–15 centimetrů a v některých oblastech až 25 centimetrů by mohl vést k „významným a vzácným“ dopadům na části jižní Kalifornie a jižní Nevady.

V San Diegu vydala NWS varování před „vysokým rizikem“ bleskových záplav. Téměř 26 milionů lidí na jihozápadě USA se nachází na potenciálním povodňovém území.

Tropické bouře jsou v Kalifornii vzácné

V pátek odpoledne hurikán trochu ztratil sílu. Jeho střed se nacházel zhruba 523 kilometrů jihozápadně od jižního okraje Mexika.

Očekává se, že Hilary zeslábne na tropickou bouři do pozdní neděle, než dosáhne jižní Kalifornie, uvedl NWS. Vydatné srážky až do příští středy by mohly přinést katastrofální záplavy do částí jihozápadu USA.

Hurikány a tropické bouře jsou v Mexiku běžnější. Ale je „neobyčejně vzácné“, aby se tropická bouře snesla z oceánu a dostala se na pevninu v Kalifornii, řekla New York Times Stefanie Sullivanová, prognostika Národní meteorologické služby v San Diegu.

Naposledy tropická bouře dorazila na pevninu v jižní Kalifornii v Long Beach v roce 1939. Odborníci tvrdí, že vážné a abnormální povětrnostní jevy, které sužují USA (a několik dalších oblastní po celém světě) jsou ovlivněny změnou klimatu způsobenou člověkem.

Po rekordně nejteplejším měsíci v historii, červenci 2023, se 8. srpna rozšířil na Havaji nejsmrtelnější lesní požár v moderní historii USA a zabil nejméně 111 lidí. Škody eskalovaly větry hurikánu procházejícího oblastí.

Reklama

Doporučujeme

Putin: Americký návrh by mohl být na Ukrajině základem k mírovému urovnání

Americký plán by mohl být základem konečného mírového urovnání konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin. Prohlásil to na poradě bezpečnostní rady, která sdružuje prezidentovy nejbližší spolupracovníky. S návrhem, aktualizovaným po rusko-americkém summitu na Aljašce, podle něj Američané seznámili Rusy, ale detailně a věcně jej neprobírali.

USA představily plán na příměří na Ukrajině, Kyjev hovoří o nejtěžší chvíli

Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO a její regiony včetně Krymu či Doněcké a Luhanské oblasti budou uznány de facto jako ruské. To podle agentur zahrnuje americký 28bodový plán na ukončení války na Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské invazi. Prezident USA Donald Trump chce, aby Kyjev souhlasil do čtvrtka 27. listopadu. Ruský prezident Vladimir Putin vidí plán jako základ mírového urovnání konfliktu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k národu prohlásil, že Ukrajinu nezradí. Ukrajince vyzval, aby zůstali jednotní v jedné z nejtěžších chvil dějin. Evropští lídři navrhli, aby základem jednání o míru byla současná linie bojů.

Vietnam sužují záplavy a deště. Zemřelo už 41 lidí

Neustálé deště a následné povodně si od víkendu vyžádaly ve středním Vietnamu nejméně 41 obětí. Úřady dál pátrají po devíti nezvěstných, uvedla státní média. Nepříznivá je i předpověď počasí na příští dny.

Turecko bude hostit COP31, Austrálie povede klíčová jednání

Dlouhé vyjednávání o tom, kdo uspořádá příští velký klimatický summit, nakonec přineslo kompromis. Turecko se ujme role hostitele a Austrálie povede klíčová jednání. Nové rozdělení funkcí má zajistit, že přípravy COP31 budou pokračovat bez dalšího zdržování.

O míru se podle Fialy a Lipavského nesmí jednat bez souhlasu Ukrajiny

Česko podporuje americké úsilí o ukončení ruské agrese. O budoucnosti brutálně napadené Ukrajiny však nelze rozhodovat bez jejího souhlasu, sdělil dnes ČTK premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Rovněž ministr zahraničí v demisi Jan Lipavský (nestr., zvolen za Spolu) na síti X uvedl, že o míru na Ukrajině se nesmí jednat bez Ukrajiny. Připomněl Mnichovskou dohodu, která obětovala cizí území a válce nezabránila.

V Nigérii unesli ozbrojenci desítky dětí, první odhad úřadů je 52

V Nigérii dnes unesli ozbrojenci z katolické školy desítky dětí, píše agentura Reuters s odkazem na místní televizi Arise TV. První odhady úřadů zmiňují 52 školáků. V úterý se podle Reuters odehrál podobný útok na kostel v západní části země, kde ozbrojenci unesli 38 lidí.

Největší indický konglomerát zastavuje dovoz ruské ropy, ustupuje globálnímu tlaku

Indický gigant Reliance Industries, největší tamní dovozce ruské ropy, zásadně mění kurz. Společnost miliardáře Mukeše Ambaniho oznámila, že zastavila veškerý dovoz ruské surové ropy pro svou exportní rafinerii v Jamnagaru. Jde o největší ropný komplex na světě, který běžně zpracovává stovky tisíc barelů denně.

Na COP30 se rozhořel požár a na sociálních sítích dezinformace

Čtvrteční požár v modré zóně klimatického summitu COP30 v brazilském Belému poskytl živnou půdu dezinformacím. Oheň, který vypukl krátce po půl třetí odpoledne ve stánku Východoafrického společenství, byl sice rychle uhašen, přesto jej některé profily na sociální síti X okamžitě spojily s „démonickou“ sochou darovanou Brazílii Čínou.

Rusko zaútočilo na Oděsu, jednu oběť hlásí Ukrajina z Dněpropetrovské oblasti

Ruská armáda v noci na dnešek zaútočila na Oděsu, informovaly úřady v tomto jihoukrajinském městě. Pět lidí utrpělo zranění. V Dněpropetrovské oblasti přišla při dronovém útoku o život žena, další dva lidé mají středně těžká zranění, napsal na telegramu šéf regionální vojenské správy Vladyslav Hajvanenko. V Ternopilu na západě země záchranáři z trosek obytného domu, který ve středu ráno zasáhla ruská střela, vyprostili těla tří dalších obětí.

Zelenskyj je dle svých slov připraven spolupracovat s USA na novém mírovém návrhu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že je připraven spolupracovat s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na její vizi konce války. Šéf Bílého domu odsouhlasil nový 28bodový mírový plán pro Ukrajinu, který nutí Kyjev k řadě bolestivých ústupků, částečně pro něj ovšem znamená i vítězství.

Ukrajina čelí tlaku USA, aby plán na ukončení bojů přijala do 27. listopadu

Ukrajina čelí intenzivnímu tlaku ze strany Spojených států, aby rychle přijala plán na ukončení bojů vytvořený administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa a Moskvou. Zástupci americké strany chtějí, aby ho ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijal do 27. listopadu. S odvoláním na nejmenované ukrajinské činitele o tom na svých internetových stránkách píše britský list Financial Times (FT).

Počet obětí sesuvů půdy v Indonésii stoupl na 30

Po ničivých sesuvech půdy v indonéské provincii Centrální Jáva dál roste počet obětí. Záchranáři hlásí desítky mrtvých a pohřešovaných a varují, že pokračující lijáky mohou situaci znovu zhoršit. Dešťová sezona má přitom trvat ještě měsíce.

Kevin Spacey přiznal drsnou realitu. Skandály ho připravily o domov i peníze

Hollywoodský život vyměnil za kufr a nejistotu. Kevin Spacey popsal, jak ho skandály připravily o domov i finanční stabilitu. Dnes žije z hotelu do hotelu a snaží se postavit na nohy po největším pádu své kariéry.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama