0.8 C
Czech
Středa 19. listopadu 2025
EkonomikaHuawei plánuje vyrábět elektromobily, některé modely by mohly přijít na trh letos

Huawei plánuje vyrábět elektromobily, některé modely by mohly přijít na trh letos

Plánem čínské společnosti Huawei Technologies je nyní vyrábět elektrická vozidla, a to pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohly dle čtyř zdrojů agentury Reuters přijít na trh již v tomto roce. Čínská společnost se totiž snaží změnit kvůli americkým sankcím svou strategii.

Trumpova administrativa označila čínského telekomunikačního giganta za hrozbu pro národní bezpečnost USA. Dle Spojených států může Huawei sdílet data svých zákazníků s čínskou vládou. To ale společnost opakovaně odmítla. Huawei se přesto potýká s téměř dvouletými sankcemi a prodej smartphonů společnosti se v posledním čtvrtletí propadl téměř o polovinu.

Kvůli sankcím bojovala společnost s omezeným přístupem ke klíčovým dodavatelským řetězcům, jako je například dodávka mikročipů. Dle BBC zde existují odhady, že společnost v letošním roce sníží výrobu smartphonů až o 60 %. Mnoho vedoucích pracovníků v tomto odvětví navíc vidí jen malou šanci, že by Trumpův nástupce situaci zvrátil.

Společnost proto zkoumá jiné zdroje příjmů, mezi nimiž je například cloudová výpočetní služba, ale také technologie umělé inteligence pro chovatele prasat a elektické automobily, které chce společnost vyrábět pod svou vlastní značkou.

Podle záznamů získala společnost Huawei tento týden nejméně čtyři patenty týkající se elektrických vozidel.

Dle lidí obeznámených se situací, společnost Huawei jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími výrobci automobilů, jako je BluePark New Energy Technology, o využití jejich automobilových závodů k výrobě svých elektrických vozidel.

Společnost Huawei dle tří zdrojů také začala interně navrhovat elektromobily a oslovovat dodavatele ve své domovině. Jejím cílem je oficiálně zahájit projekt již letos, uvedly tři zdroje. Není v tomto odvětví ale úplným nováčkem. Společnost již řadu let vyvíjí technologie pro elektromobily, včetně softwarových systémů do automobilů i senzorů pro automobily.

Podle oficiálních čínských patentových záznamů získala společnost Huawei tento týden nejméně čtyři patenty týkající se elektrických vozidel. Jedná se o metody nabíjení mezi elektrickými vozidly i kontroly stavu baterií.

Richard Yu, generální ředitel společnosti Huawei Consumer Business Group, cílil na to, aby se společnost stala jedním z největších světových výrobců smartphonů. Nyní přesune své zaměření na elektrické vozy.

Prodej elektromobilů dle odhadů v Číně poroste

Poté, co agentura Reuters zveřejnila informace, akcie společnosti Changan Chongqing Changan Automobile vzrostly o 8 %. Akcie BlueParku pak vyskočily o svůj maximální 10% denní limit.

Nejen Huawei, ale i jiné čínské technologické firmy se zaměřují více na elektromobily. Podobné oznámení ohledně elektromobilů učinily v posledních měsících i asijské společnosti jako je Baidu a Foxconn. Není divu, Čína je největším trhem s takovými vozidly a navíc Peking ve velkém silně propaguje ekologičtější vozy kvůli snížení znečištění ovzduší.

Očekává se tak, že prodej nových elektrických vozidel (čistě elektrické, hybridní i vozidla na vodíkové palivové články) bude do roku 2025 tvořit 20 % celkového ročního prodeje automobilů v Číně. Odhadem se v letošním roce prodá v Číně na 1,8 milionu takových aut. V loňském roce to bylo 1,3 milionu, jedná se tak o nárůst.

Reklama

Doporučujeme

Vánoční trhy by měly mít společné bezpečnostní standardy, navrhl Merz

Vánoční trhy v Německu by měly mít podle Friedricha Merze jednotné bezpečnostní standardy. Spolkový kancléř to řekl dnes při návštěvě spolkové země Sasko-Anhaltsko, v jejíž metropoli Magdeburku loni muž původem ze Saúdské Arábie najel do prostoru vánočních trhů a zabil šest lidí. Německá média v posledních dnech informovala o rostoucích nákladech na pořádání vánočních trhů, a to právě kvůli bezpečnostním opatřením.

Sabotáž v Polsku podle Fialy ukazuje na nutnost investic do obrany

Informace o strůjcích víkendové sabotáže na polské železniční trati mezi Varšavou a Lublinem podle premiéra v demisi Petra Fialy (ODS) ukazuje, že je třeba posilovat obranu. Na facebooku uvedl, že by to měla mít na paměti i nová vláda. Mluvčí polského ministra pověřeného koordinací zvláštních služeb dnes uvedl, že vše ukazuje na to, že za sabotáží stály ruské tajné služby.

Ruská raketa zabila dívku, zranila devět lidí v Charkovské oblasti

Ruský raketový útok zabil v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny sedmnáctiletou dívku a zranil nejméně devět lidí. Uvedl to dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Další dvě ženy podle úřadů přišly o život při útoku dronů v Černihivské oblasti na severu země. Dvě raněné při náletech dronů hlásí správa Dněpropetrovské oblasti. Rusko uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci zlikvidovala 31 ukrajinských bezpilotních letounů.

Alcaraz ukončil sezonu, Češi mají v Davis Cupu hratelnější los

Z utkání, které vypadalo jako nejtěžší možný los, je rázem hratelná mise. Podle španělských médií Carlos Alcaraz po svalovém zranění z Turnaje mistrů ukončil sezonu a ve čtvrtečním čtvrtfinále Davis Cupu v Boloni proti Česku nenastoupí. Český tým Tomáše Berdycha tak dostává nečekané posílení ještě před prvním míčem.

Pokud bublina AI splaskne, žádná společnost nebude imunní, varoval šéf Googlu

Alphabet, mateřská společnost Googlu, intenzivně investuje do vývoje umělé inteligence (AI). Její generální ředitel Sundar Pichai přitom varoval, že pokud bublina AI splaskne, žádná firma nebude imunní proti případným následkům. V exkluzivním rozhovoru sice označil investice do tohoto odvětví za „mimořádný okamžik“, podle něj v nich ale existuje jistá „iracionalita“.

Ukrajinský prezident Zelenskyj navštíví ve středu Turecko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že ve středu navštíví Turecko. Chce tam oživit jednání o ukončení války ve své zemi či o předání válečných zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem. V Turecku se letos konala jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací, která vedla k sérii výměn válečných zajatců mezi válčícími stranami. Nedospěla však k žádnému zastavení bojů.

Klimatická změna a válka: Nebezpečná kombinace, která ohrožuje životy milionů lidí

Skupina deseti zemí varovala před přehlížením ozbrojených konfliktů na summitu COP30 v Brazílii. Tyto země kritizují, že finanční pomoc směřuje na humanitární katastrofy místo prevenci. V dokumentu také stojí, že jsou nejzranitelnějšími státy vůči změně klimatu, dostávají však jen 10 procent z celkové klimatické pomoci.

Rada bezpečnosti OSN podpořila Trumpův plán pro Gazu

Rada bezpečnosti OSN v pondělí schválila rezoluci předloženou administrativou Donalda Trumpa, jejímž cílem je posunout se od křehkého příměří v Pásmu Gazy k udržitelnému míru a rekonstrukci zničeného území. Rezoluce počítá se zřízením speciálních stabilizačních sil, jejichž cílem bude dohlížet na dodržování klidu zbraní, bezpečnost a obnovu. Americký prezident výsledek hlasování ocenil, Rusko s Čínou se zdržely hlasování.

V izraelských věznicích zemřelo za poslední dva roky nejméně 98 Palestinců, tvrdí lidskoprávní organizace

Izraelská organizace Physicians for Human Rights zveřejnila zprávu, podle níž od října 2023 zemřelo v izraelské vazbě nejméně 98 Palestinců. Tvrdí, že jde o důsledek fyzického násilí, hladovění a odmítání zdravotní péče. Izrael obvinění odmítá. Mezinárodní tlak na vyšetření podmínek v detenčních zařízeních však sílí.

Debata o konci fosilních paliv na COP30 nabírá na síle

Klimatický summit COP30 v brazilském Belému se stal dějištěm zásadních jednání o tom, jak urychlit odklon od uhlí, ropy a plynu. Zatímco státy vyjednávají o dalším postupu, aliance občanských hnutí zaplňují ulice i řeky Amazonie voláním po spravedlivé a rychlé změně.

Trump otočil. Vyzývá republikány, aby hlasovali pro zveřejnění Epsteinových spisů

Americký prezident Donald Trump vyzval republikánské zákonodárce, aby hlasovali pro zveřejnění tzv. Epsteinových spisů. Na své sociální síti uvedl, že republikáni by měli hlasování podpořit, protože podle něj nemají co skrývat.

Emirates objednává dalších 65 letadel Boeing 777X

Emirates rozšiřuje flotilu o dalších 65 letadel Boeing 777X v hodnotě 38 miliard dolarů. Obří nákup potvrzuje dlouhodobé partnerství s americkým výrobcem i rostoucí ambice Dubaje na světovém leteckém trhu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama