-12.9 C
Czech
Pondělí 2. února 2026
ZprávyHotel na Manhattanu se stal místem pro lidi bez domova, "sousedé" utratili...

Hotel na Manhattanu se stal místem pro lidi bez domova, „sousedé“ utratili statisíce v boji proti

New York je městem, kde žijí statisíce milionářů, ale také místem, kde žije nejvíce lidí bez domova v USA. Navzdory protestům bohatých obyvatel se jeden z hotelů na Manhattanu znovuotevřel jako útulek pro lidi bez domova. Informuje o tom The Guardian.

V americké metropoli New York se v roce 2020 ocitlo více než 122 000 dospělých a rodin bez domova v městském systému zajišťujícím přístřeší. Z toho více než 39 000 tisíc tvořily děti.

Budova zvaná jako Park Savoy Hotel, jež se nachází v jedné z nejdražších čtvrtí New Yorku, proto nyní znovuotevírá své dveře lidem bez domova. Na okně tak visí nápis upozorňující na tzv. rapid re-housing program, tedy program rychlého znovuzabydlení.

Místo se otevřelo 8. listopadu a může ubytovat až 80 mužů. Slouží těm, kteří si hledají práci, nebo již nějakou mají. Dle mluvčího města přijímá ubytování od svého otevření přibližně pět nových zájemců týdně.

Útulek Park Savoy měl být otevřen již na jaře roku 2018. Přišly ale dlouhé právní bitvy s obyvateli a majiteli podniků působící v této oblasti. Ti se proti tomuto plánu ostře postavili a vytvořili skupinu nazvanou West 58th Street Coalition. Online petice vytvořená v roce 2018, jež cílila na boj proti hotelu, získala téměř 3500 popisů, uvádí deník.

Mimořádně bohatí rezidenti, žijící v tzv. Billionaires Row (přezdívka pro vysoké luxusní domy) s výhledem na Central Park a sousedící s hotelem, utratili podle zpravodajského webu The City za boj proti útulku přes 380 tisíc dolarů.

Dle odpůrců kriminalita a potulování obyvatel povede k nenapravitelným škodám. Obávají se také zráty hodnoty nemovitostí.

S útulkem přímo sousedí mimo jiné i byt v nejvyšším patře mrakodrapu One57, který v roce 2014 koupil miliardář Michael Dell za 100 milionů dolarů. V té době se jednalo o nejdražší nemovitost, která kdy byla ve městě prodána, uvádí The Guardian.

I přes úsilí skupiny dal státní odvolací soud v květnu městu konečné povolení k otevření útulku. Byl to nejdelší a nejlépe financovaný soudní spor proti otevření jakéhokoli útulku, uvedl pro The City Steve Banks z Department of Homeless Services.

Nejen odpor, ale i podpora a sbírky

Nejedná se ale o jediný takový spor ve městě. Obhájci nicméně tvrdí, že obavy z útulků pro bezdomovce bývají přehnané. „Obvykle je to spousta obav a úzkosti, které se ve skutečnosti po otevření útulků nenaplní,“ sdělila pro deník Jacquelyn Simone z Coalition for the Homeless.

Obdobně tomu je nejspíše i v případě hotelu Park Savoy. Obyvatelé čtvrti deníku Guardian řekli, že otevření útulku zatím nezpůsobilo žádné problémy. „Měl jsem pocit, že se tam budou stěhovat opravdoví pobudové, ale zatím jsem nezaznamenal žádné problémy,“ uvedl jeden z rezidentů.

The Guardian navíc poznamenává, že některé útulky se setkávají i s podporou komunity a s organizovanými sbírkami darů.

Jeden z obyvatel John Sheehan, který pracuje v oblasti obhajoby bezdomovců, řekl dle deníku, že doufá, že komunita nakonec útulek přijme, až si lidé uvědomí, že neovlivní kvalitu čtvrti.

Myslím, že útulek je prohlášením, které říká, že jsme ochotni dát lidem příležitost jít dál, zlepšit svůj život a mít bezpečné místo k životu,“ dodal Sheehan.

Reklama

Doporučujeme

Írán si předvolal velvyslance EU kvůli označení íránských gard za teroristy

Írán si dnes předvolal všechny velvyslance Evropské unie působící na jeho území. Protestuje tím proti rozhodnutí všech ministrů zahraničí zemí EU, kteří se minulý týden shodli na zařazení íránských revolučních gard na unijní seznam teroristických organizací. Informovala o tom agentura AP.

Íránský nejvyšší vůdce varoval USA před válkou

Íránský duchovní vůdce a faktický vládce islámské republiky Alí Chámeneí prohlásil, že jakýkoli útok Spojených států vyústí v regionální válku a obvinil je ze snahy získat obrovské zdroje ropy a zemního plynu. Americko-íránská jednání pokračují.

Ukrajina hlásí po nočních ruských útocích nejméně šest zraněných

Nejméně šest zraněných si vyžádaly útoky, které Rusko v noci na dnešek podniklo na různých místech Ukrajiny. Vyplývá to z hlášení ukrajinských úřadů. Podle gubernátora ruské Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova dva lidé zemřeli při požáru v domě, který zasáhl ukrajinský dron.

Čtyři Britové zemřeli po dovolené na Kapverdách, rodiny chystají žaloby

Kapverdy řeší opakované vlny vážných žaludečních onemocnění u turistů. Čtyři Britové zemřeli během několika měsíců poté, co na ostrovech onemocněli. Rodiny mluví o chaosu na místních klinikách a tvrdí, že se o rizicích dozvěděly pozdě.

Fosilní firmy mohou nést náklady klimatických škod podle chystané dohody OSN

Státy znovu otevírají debatu, kdo zaplatí účet za klimatickou krizi. Na stole leží návrh globálních daňových pravidel pod hlavičkou OSN. Míří na zisky fosilních firem i majetek nejbohatších lidí planety. Vyjednávání pokračuje v New Yorku a napětí roste.

BYD po slabých lednových prodejích táhl dolů čínské elektromobilky

Akcie čínských výrobců elektromobilů v Hongkongu v pondělí oslabily poté, co lednové prodeje naznačily, že poptávka na největším automobilovém trhu světa slábne. Největší tlak dopadl na BYD, který spustil vlnu výprodejů v celém sektoru.

Zelenskyj: Další jednání o míru mezi USA, Ukrajinou a Ruskem začne ve středu

Další kolo mírových rozhovorů mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Ruskem se uskuteční v Abú Zabí 4. a 5. února, napsal dnes na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Schůzka zástupců těchto tří zemí se ve Spojených arabských emirátech měla konat už dnes, k tomu ale Zelenskyj nic nesdělil. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv řekl, že po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou jednání s Američany produktivnější.

Ruský dronový útok zabil v Dnipru dva lidi

Kyjev/Moskva 1. února (ČTK) - Ruský dronový útok v noci na dnešek zabil v Dnipru dva lidi, uvedl na platformě Telegram náčelník vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Oleksandr Hanža. Po dvou útocích v Záporoží pak utrpělo zranění šest lidí, uvedl šéf správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Moskva útočí především na dopravní spoje a na energetiku, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko dnes podle agentury Interfax oznámilo dobytí dvou vesnic v Charkovské a Doněcké oblasti.

Republikánům se po doplňovacích volbách v Texasu snížila většina ve sněmovně

Republikánům se po doplňovacích volbách v americkém státě Texas zmenšila už tak těsná většina ve Sněmovně reprezentantů. Křeslo po loni zemřelém kongresmanovi Sylvesteru Turnerovi obsadí demokrat Christian Menefee, informovala dnes agentura AP. Do senátu v Texasu se pak dostal další demokrat Taylor Rehmet.

Írán považuje armády států EU za teroristické

Írán považuje ozbrojené síly zemí Evropské unie za teroristické skupiny, uvedl dnes předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Jde podle něj o odvetný krok za to, že EU zařadila íránské revoluční gardy na unijní seznam teroristických organizací, informují tiskové agentury.

Ficův bezpečnostní poradce Lajčák rezignoval kvůli Epsteinovým dokumentům

Národní bezpečnostní poradce slovenského premiéra Roberta Fica Miroslav Lajčák rezignoval v souvislosti se zveřejněním dokumentů americkým ministerstvem spravedlnosti, které odhalily jeho komunikaci s již zesnulým finančníkem a odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem.

Musk tvrdí, že SpaceX omezila zneužívání Starlinku ruskými drony

Opatření, která SpaceX nasadila proti neautorizovanému využívání Starlinku ruskými drony, podle firmy začínají zabírat. Elon Musk naznačil, že zásah už má konkrétní dopad, a vyzval ukrajinskou stranu, aby dala vědět, pokud bude potřeba přitvrdit.

Trumpův kandidát na šéfa Fedu rozhýbal trhy

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že do čela Federálního rezervního systému chce nominovat Kevina Warshe. Trhy na zprávu zareagovaly okamžitě. Zlato i stříbro po sérii rekordů výrazně oslably, zatímco akciové indexy v USA zaznamenaly jen mírné ztráty.

U Essexu vzniká nový ptačí ostrov ze tří potopených lodí

U pobřeží Essexu roste nový kus země. Nevzniká z betonu ani z kamene, ale ze starých říčních lodí a bahna z přístavu. National Trust nechal v ústí řeky Blackwater potopit tři vyřazené nákladní čluny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama