Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Hororové přistání Boeingu 787-800! Z motoru šlehaly plameny a výhled pilotů byl zakrytý kusy zvířat

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Doslova horké chvíle si prožili cestující letadla FR1194 společnosti Ryanair minulý pátek při přistání v Italské Bologni. Do cesty letounu se připletly volavky, nehoda mohla skončit fatálně.

  Průlet jako z hororu se udál na letišti v italské Bologni krátce před půlnocí. Boeingu 787-800 zkřížilo dráhu hejno volavek. Situace byla opravdu dramatická, protože ptáci se dostali do motoru a další kusy se přilepily na okno kokpitu. To pilotům bránilo v dostatečném výhledu v tak vypjatém momentu, jako je dosedání na letištní plochu. „Výhled pilotů při přistání byl zakrytý rozmetanými kusy zvířat. Šlo opravdu o velmi vážný incident,“ uvádí server Independent.

  Po srážce s ptactvem se motor letadla vznítil, takže ve chvíli, kdy letadlo sestupovalo k zemi, z turbín šlehaly plameny. Videozáznam ukazuje oheň sršící z pravé strany Boeingu při klesání, hrůzostrašné obrázky zveřejněné twitterovým účtem Breaking Aviation News zase ukazují těla volavek roztroušených po vnějším povrchu letadla.

  Srážky s ptáky se většinou obejdou bez následků, přesto jdou škody do miliard ročně

  Je až neuvěřitelné, že se pilotovi nakonec podařilo v pořádku přistát díky jeho zkušenostem a pasažérům se nic nestalo. Cestující si však prožili nepředstavitelný šok. Zaměstnanci letiště G. Marconi Airport Bologna měli pak po přistání nemilý úkol, uklidit mrtvé ptáky z letadla i letištní plochy.

  Střety s ptáky jsou velmi reálnou hrozbou pro letadla. K většině těchto incidentů dochází právě krátce před přistáním. Údaje Úřadu pro civilní letectví (CAA) ukazují, že k vážnému poškození letadla dochází pouze v 4,5 procentech případů. Škody způsobené ptáky včetně zpoždění aerolinek se však odhadují na více než jednu miliardu dolarů ročně.

  Podobná nehoda se odehrála i v říjnu při dalším letu společnosti Ryanair. Letadlo mířící z letiště v Manchesteru bylo nuceno nouzově přistát v Liverpoolu už sedm minut po vzletu, když pták narazil do motoru. „Znělo to spíše jako zvuk motorového člunu nebo lodního motoru,“ popsal jeden z cestujících podle deníku Independent. Tentýž měsíc narazil sup do nosu letadla Iberia při přistání v Madridu a prorazil v přední části plášť letadla.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS