Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Historická dohoda. Fotbalistky USA budou mít stejné finanční podmínky jako muži

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dočkaly se. Po letech jednání a smlouvání se fotbalistky Spojených států amerických dočkaly stejných peněz jako muži. Nová kolektivní smlouva, která bude mít platnost od roku 2028, jim zaručí rovnocennost. Půjde o první národní tým na světě, který k takovému kroku sáhl. A následovat zřejmě budou i další.

  Téma, které už od roku 2016 víří americký profesionální sport, se týká fotbalu. Ten v USA nabírá na síle, jak sledovaností, tak finančními příjmy. Až doteď ale šlo ve druhém bodě spíše o muže. Fotbalistky už nějakou dobu kritizují svaz za nerovné ohodnocení ženského fotbalu. Teď se dočkaly změny.

  Už na konci února vyhrály sport se svazem, který má za výsledek odškodnění ve výši 518 milionů korun za to, že měly fotbalisty Spojených států v minulosti horší podmínky na přípravu, při cestování i zápasech. Svaz neobměkčil ani fakt, že dosahují ženy o něco lepších výsledků než muži.

  „Je to úžasný den. Myslím, že tohle je okamžik, o kterém budeme později říkat, že změnil americký fotbal k lepšímu,“ prohlásila v den rozhodnutí, které bylo na konci letošního února, hlavní kritička a reprezentační hráčka Megan Rapinoeová. „Cesta k tomuto dni nebyla snadná. Hráčky národního týmu dosáhly mimořádného úspěchu v boji o rovné odměny pro sebe a všechny budoucí sportovkyně,“ uvedly její kolegyně v otevřeném dopise svazu.

  Nová kolektivní smlouva

  To ale zdaleka není vše. Svaz se s fotbalistkami dohodl také na nové kolektivní smlouvě, která zajistí ženské reprezentaci ekonomické podmínky, které se budou do detailu rovnat těm mužským. USA půjde příkladem, k tomuto kroku se zatím neodhodlala žádná jiná země na světě.

  Smlouva vejde v platnost v roce 2028, počítá se se stejnými platy, ale třeba také s rozdělením odměn a finančních bonusů od mezinárodní fotbalové federace FIFA nebo příjmů z komerce. „Je to skutečně historický okamžik. Tato dohoda navždy změnila hru ve Spojených státech a má potenciál na to, aby změnila hru po celém světě,“ pronesla prezidentka fotbalové federace Cindy Parlowová.

  A zmiňované lepší výsledky? Mužský tým USA se dostal na mistrovství světa maximálně do semifinále v roce 1930, v Rusku před čtyřmi lety chyběl, letos si v Kataru zahraje. Úspěchy žen jsou o něco lepší, od roku 1991 vezli z každého MS cenný kov. Na kontě mají čtyři zlaté, jednu stříbrnou a tři bronzové.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS