Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  Guvernér Texasu ve státě zakázal vyžadovat očkování proti covidu. Bidena odsoudil za šikanu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Republikánský guvernér Texasu Greg Abbott v reakci na kroky Bidenovy administrativy, které označil za šikanu, v pondělí všem subjektům včetně zaměstnavatelů v soukromém sektoru zakázal vyžadovat očkování proti covidu-19. Informovaly o tom agentura Reuters a server BBC.

  Americký prezident Joe Biden podniky minulý měsíc vyzval, aby svým zaměstnancům očkování nařídily s tím, že jinak přijdou o práci. Od té doby byly propuštěny tisíce lidí, kteří se nařízení odmítli podřídit.

  „Federální vláda to opět přehání. Bidenova administrativa šikanuje řadu soukromých subjektů, aby vyhlásily povinné očkování proti covidu-19, což způsobuje rozvrat pracovních sil, který ohrožuje pokračující zotavování Texasu z covidové katastrofy,“ uvedl Abbott v exekutivním příkazu.

  Bílý dům se k tomu bezprostředně nevyjádřil.

  Letos již guvernér zrušil požadavek na nošení ochranných masek. V srpnu také podepsal exekutivní příkaz proti povinnému očkování lidí, kteří pracují ve veřejném sektoru.

  Dle nového exekutivního příkazu žádný subjekt v Texasu nemůže vyžadovat důkaz o vakcinaci, a to ani od zaměstnanců nebo zákazníků. Abbott vyzval státní zákonodárce, aby se touto otázkou zabývali na příštím zvláštním zasedání.

  Texaský guvernér měl pozitivní test na koronavirus v srpnu během celonárodního nárůstu počtu hospitalizací. Své rychlé uzdravení připisoval dokončené vakcinaci, připomněl server BBC.

  Firmy napříč Spojenými státy už očkování různými způsoby vyžadují

  Technologičtí giganti Facebook a Google zaměstnancům sdělili, že k návratu do kanceláří budou potřebovat důkaz o očkování. Obě společnosti zaměstnávají řadu lidí i v Texasu.

  Největší americký dopravce American Airlines minulý týden svým americkým zaměstnancům sdělil, že musí předložit doklad o úplném očkování nejpozději do 24. listopadu, jinak budou propuštěni.

  Neočkovaní zaměstnanci třetí největší americké letecké společnosti Delta zase přijdou o část příjmu.

  Očkování od svých zaměstnanců pak požaduje i United Airlines. Společnost čelí žalobě podané ve Fort Worthu a federální soudce ve středu projedná žádost zaměstnanců United o soudní příkaz, který by dopravci znemožnil propustit ty, kteří požádali o výjimku.

  Debata o povinném očkování je v USA otázkou, která společnost rozděluje. Kritici jej považují za protiústavní. Jeho zastánci naopak tvrdí, že nařízení vakcinace je cesta k řešení šíření onemocnění covid-19, které si ve Spojených státech vyžádalo více než 700 000 lidských životů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama