Protext ČTKGumové koberce: praktické, moderní a na míru pro váš vůz

Gumové koberce: praktické, moderní a na míru pro váš vůz

Než si tyto pomocníky do auta pořídíte, přečtěte si, podle jakých parametrů vybírat!

Gumové vs. textilní koberce: jakému typu dát přednost?

Do svého automobilu zakoupíte u prodejců autodoplňků gumové nebo textilní autokoberce. Každému přitom vyhovuje něco jiného.

Textilní koberce vnášejí do vozu útulnou atmosféru a podtrhují krásu interiéru, jejich nevýhodou je ale rychlé znečištění. Ani sebedůkladnějším vysátím a vyčištěním nemusíte textilní koberce zbavit všech skvrn.

Gumové autokoberce naopak v praktičnosti vyhrávají. Snadno z nich odstraníte veškeré nečistoty, jako je bláto, posypová sůl a vylité sladké limonády. Stačí je osprchovat proudem vody a usušit. Po této rychlé očistě můžete autokoberce dál používat. Někteří řidiči je ale nechtějí kvůli vzhledu. I moderní gumové autokoberce ale už dnes mohou ladit s interiérem.

Pravdou je, že v drahých automobilech lépe vyniknou textilní koberce, ale při každodenní jízdě oceníte gumové koberce. Mnoho řidičů také v suchém létě jezdí s textilní variantou, na podzim a v zimě ale přezouvají do gumy.

Zaměřeno na gumové koberce

Gumové koberce vyrábí řada společností, postupem času přitom ustupují od výroby autokoberců z PVC, které jsou náchylné na popraskání a pokroucení. Moderní gumové koberce těmito neduhy netrpí a vydrží vám roky beze změny na vzhledu.

Gumové autokoberce se liší výškou okrajů. Čím je okraj vyšší, tím klesá pravděpodobnost, že se nečistoty a tekutiny dostanou mimo koberec. Dále se koberce odlišují hloubkou a kresbou vzorku, který zabraňuje přelévání vody a přemisťování špíny.

Protiskluzová úprava pro stabilitu

Od gumových koberců očekáváme hlavně praktické funkce. Mezi ně patří také protiskluzová úprava na spodní a vrchní části. Koberce nebudou putovat po podlaze a nebudou vám na nich klouzat vlhké boty. O dlouhodobou životnost gumových koberců se postará vyztužení v namáhaných místech kolem pedálů.

Každý výrobce se snaží prosadit a získat konkurenční náskok. Společnost Gledring například zaujme parfémovanými autokoberci a atraktivním vzorkem. Oproti tomu společnosti Rigum, Petex a Rezaw-Plast sází na konzervativní přístup a přinášejí zákazníkům autokoberce s klasickým vzorem.

Ukotvení gumových koberců

Na trhu narazíte na univerzální autokoberce a na gumové koberce vyrobené na míru. Univerzální koberce musíte přizpůsobit rozměrům podlahy a různě je ořezávat. Výsledkem budete pravděpodobně zklamáni a koberce nebudou plnit svou funkci. Oproti tomu gumové autokoberce na míru zakoupíte přesně pro váš model a roku vozu a snadno je ukotvíte. Není nic horšího než nesprávný rozměr gumového koberce, který se shrnuje a nedrží na svém místě.

Pár slov závěrem

Shrňme si, čemu byste měli před nákupem autokoberce věnovat pozornost: všímejte si materiálu, výšky okrajů, vzorku, rozměrů a ukotvení.

Díky tomu vyberete autokoberec, který ochrání interiér před znečištěním a nebude vás rozptylovat během jízdy klouzáním po podlaze.

Doporučujeme

Trump chce uvalit další cla. Na mušce má Brazílii

Úřad obchodního zástupce Spojených států (USTR) navrhl uvalení cla ve výši 25 procent na Brazílii. Jako důvod uvedl nekalé obchodní praktiky. Úřad vyšetřuje několik dalších obchodních partnerů USA, kteří by mohli čelit novým clům.

Trump o rozhovorech s Íránem: Je mi to jedno, začíná to být nuda

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval možný krach mírových rozhovorů s Íránem. Prohlásil, že jednání „začínají být nudná“ a že „je mu úplně jedno“, jestli skončí. Podle íránské tiskové agentury Tasnín íránští vyjednavači zastavili dialog a předávání zpráv s USA kvůli izraelské vojenské aktivitě v Libanonu.

USA uvažují o rozmístění jaderných zbraní v dalších evropských zemích NATO

Spojené státy uvažují o rozmístění jaderných zbraní v dalších evropských zemích, které jsou v NATO, píše dnes list Financial Times (FT). Cílem je ujistit spojence, že omezení americké konvenční vojenské podpory neoslabí bezpečnostní záruky. Zájem o rozmístění amerických jaderných zbraní už projevily Polsko a některé pobaltské země.

Libanon oznámil částečné příměří mezi Izraelem a Hizballáhem

Libanon oznámil dohodu o částečném zastavení útoků mezi Hizballáhem a Izraelem. Příměří se týká především Bejrútu a jeho předměstí, boje na jihu Libanonu však pokračují a situaci dál komplikuje napětí mezi Spojenými státy a Íránem.

Ogrodníková ovládla oštěp na Odložilově memoriálu

Bronzová olympijská medailistka Nikola Ogrodníková se po mateřské pauze dál vrací do formy. Na Odložilově memoriálu v Praze vyhrála soutěž oštěpařek výkonem 59,87 metru. Dařilo se také dálkaři Radku Juškovi, koulaři Tomáši Staňkovi nebo oštěpaři Martinu Konečnému, který si výrazně vylepšil osobní rekord.

Kyjev a Dnipro čelily ruským vzdušným úderům, nejméně devět mrtvých, tvrdí úřady

Ruský vzdušný úder na ukrajinské město Dnipro v noci na dnešek zabil nejméně pět lidí, dalších 25 zranil. Podle agentur Reuters a AFP to uvedly místní úřady. Rozsáhlému vzdušnému úderu čelil v noci i Kyjev. Starosta Vitalij Kličko uvedl, že v Kyjevě útoky zabily čtyři lidi a zranily jich dalších 58. V metropoli na několika místech vypukly požáry a část města zůstala bez proudu, dodal Kličko. Brzy ráno se podle agentury Reuters v Kyjevě znovu ozývaly výbuchy.

Kolumbii čeká napjaté finále prezidentských voleb

Kolumbijské prezidentské volby míří do druhého kola. V něm se 21. června utkají pravicový populista Abelardo de la Espriella a levicový senátor Iván Cepeda. První kolo ukázalo hluboce rozdělenou zemi, kde voliči dali jasně přednost výrazným politickým pólům před tradičním středem.

CSG získala zakázku od americké armády

Česká zbrojařská skupina CSG posiluje svou pozici na americkém obranném trhu. Její dceřiná společnost Federal Ammunition uzavřela dohodu s americkou armádou, která se týká patentované technologie nábojnic Peak Alloy. Smlouva otevírá cestu k dodávkám až 40 milionů kusů.

Írán zastavuje dialog a výměnu zpráv s USA

Íránský vyjednávací tým zastavuje dialog a předávání zpráv se Spojenými státy pomocí prostředníků, důvodem je izraelské porušování příměří v Libanonu, uvedla dnes agentura Tasním. Zdroj této informace ale nesdělila. Teherán podle agentury hodlá zcela zablokovat Hormuzský průliv, který je významnou dopravní tepnou pro vývoz ropy a plynu z Perského zálivu, a s pomocí spojenců otevřít novou frontu v průlivu Báb al-Mandab, který je klíčovým uzlem pro obchodní plavbu spojující Rudé moře s Adenským zálivem.

KOMENTÁŘ: Už žádná Toyota. Japonský akciový trh korunoval po 22 letech nového vládce

Od roku 2003 platilo, že automobilka Toyota je nejsilnější japonskou společností. Status quo teď ale po dvou dekádách narušil tokijský holding SoftBank. Titul vyrostl díky investicím do AI společností a během půl roku doručil investorům nadstandardní výnos. V čem tkví úspěch SoftBank?

Írán odmítl zprávy o údajně chystané rezignaci prezidenta Pezeškjána

Íránští představitelé označili zprávy o tom, že se íránský prezident Masúd Pezeškján chystá rezignovat, za vymyšlené a za protiíránskou propagandu, jejímž cílem je podkopávat jednotu íránského národa. S odkazem na své zdroje o tom dnes napsala íránská agentura Tasním.

Vláda podnikne kroky k odvolání prezidenta, oznámil Magyar

Maďarský premiér Péter Magyar po dnešním setkání s prezidentem Tamásem Sulyokem prohlásil, že vláda okamžitě zahájí právní kroky nezbytné k výměně prezidenta. Vládní strana Tisza disponuje v parlamentu ústavní většinou. Magyar označuje Sulyoka, který je ve funkci od roku 2024, za loutku předchozího premiéra Viktora Orbána.

Po ruských útocích informují ukrajinské úřady o desítkách raněných

Nejméně osm lidí, včetně tří dětí, utrpělo zranění při útocích ruských dronů v Černihivské oblasti, informovali ukrajinští záchranáři. Dalších šest zraněných si podle záchranářů vyžádal nálet ruských dronů na Oděsu. Devět lidí bylo zraněno při ruských útocích na Charkov a okolí, oznámil šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Moskva naopak bez podrobností informovala o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Ropa zdražuje. Trhy znervóznil izraelský postup v Libanonu

Ceny ropy v pondělí 1. června vzrostly o více než dvě procenta. Důvodem je průnik izraelské armády hlouběji do libanonského území. Tento krok, odsouzený mezinárodním společenstvím, vyvolává obavy o pokračující rozhovory mezi USA a Íránem.

Rubio jednal se zástupci Libanonu a Izraele o návrhu plánu na uklidnění situace

Americký ministr zahraničí Marco Rubio hovořil s libanonským prezidentem Josephem Aúnem i izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o diplomatických jednáních mezi Izraelem a Libanonem a navrhl plán, který by umožnil postupné uklidnění situace. S odvoláním na amerického úředníka to dnes napsala agentura Reuters. Izrael okupuje část Libanonu a ostřeluje mimo jiné pozice libanonské militantní skupiny Hizballáh.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama