Švédská aktivistka Greta Thunberg oznámila, že se po maturitě zúčastnila poslední páteční „školní stávky“ za klima. Zároveň nicméně slíbila, že bude protestovat dál. Informuje o tom BBC, Sky News a další servery.
„Dvě stě padesátý první týden školní stávky. Dnes končím školu, což znamená, že už nebudu moci dělat školní stávky,“ cituje BBC její tweet.
School strike week 251. Today, I graduate from school, which means I’ll no longer be able to school strike for the climate. This is then the last school strike for me, so I guess I have to write something on this day.
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) June 9, 2023
Thread🧵 pic.twitter.com/KX8hHFDyNG
Chodit protestovat před švédský parlament bude ale stále. „Budu pokračovat v pátečních protestech, i když to technicky vzato není „školní stávka“. Nemáme prostě jinou možnost než udělat vše, co je v našich silách. Boj teprve začíná.“
„Když jsem v roce 2018 začala stávkovat, nikdy jsem nemohla očekávat, že to k něčemu povede. Po třech týdnech každodenní stávky jsme byli malá skupinka dětí, která se rozhodla, že v tom bude každý pátek pokračovat. A podařilo se,“ cituje jí Sky News. „Jsme stále tady a neplánujeme nikam odcházet. Od doby, kdy jsme začali, se toho hodně změnilo, a přesto máme před sebou ještě hodně cesty.“
Obvinila „ty, kteří jsou u moci“, že upřednostňují „chamtivost, zisk a hospodářský růst“ před planetou. „Rychle se blížíme k potenciálním nelineárním ekologickým a klimatickým bodům zvratu, které nemůžeme ovlivnit,“ varovala.
Autistická aktivistka
Greta, které je nyní 20 let, se stala symbolem boje mladých lidí za to, aby se svět zbavil fosilních paliv, která oteplují planetu. Bylo jí 15 let, když v roce 2018 začala protestovat před švédským parlamentem. S nápisem „školní stávka za změnu klimatu“ říkala, že bude stávkovat, dokud politici nezačnou jednat.
Její samostatný protest vedl k různým hnutím v Evropě, USA a Austrálii, známým jako Fridays for Future nebo School Strike for Climate.
Ve svém životopise na Twitteru se označuje jednoduše jako „autistická aktivistka za klimatickou spravedlnost“. Často nadává světovým lídrům na mezinárodní scéně, které jednou obvinila, že jí ukradli dětství. Byla také nominována na Nobelovu cenu míru.
Na začátku letošního roku byla krátce zadržena na protestu proti uhlí v Německu. Byla hlavním řečníkem na tamější demonstraci a policie ji zadržela a vyvedla z místa dokonce dvakrát.
„My, kteří se můžeme ozvat, máme povinnost tak učinit. Abychom všechno změnili, potřebujeme všechny,“ uvedla.