Protext ČTKGrand Prix architektů za rok 2023 získalo sídlo společnosti Kloboucká Lesní

Grand Prix architektů za rok 2023 získalo sídlo společnosti Kloboucká Lesní

Praha – Grand Prix architektů za rok 2023 získalo sídlo lesnické společnosti Kloboucká Lesní v obci Bylnice na Zlínsku. Autorem stavby je studio mjölk architekti. Firma se snaží prosazovat udržitelné hospodaření s lesem a krajinou, její sídlo je transparentním objektem plným skla, dřeva a volného prostoru. Ceny ve 30. ročníku soutěže pořádané Obcí architektů se dnes předávaly v pražském Veletržním paláci. Cenu za celoživotní dílo dostala Zdeňka Vydrová, architektka a urbanistka, dlouholetá městská architektka Litomyšle a posléze i Tišnova.

„Vítěz Grand Prix vykazuje výjimečně vysokou kvalitu architektury zvláště v kontextu vesnice. Jednoduchý jazyk budovy konstrukce rámu ve tvaru A je decentní a elegantní, využívá materiály z přírody, vzduch, vodu, dřevo… stejně jako úspěchu architektů tleskáme i filantropickým záměrům klientů,“ řekla dnes předsedkyně poroty, architektka Amanda Leveteová, která léta spolupracovala s Janem Kaplickým.

V kategorii rekonstrukce cenu dostala obnova objektu historických městských jatek v Ostravě, z nichž vznikla galerie současného umění PLATO Contemporary Art Gallery. Rekonstrukce je prací polských architektů Roberta Konieczného, Michała Lisińského a Doroty Skóraové. V téže kategorii porota ocenila také rekonstrukci kostela Nanebevzetí Panny Marie v Oseku a obnovu barokní kaple sv. Václava v Praze Suchdole.

V kategorii Novostavba cenu dostaly komunitní bytový dům pro seniory Křenovice, Vinařství přátelé Pavlova, základna technických služeb v Praze Lysolajích a bytový dům Bratislavská 52 v Brně. Jako šetrná stavba byla oceněna revitalizace školy Českobrodská v Praze, v kategorii urbanismus má cenu lávka v Litomyšli, v kategorii krajinářská architektura a zahradní tvorba porotci ocenili park na Moravském náměstí v Brně. Jako nejzdařilejší ateliér ocenili edukační centrum České filharmonie v Praze a cenu v kategorii architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře byl oceněn KVIFF.TV park, tedy pavilon, který postavili pro různá setkávání a debaty pořadatelé karlovarského filmového festivalu v místě a čase jeho konání. Pořadatelé Grand Prix architektů dnes udělili ještě 14 čestných uznání.

Architekt Josef Pleskot v laudatiu na Vydrovou připomněl, že čtyřiašedesátiletá architektka je celým svým životem i tvorbou spjata s jižní Moravou. Charakteristická pro její tvorbu je podle něj velkorysost a přímost i sebevědomý a brilantní výtvarný cit, velká zodpovědnost, ale i uvolněná grácie, kterou má a vyzařuje. V Brně absolvovala Fakultu architektury VUT a po studiích nastoupila do Stavoprojektu Brno do ateliéru architekta Viktora Rudiše.

V roce 1991 založila vlastní ateliér, o rok později začala pracovat ve funkci městské architektky Litomyšle. Právě nenápadná práce na rozvoji architektonické kultury v Litomyšli se stala jejím celoživotním dílem, za které v roce 2016 získala Cenu ministra kultury.

V rámci vlastní architektonické praxe Vydrová často spolupracovala s ateliérem Rudiš + Rudiš. V 90. letech se podílela například na projektu domu s pečovatelskou službou v Litomyšli nebo na úpravách Pavilonu G na brněnském výstavišti. S ateliérem Rudiš + Rudiš a architektem Ivanem Kolečkem také řešila rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Samostatných realizací má Vydrová poskrovnu. V roce 2006 byl podle jejího projektu přestavěn původně hospodářský objekt na okraji Břeclavi na rodinný dům, její nejosobitější realizaci pak je drobná novostavba Galerie Pakosta pod zámeckým návrším.

Doporučujeme

Kolumbii čeká napjaté finále prezidentských voleb

Kolumbijské prezidentské volby míří do druhého kola. V něm se 21. června utkají pravicový populista Abelardo de la Espriella a levicový senátor Iván Cepeda. První kolo ukázalo hluboce rozdělenou zemi, kde voliči dali jasně přednost výrazným politickým pólům před tradičním středem.

CSG získala zakázku od americké armády

Česká zbrojařská skupina CSG posiluje svou pozici na americkém obranném trhu. Její dceřiná společnost Federal Ammunition uzavřela dohodu s americkou armádou, která se týká patentované technologie nábojnic Peak Alloy. Smlouva otevírá cestu k dodávkám až 40 milionů kusů.

Írán zastavuje dialog a výměnu zpráv s USA

Íránský vyjednávací tým zastavuje dialog a předávání zpráv se Spojenými státy pomocí prostředníků, důvodem je izraelské porušování příměří v Libanonu, uvedla dnes agentura Tasním. Zdroj této informace ale nesdělila. Teherán podle agentury hodlá zcela zablokovat Hormuzský průliv, který je významnou dopravní tepnou pro vývoz ropy a plynu z Perského zálivu, a s pomocí spojenců otevřít novou frontu v průlivu Báb al-Mandab, který je klíčovým uzlem pro obchodní plavbu spojující Rudé moře s Adenským zálivem.

KOMENTÁŘ: Už žádná Toyota. Japonský akciový trh korunoval po 22 letech nového vládce

Od roku 2003 platilo, že automobilka Toyota je nejsilnější japonskou společností. Status quo teď ale po dvou dekádách narušil tokijský holding SoftBank. Titul vyrostl díky investicím do AI společností a během půl roku doručil investorům nadstandardní výnos. V čem tkví úspěch SoftBank?

Írán odmítl zprávy o údajně chystané rezignaci prezidenta Pezeškjána

Íránští představitelé označili zprávy o tom, že se íránský prezident Masúd Pezeškján chystá rezignovat, za vymyšlené a za protiíránskou propagandu, jejímž cílem je podkopávat jednotu íránského národa. S odkazem na své zdroje o tom dnes napsala íránská agentura Tasním.

Vláda podnikne kroky k odvolání prezidenta, oznámil Magyar

Maďarský premiér Péter Magyar po dnešním setkání s prezidentem Tamásem Sulyokem prohlásil, že vláda okamžitě zahájí právní kroky nezbytné k výměně prezidenta. Vládní strana Tisza disponuje v parlamentu ústavní většinou. Magyar označuje Sulyoka, který je ve funkci od roku 2024, za loutku předchozího premiéra Viktora Orbána.

Po ruských útocích informují ukrajinské úřady o desítkách raněných

Nejméně osm lidí, včetně tří dětí, utrpělo zranění při útocích ruských dronů v Černihivské oblasti, informovali ukrajinští záchranáři. Dalších šest zraněných si podle záchranářů vyžádal nálet ruských dronů na Oděsu. Devět lidí bylo zraněno při ruských útocích na Charkov a okolí, oznámil šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Moskva naopak bez podrobností informovala o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Ropa zdražuje. Trhy znervóznil izraelský postup v Libanonu

Ceny ropy v pondělí 1. června vzrostly o více než dvě procenta. Důvodem je průnik izraelské armády hlouběji do libanonského území. Tento krok, odsouzený mezinárodním společenstvím, vyvolává obavy o pokračující rozhovory mezi USA a Íránem.

Rubio jednal se zástupci Libanonu a Izraele o návrhu plánu na uklidnění situace

Americký ministr zahraničí Marco Rubio hovořil s libanonským prezidentem Josephem Aúnem i izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o diplomatických jednáních mezi Izraelem a Libanonem a navrhl plán, který by umožnil postupné uklidnění situace. S odvoláním na amerického úředníka to dnes napsala agentura Reuters. Izrael okupuje část Libanonu a ostřeluje mimo jiné pozice libanonské militantní skupiny Hizballáh.

Trump mluví o dohodě. Útoky mezi USA a Íránem ale pokračují

Spojené státy bombardovaly cíle spojené s Íránem v Kuvajtu poté, co islámská republika sestřelila americký dron. Kuvajt informoval, že jeho protivzdušná obrana zachytila několik dronů a raket. I přes vzájemné útoky křehké příměří trvá a jednání o konci války pokračují.

Macron: Francie zadržela tanker plující z Ruska, na který byly uvaleny sankce

Francouzské námořnictvo v Atlantiku zadrželo tanker plující z Ruska, na který byly uvaleny mezinárodní sankce, uvedl na síti X francouzský prezident Emmanuel Macron. Námořnictvo obsadilo plavidlo nazvané Tagor v mezinárodních vodách v neděli při společné operaci s podporou několika partnerů včetně Británie. Podle agentury AFP je to čtvrtý tanker, který Francie takto zastavila.

Výbuch skladu výbušnin v Myanmaru zabil desítky lidí

Silná exploze v severovýchodním Myanmaru připravila o život desítky lidí a další desítky zranila. Neštěstí zasáhlo obec Kaung Tat ve státě Šan poblíž čínských hranic, kterou kontrolují povstalci z Ta'ang National Liberation Army.

Lidstvo už dávno žije na ekologický dluh

Lidstvo žije na obrovský ekologický dluh a současná globální populace už dávno překročila hranici, kterou dokáže Země dlouhodobě unést. Bez drastických změn ve spotřebě zdrojů a přístupu k přírodě hrozí zhroucení ekosystémů, kritický nedostatek potravin i vody a nezvratné zhoršení klimatické krize. Pohodlný život miliard lidí je v současnosti možný jen díky drancování neobnovitelných zásob planety.

Lékaři bez hranic varují: šíření eboly v Kongu je alarmující

Rychlé šíření eboly v Konžské demokratické republice vyvolává vážné obavy zdravotnických organizací. Lékaři bez hranic (MSF) upozorňují, že rozsah epidemie krátce po jejím vyhlášení nemá v historii obdobu.

Volby na Maltě vyhrála vládnoucí Labouristická strana, počtvrté v řadě

Maltský premiér Robert Abela dnes oznámil vítězství své Labouristické strany v předčasných parlamentních volbách, které se konaly v sobotu. Generální tajemník opoziční Nacionalistické strany Charles Bonello v prohlášení pro veřejnoprávní stanici TVM porážku uznal.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama