menu

23.8 C
Czech
Úterý 1. července 2025

Turecká policie na zakázaném pochodu hrdosti v Istanbulu zatkla nejméně 30 lidí

Na zakázaném pochodu hrdosti pořádaném příslušníky sexuálních menšin policie v centru Istanbulu zadržela nejméně 30 lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na jednoho z opozičních politiků. Podle agentury AFP bylo před pochodem zatčeno více než 50 lidí. Pochody hrdosti jsou ve městě zakázané od roku 2015. Na záznamu, který má Reuters k dispozici, jsou vidět policisté, jak se potýkají se skupinou aktivistů s duhovými vlajkami. Poté je obklíčí a naloží do policejních dodávek.

Češky sahaly po senzaci, ale Španělky ve druhé půli rozhodly

České basketbalistky byly ve čtvrtfinále mistrovství Evropy blízko velkému překvapení. V první půli dominovaly a do šaten šly s náskokem 44:33. Po změně stran ale soupeřky zabraly naplno a skóre otočily. Španělsko zvítězilo 88:81 a postoupilo do semifinále.

Geneticky modifikované organismy by mohly být v Anglii brzy povoleny

Policie při záplavách v Paříži pouštěla skladbu z Titaniku, veřejnost reagovala pozitivně

Paříž zasáhla 25. června intenzivní bouře. I přes vážnost situace se neubránila nadsázce policie, která při průjezdu zatopenou ulicí pouštěla slavnou romantickou baladu z filmu Titanik od Céline Dion. Video z této groteskní scény se stalo okamžitě virálním a vzbudilo převážně pozitivní ohlasy. Veřejnost oceňuje nadsázku v těžkých časech.

Říká se, že geneticky upravené plodiny by mohly být potravinami budoucnosti. Příkladem může být bezlepková pšenice nebo geneticky upravená odrůda rýže, tzv. zlatá rýže, která by mohla zabránit oslepnutí dětí z nedostatku vitaminu A v rozvojových zemích. Genetická úprava plodin a hospodářských zvířat by mohla být v Anglii brzy povolena. Vláda na toto téma zahájila ve čtvrtek diskuzi. Informoval o tom Guardian.

Prostřednictvím úpravy genů by bylo možné vytvořit plodiny, které by měly lepší nutriční vlastnosti, či hospodářská zvířata, která by byla odolná vůči klíčovým chorobám a snížila by se tak spotřeba antibiotik. Současná přísná pravidla týkající se geneticky modifikovaných organismů pocházejí z EU a téměř znemožňují genetickou úpravu plodin a hospodářských zvířat. Britští ministři uvedli, že změna pravidel přinese spotřebitelům a zemědělcům široké výhody. Mezi ně patří zdravější potraviny, lepší životní podmínky pro zvířata a co nejnižší negativní dopady zemědělství na životní prostředí.

Některé organizace ovšem vyjádřily nad uvolněním pravidel obavy. Dle nich by to mohlo vést ke zhoršení kvality životních podmínek zvířat a mohlo by dojít k upřednostnění rychlejšího růstu zvířat nad jejich zdravím.

Co jsou to geneticky modifikované organismy?

Klima se mění a světová populace roste. Požadavky na produkci se tak zvyšují. Jedním z řešení mohou být i genetické modifikace organismů. Díky nim se tak podaří rychle dosáhnout požadovaných změn, které byly dříve možné pouze za pomoci zdlouhavého selektivního šlechtění rostlin a zvířat. Úpravy genů jsou možné díky nástrojům jako je Crispr/Cas9, který umožňuje vědcům cílit na části DNA a odstraňovat je nebo měnit. Tento nástroj se stal mezi vědci velmi populárním a byla za něj v loňském roce udělena Nobelova cena za chemii. Vpravování DNA z jednoho druhu do druhého bude však nadále podléhat téměř úplnému zákazu.

„Genová editace má schopnost využít genetické zdroje, které poskytla matka příroda, za účelem řešení výzev naší doby. Patří sem šlechtění plodin, které dosahují lepších výsledků, snížení nákladů pro zemědělce a dopadů na životní prostředí a pomoc nám všem v přizpůsobení se výzvám změny klimatu,“ říká pro Guardian George Eustice, státní tajemník pro životní prostředí, potraviny a venkovské záležitosti.

V některých zemích mají takto upravené potraviny licenci na prodej. V Japonsku smí například prodávat rajčata, která mohou pomoci snížit krevní tlak.

Kuře
U brojlerových kuřat vedl rychlý růst k abnormalitám nohou.

Nemusí však přinášet pouze výhody…

Peter Stevenson, který se zapojil do kampaně skupiny Compassion in World Farming, však uvedl pro Guardian, že úpravy genů by mohly být pro zvířata škodlivé. Poukázal na genetickou selekci brojlerových kuřat u nichž rychlý růst vedl k abnormalitám nohou a u nosnic způsobilo upřednostnění vysoké produkce vajec osteoporózu. Slepice tak byly náchylné ke zlomeninám kostí.

Chov zvířat odolných vůči chorobám by navíc dle Stevensona povzbudil farmáře k intenzivnějším chovům. Došlo by tak k přeplnění farem a snížení dobrých životních podmínek.

Vládní konzultace na toto téma potrvá 10 týdnů a to do 17. března.

Diskuzi uvítali někteří vědci ale i Národní svaz zemědělců (NFU). Viceprezident NFU Tom Bradshaw uvedl: „Nové přesné techniky šlechtění, jako je editace genů, mají potenciál nabídnout obrovské výhody pro britské zemědělství a životní prostředí.” Jsou dle něj naprosto zásadní v pomoci dosáhnout ambicí v oblasti změny klimatu.

Profesor Gideon Henderson uvedl, že povolení v Anglii by nemělo ovlivnit obchod se zemědělskými produkty s EU, což je největší trh pro britské farmáře. „Existují způsoby, jak mohou být geneticky upravené plodiny označeny, aby mohly být zacíleny na trhy, kde můžeme prodávat,“ uvedl.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

Rubinův teleskop zahájil provoz a hned našel tisíce asteroidů

Na vrcholu hory Cerro Pachón v Chile se rozběhl jeden z nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti. Vera C. Rubin Observatory slaví „first light“ – symbolický začátek provozu s prvními zveřejněnými snímky. Nový teleskop je určený k mapování vesmíru v dosud nevídaném detailu. Už během zkušebního provozu identifikoval 2 100 nových asteroidů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Thajský ústavní soud zakázal premiérce výkon funkce kvůli spornému telefonátu

Thajský ústavní soud dnes pozastavil výkon funkce premiérky Petongtán Šinavatrové. Rozhodl tak v kauze telefonátu s bývalým kambodžským premiérem Hun Senem, kterým se bude zabývat na podnět senátorů, informuje agentura Reuters. Zákaz výkonu premiérské funkce platí, dokud soud nevydá v tomto případu rozhodnutí. Premiérka uvedla, že rozhodnutí soudu přijímá.

Ruský „Ježíš ze Sibiře“ jde na 12 let do vězení. Týral své následovníky

Bývalý dopravní policista Sergej Torop, který si říkal Vissarion a vydával se za reinkarnaci Ježíše Krista, půjde na 12 let do ruského vězeňského tábora. Soud v Novosibirsku jej v pondělí shledal vinným z psychického a fyzického týrání svých stoupenců i z manipulace, kterou z nich léta tahal peníze.
Reklama

DOPORUČUJEME

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

Rubinův teleskop zahájil provoz a hned našel tisíce asteroidů

Na vrcholu hory Cerro Pachón v Chile se rozběhl jeden z nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti. Vera C. Rubin Observatory slaví „first light“ – symbolický začátek provozu s prvními zveřejněnými snímky. Nový teleskop je určený k mapování vesmíru v dosud nevídaném detailu. Už během zkušebního provozu identifikoval 2 100 nových asteroidů.

Archeologové v Londýně poskládali fragmenty nalezených římských nástěnných maleb

Archeologové v Londýně poskládali dohromady fragmenty jednoho z největších souborů římských nástěnných maleb, jaké se kdy v britské metropoli našly. Informovala o tom dnes agentura AFP nebo stanice BBC a CNN s odvoláním na londýnské muzeum archeologie (MOLA). Na 2000 let staré kusy zdí podle muzea kdysi zdobily asi 20 zdí luxusní římské vily, která se nacházela v současné londýnské čtvrti Southwark.

Oranžové skleněné kuličky z Měsíce odhalují jeho výbušnou minulost

Když se astronauti z mise Apollo poprvé procházeli po Měsíci, čekali šedé kamení a prach. Místo toho našli něco, co vypadalo jako poklad: drobné oranžové skleněné kuličky rozeseté po povrchu. Vzorky přivezli zpět na Zemi a vědci je půl století zkoumali. Teď konečně víme, co nám tyto kuličky říkají o minulosti Měsíce.

Zvíře, které regeneruje celé končetiny, ukazuje cestu lidem

Malý mexický mlok, axolotl, dokáže zregenerovat celé končetiny během několika týdnů. Vědcům se teď podařilo objasnit klíčovou část tohoto procesu. Objev by mohl v budoucnu pomoci s obnovou ztracených částí těla i u lidí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Thajský ústavní soud zakázal premiérce výkon funkce kvůli spornému telefonátu

Thajský ústavní soud dnes pozastavil výkon funkce premiérky Petongtán Šinavatrové. Rozhodl tak v kauze telefonátu s bývalým kambodžským premiérem Hun Senem, kterým se bude zabývat na podnět senátorů, informuje agentura Reuters. Zákaz výkonu premiérské funkce platí, dokud soud nevydá v tomto případu rozhodnutí. Premiérka uvedla, že rozhodnutí soudu přijímá.

Ruský „Ježíš ze Sibiře“ jde na 12 let do vězení. Týral své následovníky

Bývalý dopravní policista Sergej Torop, který si říkal Vissarion a vydával se za reinkarnaci Ježíše Krista, půjde na 12 let do ruského vězeňského tábora. Soud v Novosibirsku jej v pondělí shledal vinným z psychického a fyzického týrání svých stoupenců i z manipulace, kterou z nich léta tahal peníze.

Izraelská armáda přiznala civilní oběti střelby u humanitárních center v Gaze

Izraelská armáda dnes připustila, že při střelbě ze strany izraelských vojáků u center rozdělujících humanitární pomoc v Pásmu Gazy byly oběti mezi palestinským civilním obyvatelstvem, píší izraelská média. Tyto incidenty armáda vyšetřuje a na základě ponaučení z nich vydala svým jednotkám instrukce, uvedl mluvčí armády. Podle OSN bylo od 19. května, kdy Izrael uvolnil 11týdenní blokádu Pásma Gazy, zabito přes 400 Palestinců čekajících na humanitární pomoc, píše agentura Reuters.

Bittner pojede poprvé Tour de France

Pavel Bittner si letos odbude premiéru na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. Ve 22 letech se stal členem osmičlenné sestavy týmu Picnic PostNL pro 112. ročník Tour de France, který odstartuje v sobotu 5. července v Lille.

V Británii vyřešili téměř 60 let starý případ díky DNA. Z vraždy Louisy Dunne obvinili 92letého muže

Téměř šest desetiletí zůstávala vražda Louisy Dunne nevyřešená. Až nyní, po opětovném prošetření případu, byl Ryland Headley (92) shledán vinným ze znásilnění a vraždy 75leté ženy, ke které došlo v roce 1967 v Bristolu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás