Reklama
15.2 C
Czech
Úterý 10. března 2026
ZprávyGaza: Sedm rukojmích bylo zabito, tvrdí Hamás

Gaza: Sedm rukojmích bylo zabito, tvrdí Hamás

Sedm rukojmích zadržovaných v pásmu Gazy zemřelo, uvedlo v pátek hnutí Hamás. Skupina obvinila z úmrtí izraelské bombardování. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.

Hamás tvrdí, že zahynulo také „několik“ jejich bojovníků. Počet zabitých rukojmích by mohl nyní přesáhnout 70, dodal Abu Ubaida, mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu, v prohlášení na Telegramu. BBC se nepodařilo tuto informaci nezávisle ověřit.

Ze strany Izraele zatím nepřišel žádný komentář a Hamás neposkytl žádné podpůrné důkazy. Izraelští představitelé obecně odmítají reagovat na zveřejňované zprávy Hamásu o rukojmích a považují je za psychologickou válku, upozornila agentura Reuters.

Podle ministerstva zdravotnictví řízeného Hamásem bylo v důsledku rozsáhlé letecké a pozemní kampaně Izraele v Gaze zabito více než 30 000 Palestinců. OSN varuje před hrozícím hladomorem na severu země.

Hamás má zájem o dohodu

V listopadu Hamás v rámci dočasné dohody o příměří s Izraelem propustil 105 rukojmích výměnou za to, že Izrael propustí 240 palestinských vězňů. Podle Izraele je v Gaze stále zadržováno více než 100 rukojmích.

Není známo, kdy došlo k údajné smrti sedmi rukojmích.

V prohlášení zveřejněném na účtu Telegramu brigád Kásam, ozbrojeného křídla Hamásu, mluvčí Abu Obeida naznačil, že skupina má stále zájem na dohodě s Izraelem o propuštění rukojmích výměnou za vězně zadržované Izraelem.

„Potvrzujeme, že cena, kterou přijmeme výměnou za pět nebo deset živých vězňů, je stejná, jakou bychom přijali výměnou za všechny vězně, kdyby je nezabily bombardovací operace nepřítele,“ uvedl mluvčí.

Snaha vyjednat příměří a propuštění rukojmích

Propuštění rukojmích je jedním z ústředních bodů jednání o příměří, která probíhají v Kataru již několik měsíců.

Rozhovory se snaží zajistit krátkodobé příměří, během něhož by rukojmí byla postupně propouštěna. Na oplátku by byli z izraelských věznic propuštěni palestinští vězni, z nichž někteří byli odsouzeni za závažné teroristické trestné činy.

Izraelští vojáci by se měli vzdálit z některých nejlidnatějších oblastí Gazy. Někteří z 1,8 milionu Palestinců, kteří byli v důsledku bojů od října vysídleni, by se mohli vrátit do svých domovů na severu země.

Existují však obavy, že zprávy o smrti rukojmích spolu s úmrtím nejméně 112 lidí při čtvrteční dodávce pomoci do Gazy by mohlo tyto rozhovory zhatit.

Hamás obvinil Izrael ze střelby na civilisty. Izrael však uvedl, že většina z nich zemřela v tlačenici poté, co vypálil varovné výstřely.

Reklama

Doporučujeme

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama