EkonomikaFTX chce získat zpět politické dary Sama Bankmana-Frieda

FTX chce získat zpět politické dary Sama Bankmana-Frieda

Tým dohlížející na konkurzní řízení společnosti FTX upozornil, že dary poskytnuté bývalým generálním ředitelem Samem Bankmanem-Friedem nebo dalšími vedoucími pracovníky by měly být vráceny. Mezi ně patří i více než milion dolarů pro demokratické kandidáty, včetně současného prezidenta Joea Bidena. Informovaly o tom servery Decrypt a The Guardian.

Poté, co burza v listopadu vyhlásila bankrot, dohlíží nyní na činnost FTX její nový CEO John J. Ray III.

FTX uvedla, že se na burzu již „obrátila řada příjemců příspěvků nebo jiných plateb“, které poskytl Sam Bankman-Fried nebo jiní vedoucí pracovníci nebo které byly provedeny na jejich pokyn.

„Tito příjemci požádali o pokyny k vrácení těchto prostředků,“ uvedla FTX ve svém prohlášení. Dodala, že s těmito příjemci „pracuje na zajištění rychlého vrácení těchto prostředků“.

V měsících předcházejících krachu FTX poskytl Bankman-Fried na politických darech odhadem 46,5 milionu dolarů. Z veřejné tabulky, kterou sdílí nezisková organizace OpenSecrets.org, jež sleduje financování amerických volebních kampaní a lobbování, vyplývá, že značná část těchto darů – přes 1,26 milionu dolarů – šla demokratickým kandidátům.

FTX dále uvedla, že pokud nebudou politické příspěvky vráceny „dobrovolně“, hodlá „zahájit řízení s cílem požadovat vrácení těchto plateb“.

Podle burzy jsou „příjemci upozorněni, že provedení platby nebo daru třetí straně (včetně charitativní organizace) ve výši jakékoli platby přijaté od [FTX] nebrání dlužníkům FTX ve vymáhání pohledávky od příjemce nebo jakéhokoli následného nabyvatele“.

Politici věnují dary FTX na charity

Politici, včetně aktivních senátorů a reprezentantů, uvedli, že peníze získané od společnosti Bankman-Fried darovali charitativním organizacím.

Bývalý republikán Beto O’Rourke uvedl, že týden před vyhlášením úpadku FTX vrátil společnosti Bankman-Fried dar ve výši 1 milionu dolarů. Zatímco Bílý dům minulý týden odmítl objasnit, zda vrátí politické dary poskytnuté SBF prezidentu Joe Bidenovi.

Větším problémem, který je ve hře, jsou však politické akční výbory (PAC). Technicky vzato nezávislé organizace, které ovlivňují volby v USA na federální a státní úrovni.

„To není něco, co by mohly vracet. Je to příklad miliardáře, který použil peníze, které ukradl a odklonil na politické příspěvky. Je to příklad korupce v našem politickém systému,“ řekla agentuře AP současná poslankyně Carolyn Bordeaux.

Podle serveru OpenSecrets věnovala společnost FTX více než 41 milionů dolarů organizacím PAC. Ty mohou přijímat neomezené příspěvky od jednotlivců i firem. Musí však zůstat formálně odděleny od kampaní, protože vysílají reklamy nebo sponzorují jiná sdělení na podporu či proti kandidátům.

Největším příjemcem peněz FTX – celých 27 milionů dolarů – je označen demokratický Protect Our Future PAC, který sám sebe popisuje jako organizaci „určenou na pomoc při volbě kandidátů, kteří budou zastánci prevence pandemie“.

Mezi další velká jména na seznamu patří House Majority PAC, Future Forward USA, GMI PAC, America United a Senate Majority PAC.

Doporučujeme

Minibus v Ugandě narazil do slona. Tři lidé zemřeli

Tři lidé přišli o život a další čtyři utrpěli zranění po tragické dopravní nehodě v severozápadní Ugandě. Minibus převážející zaměstnance ugandského daňového úřadu v neděli večer narazil v národním parku Murchison Falls do slona, který přecházel silnici.

KOMENTÁŘ: Horší než covid nebo pád Lehman Brothers. Američany drtí ekonomické vyhlídky

Cena ropy pomalu klesá, americké akcie se zelenají a krize na Blízkém východě jako by neexistovala. Nebo snad ne? Reálná situace v amerických domácnostech ukazuje, že uzavření Hormuzského průlivu poznamenalo Američany víc, než trhy aktuálně připouští. Prozradil to index amerického spotřebitele.

Trump naznačil konec války. Ropa reaguje pádem

Ceny ropy klesly pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel po sobotním prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že válka je skoro u konce, protože se obě strany blíží k urovnání. Vysoce postavený úředník Trumpovy administrativy však upozornil, že mírová dohoda zatím podepsána nebude kvůli pomalým procesům uvnitř íránské vlády.

Izrael v Libanonu zabil další tři lidi, prezident Aún vyzval ke stažení Izraele z jihu

Izraelská armáda navzdory příměří nařídila novou evakuaci deseti jiholibanonských vesnic v okresech Džazín a Nabatíja, uvedla dnes agentura AFP. Podle agentury NNA dnešní izraelské údery zasáhly jedoucí vozidlo v regionu Nabatíja a zabily tři lidi. Brzy ráno izraelské útoky zničily dva obytné domy ve městě Arzún v okrese Súr, několik lidí bylo zraněno. Libanonský prezident Joseph Aún dnes zopakoval, že chce pokračovat v mírových jednáních s Izraelem. Trvá ale na úplném stažení izraelských sil z jihu země.

Chaos v Íránu. Nikdo neví, kde se nejvyšší vůdce skrývá

Íránský nejvyšší vůdce Modžtabá Chámeneí se ukrývá na neznámém místě s omezeným přístupem k vnějšímu světu. Ani americká tajná služba nemá informace o tom, kde se ajatolláh skrývá. Íránští vyjednavači kvůli tomu mají problémy s komunikací uvnitř íránské vládní struktury.

USA a Írán mírní očekávání rychlé dohody

Spojené státy a Írán mírní očekávání, že by v nejbližší době mohl přijít průlom v jednáních o ukončení tři měsíce trvající války. Na stole zůstává hlavně Hormuzský průliv, íránský jaderný program a peníze z íránské ropy zmrazené v zahraničí.

Po pádu budovy na Filipínách pátrají záchranáři po desítkách lidí

Ve filipínském městě Angeles se v neděli zřítila rozestavěná devítipatrová budova. Neštěstí si vyžádalo nejméně jednu oběť a další lidé zůstali pod troskami. Záchranáři několik hodin prohledávali suť pomocí psů, detektorů tepu i těžké techniky.

Ukrajinské útoky si na západě Ruska podle úřadů vyžádaly dva mrtvé

Energetická infrastruktura byla v noci na dnešek poničena při ukrajinském raketovém útoku v západoruské Belgorodské oblasti. Ukrajinský dron jinde v tomto regionu sousedícím s Ukrajinou zabil jednoho člověka a jednoho mrtvého hlásí také Brjanská oblast. Rusko mimo frontu útočilo v ukrajinské Záporožské, Charkovské nebo Dněpropetrovské oblasti, zranění jsou dva lidé. O následcích útoků informovaly úřady v obou zemích.

Při výbuchu vlaku v Pákistánu, k němuž se přihlásili separatističtí ozbrojenci, zahynulo nejméně 24 lidí

Nejméně 24 mrtvých a desítky zraněných si vyžádal nedělní útok na vlak v pákistánské provincii Balúčistán. Vlak převážel příslušníky bezpečnostních složek a jejich rodiny. K útoku se přihlásila separatistická organizace Balúčistánská osvobozenecká armáda, známá pod zkratkou BLA.

V parlamentních volbách na Kypru si připsala zisky krajní pravice i nováčci

V nedělních parlamentních volbách na Kypru posílila krajní pravice. Do parlamentu se dostali i nováčci hlásající boj proti korupci a influenceři, vyplývá z výsledků, které podle analytiků změní politickou scénu v ostrovní na ostrově. K volbám v neděli přišlo něco málo přes půl milionu Kypřanů, kteří volili 56 zákonodárců. Volby byly považovány za lakmusový papírek trendů před prezidentskými volbami za dva roky, píše agentura Reuters.

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen a jednoho dítěte. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedla agentura AFP. Útok na cíl v okrese Nabatíja si vyžádal také devět zraněných.

Čína vyslala na vesmírnou stanici tři astronauty, jeden tam má strávit rok

Čína dnes vyslala na svoji vesmírnou stanici Tchien-kung (Nebeský palác) kosmickou loď Šen-čou 23 s třemi astronauty na palubě. Jeden z nich by měl poprvé strávit na oběžné dráze celý rok, a to kvůli studiu účinků dlouhodobého pobytu v mikrogravitaci. Experiment má pomoci Číně připravit se na budoucí pilotované mise k Měsíci a Marsu, uvedla agentura AFP.

Putin obvinil Ukrajinu z vybombardování studentské koleje, slíbil odvetu

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Ukrajinu z útoku na studentskou kolej v okupovaném městě Starobilsk v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Vůdce Kremlu hrozí odvetou.

Kyjev se stal terčem vzdušného útoku, podle starosty zemřel nejméně jeden člověk

Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na dnešek stalo terčem rozsáhlého vzdušného útoku ze strany Ruska. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Ruská armáda podle agentury AFP k útoku použila balistické rakety i drony. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na síti Telegram uvedl, že údery zabily nejméně jednoho člověka a způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu.

Střelba u Bílého domu skončila smrtí útočníka

Muž se zbraní začal střílet u bezpečnostního stanoviště nedaleko Bílého domu. Tajná služba palbu opětovala a útočník později zemřel v nemocnici. Incident znovu otevřel otázky kolem bezpečnosti v okolí sídla amerického prezidenta.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama