Více
  17.9 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Francouzští učitelé protestují proti covidovým opatřením ve školách

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nejméně tři čtvrtiny učitelů základních škol ve Francii stávkují a polovina škol byla ve čtvrtek uzavřena na protest proti vládním proticovidovým opatřením. Informuje o tom CNN.

  Podle odborového svazu, který je zastupuje, stávkuje také nejméně 62 % učitelů středních škol a gymnázií. Jen v Paříži stávkuje 58 % učitelů a podle kanceláře starosty je ve čtvrtek uzavřeno téměř 200 škol.

  V hlavním městě už učitelé vyšli do ulic. Podle učitelských odborů začal protest ve 13:30 místního času. Malé skupinky učitelů však již byly ve čtvrtek ráno viděny, jak vycházejí do ulic u Vítězného oblouku v Paříži i v dalších městech.

  Francouzské ministerstvo školství ve čtvrtek sdělilo CNN, že zatím nemá žádné oficiální údaje o rozsahu stávky.

  Jeden z francouzských odborářů, který ve čtvrtek ráno hovořil v rozhlasové stanici France Info, uvedl, že stávka „není proti viru“. Je to spíš stávka kvůli nedostatku konzultací, řekl.

  Laurent Berger, šéf Francouzské demokratické konfederace práce, jejíž odbory se ke čtvrteční stávce připojily, uvedl, že školy se o nových opatřeních dozvěděly až den před zahájením nového školního roku. Dodal, že pravidla se mění „neustále“.

  Učitelé a personál jsou podle Bergera „otrávení“ a obvinil ministra školství Jeana-Michela Blanquera, že pandemii ve školách neumí řešit.

  Pravidla se neustále mění

  Hlavním důvodem stávky byl tzv. francouzský zdravotní protokol, který se od prosince několikrát změnil.

  Podle pravidel vyhlášených 2. ledna, den před začátkem nového školního roku, museli studenti, kteří byli v kontaktu s pozitivním jedincem, podstoupit test. Poté se museli sami otestovat o dva a následně o čtyři dny později, aby mohli osobně pokračovat ve výuce.

  Vzhledem k prudkému nárůstu infekcí způsobila změna pravidel obrovský nápor na testovací kapacity a před lékárnami se tvořily dlouhé fronty.

  V reakci na tuto obrovskou poptávku vláda tento týden zmírnila pravidla pro testování studentů.

  Francouzský premiér Jean Castex v pondělí uvedl, že studenti si budou moci v případě pozitivního nálezu u některého ze svých spolužáků udělat samotesty.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS