Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Francouzští učitelé protestují proti covidovým opatřením ve školách

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nejméně tři čtvrtiny učitelů základních škol ve Francii stávkují a polovina škol byla ve čtvrtek uzavřena na protest proti vládním proticovidovým opatřením. Informuje o tom CNN.

  Podle odborového svazu, který je zastupuje, stávkuje také nejméně 62 % učitelů středních škol a gymnázií. Jen v Paříži stávkuje 58 % učitelů a podle kanceláře starosty je ve čtvrtek uzavřeno téměř 200 škol.

  V hlavním městě už učitelé vyšli do ulic. Podle učitelských odborů začal protest ve 13:30 místního času. Malé skupinky učitelů však již byly ve čtvrtek ráno viděny, jak vycházejí do ulic u Vítězného oblouku v Paříži i v dalších městech.

  Francouzské ministerstvo školství ve čtvrtek sdělilo CNN, že zatím nemá žádné oficiální údaje o rozsahu stávky.

  Jeden z francouzských odborářů, který ve čtvrtek ráno hovořil v rozhlasové stanici France Info, uvedl, že stávka „není proti viru“. Je to spíš stávka kvůli nedostatku konzultací, řekl.

  Laurent Berger, šéf Francouzské demokratické konfederace práce, jejíž odbory se ke čtvrteční stávce připojily, uvedl, že školy se o nových opatřeních dozvěděly až den před zahájením nového školního roku. Dodal, že pravidla se mění „neustále“.

  Učitelé a personál jsou podle Bergera „otrávení“ a obvinil ministra školství Jeana-Michela Blanquera, že pandemii ve školách neumí řešit.

  Pravidla se neustále mění

  Hlavním důvodem stávky byl tzv. francouzský zdravotní protokol, který se od prosince několikrát změnil.

  Podle pravidel vyhlášených 2. ledna, den před začátkem nového školního roku, museli studenti, kteří byli v kontaktu s pozitivním jedincem, podstoupit test. Poté se museli sami otestovat o dva a následně o čtyři dny později, aby mohli osobně pokračovat ve výuce.

  Vzhledem k prudkému nárůstu infekcí způsobila změna pravidel obrovský nápor na testovací kapacity a před lékárnami se tvořily dlouhé fronty.

  V reakci na tuto obrovskou poptávku vláda tento týden zmírnila pravidla pro testování studentů.

  Francouzský premiér Jean Castex v pondělí uvedl, že studenti si budou moci v případě pozitivního nálezu u některého ze svých spolužáků udělat samotesty.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama
  Reklama
  Reklama