menu

25.8 C
Czech
Úterý 23. července 2024

Co by pro Izrael znamenalo vítězství Harris v prezidentských volbách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí ráno odletěl do USA. Pozorovatelé se rozpovídali o tom, jaký vliv bude mít současné politické dění v USA na americko-izraelské vztahy a válku v Gaze. Viceprezidentka Kamala Harris má dostatek podpory ve své straně k nominaci do prezidentské kandidatury.

Rusko hlásí zničení pěti ukrajinských dronů, na Ukrajině byl poměrně klid

Ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila pět ukrajinských dronů nad třemi ruskými regiony, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Jeden dron byl podle krátkého komuniké zničen nad Belgorodskou oblastí, další dva nad Voroněžskou oblastí. Později ministerstvo ohlásilo zničení dalších dvou dronů nad Brjanskou oblastí.

Francouzské trhy se hroutí. Bojí se, že se ve Francii odehraje něco jako Brexit a nastane dluhová krize.

Sledujte nás na sítích

Praha 17. června 2024 (PROTEXT) – Francouzské finanční trhy padají. Investoři vidí velké riziko v tom, že se francouzský prezident Emanuel Macron rozhodl vyvolat předčasné volby. Průzkumy dávají totiž velké šance opozici. Mnozí to přirovnávají k volbě o Brexitu. Tehdy si také sebevědomý David Cameron myslel, že má vše pod kontrolou, aby nakonec nechtěně odstartoval Brexit.

Reklama

Investoři už jsou zkušení a bojí se, že by pád francouzské vlády mohl vést k nové dluhové krizi, jakou jsme viděli při záchraně Řecka. Jenže Řecko je maličké a bezvýznamné. Tentokrát bude zasažen motor EU. Dopad na Evropu bude nesrovnatelně větší. Nákaza se může velmi rychle šířit do předlužené Itálie, Řecka a dalších.

Vládní politici šíří paniku, investoři se bojí

Špatné je, že se vládní politici snaží nešikovně šikovat své spojence proti opozici. Vybrali si totiž velmi špatný způsob, který ukazuje, že vůbec nerozumí finančním trhům. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire, který má na prestižních školách vystudovanou francouzskou literaturu, veřejně predikuje, že pokud vyhraje Marine Le Penová, přijde finanční krize. To možná funguje na voliče, ale nikoli na investory. Co horšího mohl vládní politik zodpovědný za finance říct? To je absolutně šílený výrok.

Finanční trhy na podobně nerozumné prohlášení pochopitelně reagují. Investoři chtějí platit prémii za to, že budou držet francouzské státní dluhopisy. U desetiletého státního dluhopisu jsme proto viděli rekordní skok během jednoho týdne.

Reklama

Jinými slovy, Francii rekordně rychle roste cena, za kterou se bude zadlužovat. Rozdíl mezi výnosy dluhopisů Francie a Německa je nyní nejvyšší od roku 2017. Francie se tak nyní bude zadlužovat dráž než Portugalsko, které je na absolutní periferii.

Prudký propad zažily i francouzské akcie. Burza během jediného týdne ztratila 210 miliard dolarů. To je varovné. Největší pád přitom zažily banky, které právě drží státní dluhopisy. Ty největší z nich ztratily během týdne 12 až 16 %.

Řecko nás naučilo, jak vypadá dluhová krize.

Jen slepý nevidí paralelu s rokem 2011, kdy bankrotovalo Řecko. Tehdy mu byla část dluhu odpouštěna a velmi výrazně mu pomohla Evropská centrální banka (ECB), která vytvořila poptávku po tom, co nikdo nechtěl a díky tomu nespadla hodnota řeckých dluhopisů na absolutní nulu.

Tehdy hrozilo, že euro jako společná evropská měna zanikne, nebo se alespoň část eurozóny oddělí. Byl proto enormní politický tlak na to, aby bylo Řecko zachráněno za jakoukoli cenu, což se nakonec i přes protesty mnohých povedlo. Ale bylo to sakra drahé a nikdo si to nechce zopakovat. U Francie by to bylo mnohokrát dražší než u Řecka. Vůbec si tu částku nechci představit.

Nyní se otevírá otázka, zda ECB znovu nevykoupí francouzský dluh a všechny problémy nezamete pod koberec jako minule, aby někdy v budoucnosti, ve chvíli, kdy se to nebude vůbec hodit, vybublal dluh na hladinu.

Šéfka ECB se k tomu na konferenci v chorvatském Dubrovníku odmítla vyjádřit a jen zopakovala nic nového neříkající mantru, že ECB dodrží svůj mandát a že bude držet inflaci pod kontrolou. Tím investory bývalá francouzská ministryně financí nikterak neuklidnila. Plamen strachu a nejistoty hoří dál.

To, že francouzský prezident prohrál evropské volby a vyvolal nové, by bylo bez problémů, kdyby nebyla Francie předlužená, její dluh přesahující magickou hranici 100 % HDP je v EU třetí nejvyšší.

To je prostě neomluvitelné. Investoři jsou proto na podobné věci daleko více citliví, než kdyby se jednalo o ČR. My máme dluh k HDP skoro třikrát nižší. U nás se může Francie učit, ačkoli i my sami víme, že naše veřejné finance jsou v katastrofálním stavu. Evropa jako celek prostě potřebuj odtučňovací kúru a nechce si to přiznat.

Problémem je, že pokud se fiskální krize rozjede ve Francii, bude se velmi rychle šířit do dalších předlužených zemí. Italští a řečtí politici se už proto připravují na velké problémy.

Bez toho, aby za ně zaplatil dluh sever Evropy, se podle mě neobejdou. Nedivil bych se, kdyby najednou padlo několik vlád.

Možná se ale jedná jen o bouři ve sklenici vody

Pamatuji si, jak před deseti lety prvně kandidoval Donald Trump na amerického prezidenta. Tehdy šířil tisk zprávy o tom, že pokud se ujme vlády Trump, přijde katastrofa. Po každém průzkumu, kdy Trump u voličů vyhrál, akcie ve vyděšení jednorázově poklesly, aby se po volbách ukázalo, že to vše byla jen umělá hysterie. Trump vyhrál a v dalších letech šly akcie na nové rekordy. Ten, kdo tehdy nevěřil liberálům, vydělal.

Skoro se mi chce říct, že u Le Penové to bude podobné. Ještě nepředstavila ekonomický program a všichni už vědí, že je špatný. Tentokrát je to ale asi něco jiného než u Trumpa. Předvolební hesla o tom, že hodlá zvýšit vládní výdaje a chce protekcionistickou politiku jsou vážně děsivé.

Místo toho, aby ekonomice předepisovala pokles vládních výdajů, chce léčit ekonomiku přesně opačně. V každém případě toto je klasická levicová politika žití na dluh a na úkor budoucích generací. Absolutně nechápu, proč o ní někdo říká, že je pravicová. Podle mě je jasně levicová, což je v předlužené Evropě vážně nebezpečné.

V každému případě Macron představuje zastánce hlubší evropské integrace. Pokud prohraje, jeho tlak na evropskou branku zmizí. EU se pak může dost změnit. Vzhledem k tomu, že jdeme do neznáma, dá se předpokládat, že se nálada ještě zhorší. Trhy mají raději špatnou budoucnost než nejistou, kde si nemohou spočítat rizika a ztráty.

 

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny CFG a.s.

Mobil: + 420 776 888 228; E-mail: [email protected]

 

Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR

Skupina CFG funguje na českém finančním trhu přes 10 let. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Konsolidovaný obrat celé skupiny je 94 mil. Kč, má přes 1 500 investorů a 360 mil. Kč aktiv. Provozuje také portál Dluhopisomat.cz nejlépe hodnocený dluhopisový inzertní portál v ČR.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Eminem ukončil historickou nadvládu Taylor Swift na Billboard 200

Eminem se svým novým albem The Death of Slim Shady (Coup de Grâce) debutuje na prvním místě žebříčku Billboard 200 a sesazuje tak Taylor Swift s albem The Tortured Poets Department, které drželo první příčku po dobu 12 týdnů. Tímto významným posunem končí historická jízda Swift a potvrzuje Eminemovu sílu v hudebním průmyslu.

Co by pro Izrael znamenalo vítězství Harris v prezidentských volbách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí ráno odletěl do USA. Pozorovatelé se rozpovídali o tom, jaký vliv bude mít současné politické dění v USA na americko-izraelské vztahy a válku v Gaze. Viceprezidentka Kamala Harris má dostatek podpory ve své straně k nominaci do prezidentské kandidatury.

Rusko i Ukrajina hlásí vzdušné útoky nepřítele a sestřelení dronů

Moskva i Kyjev informují o nejnovějších vzdušných útocích nepřítele, přičemž Rusko hlásí kromě sestřelení řady dronů také škody a oběti. Gubernátor ruského Krasnodarského kraje uvedl, že ukrajinská armáda zaútočila na trajekt v přístavu Kavkaz, což si vyžádalo mrtvého a zraněné. Ruské ministerstvo obrany před tím oznámilo likvidaci 25 ukrajinských dronů během noci na dnešek. Ukrajinské vzdušné síly hlásí sestřelení sedmi ruských bezpilotních letounů z osmi.

Palestinské frakce včetně Hamásu a Fatahu podepsaly dohodu v Pekingu

Palestinské hnutí Fatah, teroristické hnutí Hamás a dalších 12 palestinských frakcí dnes v Číně po třech dnech jednání podepsaly dohodu o vytvoření takzvané prozatímní vlády národního usmíření v Pásmu Gazy, až na tomto palestinském území skončí válka. Podle agentury AFP to oznámil čínský ministr zahraničí Wang I.

Netflix vydá dokumentární film k 15. výročí vraždy Steva McNaira

Před 15 lety byl Steve McNair zavražděn. Příští měsíc Netflix představí dokument, který se zaměří na tento zločin. Untold: The Murder of Air McNair bude mít premiéru 20. srpna. Dokument režírovaný Rodney Lucasem a Taylorem Alexanderem Wardem nabídne nový pohled na tragédii kolem bývalého quarterbacka Tennessee Titans a pokusí se zodpovědět otázky, které zůstaly nezodpovězené.

Při protestech v Bangladéši zemřelo nejméně 173 osob, přes 1100 bylo zatčeno

Počet mrtvých v důsledku násilností v Bangladéši v posledních dnech vzrostl na 173. Mezi oběťmi jsou i policisté a úřady zatkly více než 1100 lidí, informovala dnes agentura AFP. Násilí provázelo studentské protesty proti obnovenému mechanismu obsazování pracovních míst ve veřejném sektoru. Bangladéšský nejvyšší soud v neděli většinu kvót zavedených tímto systém zrušil.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

Společnost Porsche Česká republika připomíná důležitost recyklace

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při...

Vital Strategies: Mezinárodní olympijský výbor vyzván k ukončení sponzoringu prodejci slazených nápojů

Paříž 19. července 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední globální odborníci a aktivisté v oblasti zdraví vyzývají k celosvětovému ukončení sponzoringu sportovních akcí výrobci slazených limonád,...

3Kino EduFilm: Podpořte nás a hlasujte pro vzdělání!

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - "I blbost je lepší než totalita" je slavný výrok George Orwella. Jaká je souvislost mezi vzděláním a totalitou?...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Eminem ukončil historickou nadvládu Taylor Swift na Billboard 200

Eminem se svým novým albem The Death of Slim Shady (Coup de Grâce) debutuje na prvním místě žebříčku Billboard 200 a sesazuje tak Taylor Swift s albem The Tortured Poets Department, které drželo první příčku po dobu 12 týdnů. Tímto významným posunem končí historická jízda Swift a potvrzuje Eminemovu sílu v hudebním průmyslu.

Co by pro Izrael znamenalo vítězství Harris v prezidentských volbách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí ráno odletěl do USA. Pozorovatelé se rozpovídali o tom, jaký vliv bude mít současné politické dění v USA na americko-izraelské vztahy a válku v Gaze. Viceprezidentka Kamala Harris má dostatek podpory ve své straně k nominaci do prezidentské kandidatury.

Rusko i Ukrajina hlásí vzdušné útoky nepřítele a sestřelení dronů

Moskva i Kyjev informují o nejnovějších vzdušných útocích nepřítele, přičemž Rusko hlásí kromě sestřelení řady dronů také škody a oběti. Gubernátor ruského Krasnodarského kraje uvedl, že ukrajinská armáda zaútočila na trajekt v přístavu Kavkaz, což si vyžádalo mrtvého a zraněné. Ruské ministerstvo obrany před tím oznámilo likvidaci 25 ukrajinských dronů během noci na dnešek. Ukrajinské vzdušné síly hlásí sestřelení sedmi ruských bezpilotních letounů z osmi.

Palestinské frakce včetně Hamásu a Fatahu podepsaly dohodu v Pekingu

Palestinské hnutí Fatah, teroristické hnutí Hamás a dalších 12 palestinských frakcí dnes v Číně po třech dnech jednání podepsaly dohodu o vytvoření takzvané prozatímní vlády národního usmíření v Pásmu Gazy, až na tomto palestinském území skončí válka. Podle agentury AFP to oznámil čínský ministr zahraničí Wang I.

Netflix vydá dokumentární film k 15. výročí vraždy Steva McNaira

Před 15 lety byl Steve McNair zavražděn. Příští měsíc Netflix představí dokument, který se zaměří na tento zločin. Untold: The Murder of Air McNair bude mít premiéru 20. srpna. Dokument režírovaný Rodney Lucasem a Taylorem Alexanderem Wardem nabídne nový pohled na tragédii kolem bývalého quarterbacka Tennessee Titans a pokusí se zodpovědět otázky, které zůstaly nezodpovězené.

Při protestech v Bangladéši zemřelo nejméně 173 osob, přes 1100 bylo zatčeno

Počet mrtvých v důsledku násilností v Bangladéši v posledních dnech vzrostl na 173. Mezi oběťmi jsou i policisté a úřady zatkly více než 1100 lidí, informovala dnes agentura AFP. Násilí provázelo studentské protesty proti obnovenému mechanismu obsazování pracovních míst ve veřejném sektoru. Bangladéšský nejvyšší soud v neděli většinu kvót zavedených tímto systém zrušil.

Borrell obvinil Orbána z neloajality a připojil se k bojkotu maďarského předsednictví EU

Nejvyšší diplomat Evropské unie Josep Borrell v pondělí zbavil Maďarsko role hostitele setkání ministrů zahraničí EU. Vystoupil s ostrou výtkou vůči Viktoru Orbánovi a jeho samozvané „mírové misi“. Neformální zasedání ministrů zahraničních věcí, které se mělo konat koncem srpna v Budapešti, se tak místo toho uskuteční v Bruselu.

Kamala Harris má již potřebnou většinu delegátů k prezidentské nominaci

Americká viceprezidentka Kamala Harris má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění demokratické prezidentské nominace. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na zdroje z volebního štábu a vlastní propočty. AP upozornila, že vzhledem k nestandardní situaci po odstoupení prezidenta Joea Bidena z volebního klání a možnosti svobodného rozhodování delegátů stále nepovažuje nominaci Harris za jistou. Viceprezidentka prohlásila, že je připravena brzy nominaci akceptovat.
Reklama
Reklama