Nové kroky francouzské vlády proti náboženskému extremismu byly označeny jako „rozsáhlé a bezprecedentní“. Úřady se v jejich rámci zaměří na 76 mešit podezřelých ze „separatismu“. Informuje o tom stanice Al Jazeera.
Na problém „islamistického separatismu“ upozornil už v říjnu francouzský prezident Emanuel Macron. Jeho poznámky o islámu jako „náboženství v krizi“ tehdy vyvolaly prudkou reakci v řadě muslimských zemí.
Současná iniciativa francouzské vlády je reakcí na několik krvavých teroristických útoků v zemi v uplynulých měsících. Opatření míří podle dřívějších slov ministra vnitra Geralda Darmanina na „vnitřního nepřítele“.
Francouzští vyšetřovatelé nyní zaměří svou pozornost na vytipované mešity, podezřelé z radikalismu. Podle čtvrtečního vyjádření ministra Darmanina proběhnou „v následujících dnech v těchto svatostáncích kontroly“. Pokud se potvrdí podezření úřadů, Darmanin má v plánu „požádat o jejich uzavření“.
O které přesně mešity se jedná, ministr neuvedl. Podle agentury AFP je v hledáčku policie 16 mešit v Paříži a jejím okolí a dalších šedesát po celé zemi.
Ministr také uvedl, že Francie deportovala 66 imigrantů bez dokumentů, podezřelých ze „zradikalizování“.
Darmanin upozornil, že z šíření radikalismu je podezírán pouhý zlomek všech francouzských mešit, kterých je přes dva a půl tisíce. Tato skutečnost pode něj dokládá, že k „rozsáhlé radikalizaci máme daleko“. Téměř všichni francouzští muslimové podle něj dodržují zákony a působením radikální menšiny „trpí“.
Al Jazeera připomíná, že muslimská menšina ve Francii je nejpočetnější z celé Evropy. Někteří muslimové se po vlně teroristických útoků obávají kolektivních trestů.