Evropská komise zkoumá, jestli jihokorejská KHNP získala v jaderném tendru na Dukovany nepovolenou finanční podporu. Francouzská firma EDF, která ve výběrovém řízení neuspěla, mezitím zablokovala podpis smlouvy žalobou. Premiér Fiala tvrdí, že dopis z Bruselu nebyl oficiálním stanoviskem Komise.
Premiér Petr Fiala v pondělí označil dopis eurokomisaře Stéphana Séjourného za osobní názor, nikoliv postoj Evropské komise. Dopis, který dorazil ministrovi průmyslu Lukáši Vlčkovi, žádá odklad podpisu smlouvy s korejskou firmou KHNP, jež tendr vyhrála. Podle premiéra má větší váhu soudní předběžné opatření, které podepsání zakázalo do rozhodnutí o žalobě.
Ministr Vlček dopis označil za „zdvořilostní“, EK podle něj oficiálně žádný krok nezahájila. Podle mluvčího Komise ale dopis opravdu dorazil a EK už spustila předběžný přezkum podle nařízení o zahraničních subvencích (FSR), které platí od roku 2022.
Podezření na politický tlak
Stížnost podal Séjourné, bývalý poradce prezidenta Macrona. Česká vláda proto zvažuje, zda se nejedná o francouzský lobbing. „Francouzi udělají všechno pro to, aby tady elektrárna nevznikla,“ řekl šéf ČEZ Daniel Beneš. Premiér Fiala ale tvrdí, že Komise tímto krokem neblokuje stavbu.
Jiný pohled nabízí mluvčí EK Thomas Regnier: „Nejde o francouzského komisaře, ale o člena kolegia Komise. Ten má chránit jednotný trh a spolupracovat s národními úřady.“ EK podle něj pouze zkoumá, zda by případné subvence pro KHNP nemohly deformovat evropský trh.
Spor může odložit Dukovany o roky
Evropská komise zatím nenařídila pozastavení tendru. Pokud ale vyšetřování prokáže nedovolenou podporu, může po KHNP žádat nápravu – například vrácení peněz. To by mohlo projekt výrazně zdržet.
Druhou stopku projektu vydal Krajský soud v Brně, který vyhověl žalobě společnosti EDF proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který výběrové řízení označil za řádné. Podle komisařky Jourové bude EK nyní pravděpodobně čekat na verdikt českého soudu.
ČEZ tvrdí, že cílem Francie je sabotáž
Zdroje blízké Evropské komisi tvrdí, že francouzská strana se snaží proces zbrzdit, aby korejského vítěze ze soutěže vytlačila. „Francouzi využívají všechny prostředky, aby zabránili výstavbě. Z jejich pohledu je lepší žádná elektrárna než ta, kterou nestaví oni,“ uvedl anonymní zdroj pro Seznam Zprávy.
Spor tak získává rozměr geopolitického střetu i vnitřního boje o vliv v EU. Česko teď řeší, nakolik může jít Bruselu „na ruku“, aniž by ohrozilo energetickou bezpečnost i termíny projektu. Stavba má být největší zakázkou v historii ČR, její odklad by mohl stát stovky miliard a zpoždění o celé roky.