Reklama
2.9 C
Czech
Úterý 17. března 2026
ZprávyFotka spoutané Italky před soudem v Maďarsku způsobila diplomatický skandál. Ženu ve...

Fotka spoutané Italky před soudem v Maďarsku způsobila diplomatický skandál. Ženu ve vězení mučí, tvrdí Itálie

Itálie si předvolala maďarského velvyslance poté, co záběry Italky v poutech u budapešťského soudu vyvolaly veřejné a politické pobouření. Informuje o tom BBC, EUnews a další servery.

Ilaria Salis, 39letá učitelka základní školy z Monzy u Milána, se 29. ledna dostavila k soudu s pouty na rukou a nohou, tedy v tzv. „medvědovi“. Učitelka je obviněna z účasti na násilných útocích proti sympatizantům neonacismu v únoru 2023. K nim mělo dojít v průběhu neonacistického shromáždění v Budapešti.

Z napadení několika lidí jsou podezřelí krajně levicoví aktivisté. Stalo se tak po každoročním shromáždění na „Den cti“, kdy neonacisté vzpomínají na nacistické jednotky v obležené Budapešti během druhé světové války.

V Maďarsku se rozšířilo video, na němž antifašističtí aktivisté kopou a bijí ležícího Maďara. Útočníci nejsou identifikovatelní. Ilaria Salis byla však krátce poté zatčena a s ní i dva němečtí občané. Jeden z nich se přiznal a byl odsouzen na tři a půl roku. Jak píše server EUNews, oběť útoku se velmi rychle zotavila, a nechtěla ani podávat trestní oznámení.

Salis je obviněna ze spiknutí za účelem spáchání útoku s následkem těžkého ublížení na zdraví. v případě odsouzení jí hrozí 11 let vězení. Uvedla, že se cítí nevinná.

Krysy a hmyz v cele

Státní zástupce tvrdil, že ona a další obvinění přijeli do Maďarska výslovně s cílem zaútočit na pravicové radikály a způsobit jim vážná zranění.

Ačkoli je Salis ve vězení již téměř rok, její případ začal přitahovat pozornost teprve v říjnu. Tehdy její otec Roberto veřejně promluvil o dopise, v němž jeho dcera informovala o tvrdých podmínkách svého zadržení.

Bývalý spoluvězeň Salis později v rozhovoru pro italské noviny Repubblica uvedl, že byla záměrně držena v cele „plné krys a hmyzu“.

Zájem o případ vzrostl v pondělí, kdy italská média široce sdílela snímky spoutané Solisové u soudu. Internetová petice požadující, aby byla aktivistka vydána do Itálie, dosud shromáždila více než 90 000 podpisů.

V úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani uvedl, že si předvolal maďarského velvyslance v Římě. „Zeptal jsem se ho, proč nebyly dodržovány některé z nejzákladnějších norem týkajících se podmínek zadržených osob,“ řekl místním médiím.

Domnívám se, že přijatá bezpečnostní opatření byla tentokrát přehnaná,“ sdělil Tajani na adresu spoutané ženy.

Meloni pod palbou

Italská premiérka Giorgia Meloni, která platí za blízkou spojenkyni maďarského premiéra Viktora Orbána, se k případu zatím nevyjádřila. K zásahu ji však vyzývají strany napříč politickým spektrem.

Předseda Hnutí pěti hvězd Giuseppe Conte napsal na X, dříve Twitter: „Giorgio Meloni, je nám jedno, že Orbán je tvůj dobrý přítel. Musíš být rozhodná a pozvednout svůj hlas. Práva a důstojnost Italů jsou přednější než přátelé a političtí spojenci.“

Eugenio Losco, jeden z právníků Salis, řekl BBC, že scény ze soudu byly „jasným porušením Evropské úmluvy o lidských právech. Ta stanoví, že nikdo nesmí být mučen ani podroben nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestu“.

Maďarská vězeňská služba se ohradila proti obviněním z nehygienických podmínek, která označila za nepravdivá. „V zařízeních jsou neustále prováděny hygienické kontroly. Vězňům je poskytována řádná lékařská péče,“ sdělil mluvčí služby. „Přítomnost krys je lež. Věznice splňují vysoké hygienické standardy,“ dodal.

Podle Maďarského helsinského výboru, skupiny pro lidská práva, jsou však věznice v Maďarsku přeplněné a mají nedostatek personálu. Jeho zpráva ze září 2023 uvádí litanii stížností, včetně zamoření štěnicemi, chladu, předpisů, které zakazují cvičení v celách, nedostatečného množství teplé vody a špatné stravy.

Reklama

Doporučujeme

Útoky v Emirátech zasáhly přístav i letiště

Írán v pondělí znovu udeřil na infrastrukturu ve Spojených arabských emirátech. Terčem se stalo mezinárodní letiště v Dubaji i přístavní a průmyslová zóna ve Fudžajře, která patří k nejdůležitějším ropným uzlům v regionu. Útoky znovu zvýšily napětí kolem dopravy ropy i leteckého provozu v Perském zálivu.

Meta zvažuje propouštění až pětiny zaměstnanců

Společnost Meta zvažuje rozsáhlé propouštění, které by mohlo postihnout až 20 procent jejích zaměstnanců. Společnost doufá, že tím uvolní prostředky pro masivní investice do umělé inteligence a zároveň dokáže, že tyto nové nástroje již nejsou jen nákladným experimentem, ale začínají měnit každodenní provoz velkých technologických firem.

Biatlon v Otepää poznamenal chaos na střelnici

Světový pohár v biatlonu v estonském Otepää nabídl víc zmatků než radosti. Francouzští favorité přišli ve štafetě smíšených dvojic o výsledek po hrubé chybě Émiliena Jacquelina a česká reprezentantka Tereza Voborníková se v jiném závodě dostala do kuriózní situace, kdy se na střelnici přela se soupeřkou o vlastní stav. Oba momenty znovu otevřely debatu o tom, jak velký chaos letos na střelnici panoval.

Izrael zahájil další vlnu úderů proti Íránů, útočil v Teheránu, Šírázu a Tabrízu

Izraelské letectvo dnes zahájilo další vlnu rozsáhlých vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, v Šírázu na jihu a Tabrízu na severozápadě země. Informují o tom agentury s odvoláním na sdělení izraelských ozbrojených sil. Podle agentury AFP se v centru íránské metropole ozývaly výbuchy.

KOMENTÁŘ: Ropa zkrátka poteče jinudy. Jak blokáda Hormuzského průlivu nutí k improvizaci

Íránská armáda zašpuntovala Hormuzský průliv a ohrožuje každou obchodní loď, která by plavbu námořní soutěskou volila. Už potřetí během posledních pěti let tak musejí obchodní společnosti zásadním způsobem upravovat logistické plány. Aktuální krize ukazuje, že alternativ se vždy najde dost.

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, prohlásil Trump

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, tvrdí americký prezident Donald Trump. Washington podle něj dohodu s Havanou buď brzy uzavře, nebo udělá to, co považuje za nezbytné. Nejprve se však USA vypořádají s Íránem. Šéf Bílého domu to podle tiskových agentur v neděli řekl novinářům na palubě prezidentského speciálu Air Force One. Trump v posledních týdnech vyjádřil přesvědčení, že kubánská vláda brzy padne.

EU bude jednat o tom, jak udržet Hormuzský průliv otevřený

Členské státy Evropské unie prodiskutují, co může evropská strana udělat pro to, aby zůstal Hormuzský průliv otevřený pro mezinárodní lodní dopravu. Před dnešním zasedáním ministrů zahraničí zemí EU to podle agentury Reuters v Bruselu řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Goldman Sachs: Válka s Íránem nezpůsobí krizi jako covid nebo konflikt na Ukrajině

Po americko-izraelském úderu na Írán prudce vzrostly ceny ropy a zemního plynu. Konflikt vyvolal obavy z recese globální ekonomiky a stagflace. Odborníci srovnávají současnou krizi s tou, kterou rozpoutala válka na Ukrajině v roce 2022. Podle expertů ze společnosti Goldman Sachs ale blízkovýchodní konflikt nezpůsobí srovnatelnou světovou krizi. Spíše povede ke krátkodobým šokům v cenách ropy.

Americké letouny zasáhly vojenské cíle na jihovýchodě Íránu

Americké bojové letouny údajně zasáhly vojenské objekty na hoře nedaleko zóny volného obchodu v Čáhbaháru na jihovýchodě Íránu, uvádí televize Al-Džazíra s odvoláním na perský servis stanice Voice of America. V Čáhbaháru je důležitý námořní přístav.

Hútíové hrozí zablokováním průlivu Bab al-Mandab

Situace na Blízkém východě dál eskaluje. Jemenští Hútíové pohrozili zablokováním průlivu Bab al-Mandab (Brána nářků), klíčové vodní cesty mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. Pokud by tak učinili, narušili by dopravu mezi Evropou a Asií přes Suezský průplav. To by ovlivnilo mezinárodní obchod i dodávky ropy a zemního plynu.

Ukrajina podnikla velký dronový útok na Moskvu, na jihu Ruska hoří zásobník ropy

Ukrajina v noci na dnešek podnikla rozsáhlý vzdušný útok na Moskvu. Ruská protivzdušná obrana podle ministerstva obrany zničila nad metropolí a jejím okolím 53 dronů. Na jihu Ruska vznikl požár po útoku dronu zásobník ropy, informovaly místní úřady. Na Kyjev dnes ráno útočily ruské drony, v Charkově je po ruském útoku jeden zraněný.

Trump žádá státy o pomoc při ochraně Hormuzského průlivu

Válka mezi USA, Izraelem a Íránem dál otřásá Blízkým východem i světovou ekonomikou. Írán prakticky zablokoval Hormuzský průliv, kudy běžně proudí pětina světové ropy. Americký prezident Donald Trump proto vyzval další státy, aby poslaly válečné lodě a pomohly obnovit bezpečný průjezd tankerů.

Saharský prach míří do Evropy a může přinést krvavý déšť

Velký oblak prachu ze Sahary postupuje nad západní Evropu. Meteorologové očekávají zakalené nebe, zhoršenou kvalitu ovzduší i takzvaný krvavý déšť. Fenomén známý jako La Calima pravidelně připomíná, jak úzce je evropské počasí propojené s africkými pouštěmi.

Oscary 2026 ovládl film One Battle After Another

Letošní 98. ročník udílení prestižních Oscarů nabídl večer plný výrazných filmových momentů. Největší pozornost na sebe strhl snímek One Battle After Another, který proměnil několik nominací ve vítězství. Dařilo se ale také filmům Sinners, Frankenstein a animovanému hitu KPop Demon Hunters. Večer přinesl i několik historických prvenství.

USA a Čína jednaly o obchodní dohodě a připravují Trumpovu návštěvu Pekingu

V Paříži dnes po šesti hodinách skončil první den americko-čínských jednání o obchodní dohodě. Podle mluvčího amerického ministerstva financí budou rozhovory pokračovat v pondělí ráno, informovala agentura Reuters. Mluvčí ale neuvedl žádné podrobnosti týkající se dnešní schůzky a členové čínské delegaci opustili místo jednání, aniž promluvili s médii. Americký ministr financí Scott Bessent a čínský vicepremiér Che Li-feng vedli jednání v sídle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Čína není členem této organizace sdružující 38 bohatých států a považuje se za rozvojovou zemi.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama